• Suruç cinayetleri vakası… Şenyaşar: ‘Katile takım elbise ve kravat giydirerek teslim ettiler’

  • Suruç’ta 2018’deki seçim döneminde 4 kişinin öldüğü 8 kişinin yaralandığı olayla ilgili 15 aydır aranan AK Parti’li İbrahim Halil Yıldız’ın ağabeyi şüpheli Enver Yıldız, dün 50 kişi ile geldiği adliyede teslim olup tutuklanmıştı.
  • Hastane basılarak yakınları katledilen Şenyaşar Ailesi yaşanan adaletsizliğe isyan etti. Ağabeyi ve yeğenlerini kaybeden Osman Şenyaşar, “Katile ve kravat giydirip bir şov ile sembolik olarak adliyeye teslim ettiler, peki silah kullanan diğer 20 kişi nerede” diye sordu.
  TARAFSIZ HABER AJANSI/DİYARBAKIR

  Osman Şenyaşar, olayın üzerinden 15 ay geçtiğini ve korunan AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın ailesinden bir kişinin bile düne kadar tutuklanmadığını belirterek şunları söyledi:

  “DİYARBAKIR’DAKİ ANNELER GİBİ BİZ DE SESİMİZİ DUYURMAK İSTEDİK”

  “Diyarbakır’da anneler gidip HDP önünde seslerini duyurmak isteyince bizde 15 aydır bir iddianamesi bile hazırlanmayan katliam için gidip Şanlıura Adliyesi önünde 2 gün oturma eylemi yapıp sesimizi devlete duyurmak istedik. Şanlıuurfa Baro Başkanı’nın girişimi ile savcı bize 1 ay içerisinde davanın açılacağı sözü verince oturma eyleminden vazgeçtik. Şimdi kamera kayıtları, teşhislere rağmen bugüne kadar yakalanmayan saldırıya katılanların tek tek yakalanıp adalet önüne çııkarılmasını bekleyeceğiz.”

  “15 AYDIR NEDEN YAKALANMADI: BU OLAY SADECE BİR KİŞİNİN SİLAH KULLANDIĞI BİR KATLİAM DEĞİLDİR”

  Şenyaşar, “Bu olay sadece 1 kişinin silah kullandığı bir katliam değildir. Gaziantep’de yapılan otopsi raporuna göre olayda en az 20 silah kullanılmış ve silahları kullananların görüntüleri ve teşhis tutanakları biliniyor.

  “HASTANEDE SEDYE ÜZERİNDE BU KATLİAMI YAPANLARIN TAMAMAMININ YAKALANMASI GEREKİR”

  Rapora göre yakından ateş ederek hastanede sedye üzerinde bu katliamı yapanların tamamının yakalanması ve adalet önüne çıkarılması gerekir. 15 aydır elini kolunu sallayarak gezen birini getirip sembolik olarak adalete teslim etmek ile adalet sağlanmayacaktır” dedi.

  “YILDIZ AİLESİ DEVLET TARAFINDAN KORUNDU”

  Osman Şenyaşar, davanın sonucunu kestirmenin mümkün olmadığını çünkü Yıldız Ailesi’nin devlet tarafından korunduğunu da sözlerine ekleyerek, olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

  Şenyaşar Ailesi’nin avukatları ise dün yaşanan gelişmeden sonra ortak bir açıklama ile kamuoyunu bilgilendireceklerini söylediler. Avukatlar, tarafından servis edilen otopsi raporu ve görüntü kayıtlarının bile kendilerine verilmediğini de söylediler.

  AİLE ADLİYE ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİ YAPMIŞTI

  Saldırıda eşi Hacı Esvet Şenyaşar ve oğulları Celal Şenyaşar ile Adıl Şenyaşar’ı kaybeden Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar, yargı sürecinde ilerleme olmadığı iddiasıyla geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa Adliyesi önünde oturma eylemi başlatmıştı.

  Şanlıurfa Baro Başkanı’nın da devreye girmesi ile olayı soruşturan savcı 1 ay içinde dava açacağını belirtince aile oturma eylemine son vermişti.

  Saldırıda, AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın kardeşi Mehmet Şah Yıldız da yaşamını yitirmişti.

  SURUÇ OLAYI NEYDİ?

  Şanlıurfa’nın Suruç ilçe merkezinde 14 Haziran 2018 tarihinde AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, koruma ve yakınlarıyla seçim kampanyası için esnafı ziyaret etti. AK Parti milletvekili Yıldız, Şenyaşar Ailesi’nin dükkanına girdiğinde, “Bize niye geliyorsunuz. size oy yok” diye karşılandı. Bunun üzerine Yıldız ile Şenyaşar’lar arasında tartışma yaşandı. Bu tartışma sonrasında Yıldız’lar uzun namlulu silahlarla dükkana gelince silahlı çatışma çıktı. Yıldız Ailesi’nden AK Parti’li Yıldız’ın kardeşi Mehmet Şah Yıldız hayatını kaybetti. Şenyaşar Ailesi’nden ise baba Hacı Esvet Şenyaşar ve oğulları Celal Şenyaşar ile Adıl Şenyaşar öldü.
  Yaralı olarak hastaneye kaldırılan Şenyaşar’lardan iki kişi; hastanede katledilmişti. Hastaneyi basan silahlı kişiler, yaralılara müdahale eden doktorları edip sedyedeki iki kişiyi yakından çoklu ateşle ve yangın tüpüyle başını ezerek katletmişti. Olaydan sonra Ferit Şenyaşar tutuklanmış, olayla ilgili yayın yasağı getirilmişti.