• Eski FETÖ defterlerini açma aracı olarak maklube ve maklubeyi kaşıklayanlar

  Bir Arap yemeği bugünlerde siyasetteki hesaplaşmaların tam ortasında duruyor.

  Maklube FETÖ’nün henüz “cemaat” olduğu dönemde adı sıkça duyulan bir yemek türüydü. O zamanlarda örgütle iyi ilişkiler kurmak isteyenler maklube sofrası kurar, sofranın da bilinir-duyulur olmasını isterdi. Cemaat FETÖ’ye dönüşünce maklube suç delili bile oldu. Şimdilerde ise siyasi hesaplaşmalarda “eski defterleri açma aracı” olarak kullanılıyor.

  Maklube FETÖ lideri Fethullah Gülen’in en sevdiği ve örgüt evleri olan ışık evlerinde en sık yapılan yemek olarak biliniyor. Birlikte yapılıp, birlikte yeniyor. Hem bir sosyalleşme aracı hem de örgüt jargonunda Fethullah Gülen’e gönderilen bir selam anlamına geliyor.

  Fehmi Koru 4 Ocak 2014 tarihli Star gazetesinde, Taha Kıvanç ismiyle yazdığı yazıda, maklubenin kendisinin de tanıdığı Ürdünlü bir doktordan öğrenilerek yapıldığını yazmıştı. Koru, aynı yazısında Şark’ül Avsat gazetesinden Samir Salihah’ın bir yazısından da alıntı yaptı. Koru’nun alıntısı şöyleydi:

  “Maklube günümüzde Cemaat için kuvvetinin, kudretinin ve ilişkilerinin simgesi durumunda” diyor yazı. “Maklube amaç değil, vesiledir ve hedefi Risale-i Nur talebelerini bir sofra etrafında toplamaktır. Sonrasında çay içilir, Said Nursi’nin kitaplarından bölümler okunur. Cemaat stratejik kararlarını maklubenin merkezinde olduğu sofralarda almıştır.”

  15 Temmuz darbe girişiminde Akıncı Üssü’nde yakalandıktan sonra firar eden ve örgütün “ imamı” olduğu ileri sürülen Adil Öksüz’ün maklube yaparken çekilen uzun bir videosu Youtube’da duruyor.

  FETÖ İTİRAFÇISI NURETTİN VEREN MAKLUBENİN NASIL SEMBOL HALİNE GELDİĞİNİ ANLATMIŞTI

  FETÖ’nün maklubeyi nasıl sembolleştirdiğini anlatan isimlerden biri de Nurettin Veren. Bir dönem örgütün önemli isimleri arasında yer alan, sonrasında örgütten ayrılarak itirafçı olan Veren, 16 Kasım 2017’de Yeni Akit’te yayınlanan yazısında maklubenin hikayesini şöyle anlatmıştı:

  Size şu FETÖ’nün meşhur MAKLUBE’sinin altında neler yattığını ve MAKLUBE’nin gizemli hikayesini anlatayım.

  1970 yıllarında FETÖ’nün himaye gördüğü, kendisinin de açıkça ifade ettiği 2 büyük hocası vardı. Yaşar Tunagür ve Kasım Gülek.

  Yaşar Tunagür; Tapu kadastro memuru olmasına rağmen, her nasılsa Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı olmuştu. İlkokulu bile zar zor bitirebilmiş F.Gülen’i, kitabına uydurarak vaiz kadrosuna aldırdı. O tarihte İzmir’de açılan ve bizim kalmakta olduğumuz 3-5 tane talebe evinde kalmaları için Yaşar Tunagür, bazı Arap talebeleri bizimle beraber kalmaları için Gülen’e göndermiş. Gülen de bizim kaldığımız eve onları yerleştirmişti. Bunlardan biri Ahmet El Kahit, diğeri de Azzam isminde Ürdünlü talebelerdi.

  Zamanla Türkçeyi o kadar mükemmel konuşur hale geldiler ki, ikisi de tıp fakültesini bitirip mezun oldular. Kahit bazı sonları gariban talebe evimizde, büyük bir tepsi içerisinde hazırlayıp ters çevirip hazırladığı, MAKLUBE yemeğini önümüze koyardı.

  MAKLUBE tencerenin dibinde hazırlanmış, pişmiş et parçaları, patlıcan, biber, pirinç konularak pişirilmiş, ters çevirdiği zamanda pasta gibi kalıp halinde tepsiye ortalanıp, yerleştirilen bir Arap yemeğidir. Etrafına da yeşillik ve soğan doğranır, birlikte yenilirdi.

  Kahit bizim hiç sezemediğimiz bir şekilde, FETO’nun aracılık etmesi ile Diyanet İşleri Başkan yardımcılığı yapan Yaşar Tunagür’ün kızı ile evlenmesinde dünürcülük yapmıştı. Kahit bir gün bize; “Ben size yaptım MAKLUBE, aldım Yaşar Hoca’nın kızı Makbule” diye evlendiğini veciz bir şekilde, gırgırla karışık anlattı ve Makbule’yi alıp Suudi Arabistan’a gitti. Belki de bu FETÖ’nün ilk stratejik evliliği idi.

  Ondan sonra bu MAKLUBE yemeği, örgütün sembolü haline geldi.

  MAKLUBE NASIL YAPILIR?

  Maklube yapılırken önce kuşbaşı etler kavruluyor. Bu sırada çeşitli baharatlar etin içine eklenebiliyor. Daha sonra büyük bir kazanda pilav pişiriliyor. Pilav piştikten sonra üstüne kavrulmuş etler diziliyor. Biraz bekledikten sonra geniş bir tepsinin ortasına bu tencere ters çevrilerek bırakılıyor. Tepsinin tam ortasında üzerinde etlerden oluşan bir örtü ile kaplı bir pilav dağı bulunuyor. Tepsinin yan tarafına ise pilavı dairesel şekilde kaplayacak biçimde salata malzemeleri ve yoğurt diziliyor.

  MAKLUBE FETÖ’CÜLER ARASINDA HÂLÂ BİR SEMBOL

  Maklube Fethullah Gülen’e bağlılığını sürdüren ve FETÖ davalarının firari sanıkları arasında yer alan pek çok tarafından yapılmaya, tüketilmeye ve teşhir edilmeye devam ediyor. Basketbolcu Enes Kanter de sık sık sosyal medyada maklube yaptığı videolar ve resimler paylaşıyor.

  oyuncusu Enes Kanter ünlü basketbolcu Russell Westbrook’a maklube yapmayı öğrettiği fotoğrafı sosyal medyada paylaştı

  MAKLUBE: NEREDEN NEREYE?

  Maklube bugün de bir sembol. Bir zamanlar FETÖ ile kurulan samimi ilişkileri hatırlatma aracı ya da eski defterleri açma aracı.

  Maklube son olarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından telaffuz edildi. Pelikan grubunun etkili olduğu Sabah gazetesi tarafından “FETÖ ile mücadelesi” eleştirilince, Adalet Bakanı “FETÖ ile aynı maklubeye kaşık sallayanlar bize FETÖ ile mücadele dersi vermeye kalkışmasın” dedi.

  Bakan Gül örgütlü biçimde kendisini hedef alanları maklube üzerinden vuruyor ve FETÖ ile kurdukları ilişkiyi hatırlatıyordu. Bu hatırlatmanın ardından da sosyal medyada eski defterler açıldı.

  MAKLUBEYE KAŞIK SALLAYANLAR

  Mesela Sabah gazetesi yazarları arasında yer alan ve adı pelikan grubuna yakın isimler arasında sayılan Cemil Barlas’ın bir dönem Twitter hesabından yaptığı maklube paylaşımları yeniden dolaşımda. O paylaşımlarda, Türkiye gazetesindeki köşesinde Adalet Bakanı Gül’ü eleştiren isimler arasında yer alan Fuat Uğur da yer alıyor.

  Cemil Barlas ve Fuat Uğur’un öznesinde maklube yer alan Twitter paylaşımlarının bir araya getirilmiş hali sosyal medyada dolaşıyor

  “FETÖ’nün medya yapılanması” davasında yargılanan, kapatılan Zaman gazetesinin muhabiri Hanım Büşra Erdal’ın mahkemede söyledikleri de eski defterlerin yaprakları arasında. Erdal, mahkemede “Bir kişiyle 1-1.5 ay çıktım. Bu kişi beni maklube yemeye çağırdı. Maklube yemeye gittiğimiz yer de Cemil Barlas’ın eviydi” demişti.

  Maklube FETÖ davalarında da delil sayıldı. Gaziantep’te bir mahkeme katibinin yargılamasında, katibin telefonundan çıkan maklube fotoğrafları mahkumiyet kararının delilleri arasında sayıldı.

  Türkiye ile ABD’yi krize sürükleyen meşhur Rahip Brunson davasında da maklube vardı. Brunson’ın kızının cep telefonuna gönderdiği maklube tarifi dava dosyasına girdi.

  Bugün Türkiye’de kimileri maklubenin sembolik anlamının değişmesinden korkuyor ya da öyle söylüyor. Kimileri ise bu korkunun yersiz olduğunu, maklubenin eski günlerine asla dönemeyeceğini düşünüyor. Çok seven ama yemeye korkanlar ise maklubenin FETÖ vesayetinden kurtulacağı günü bekliyor.