• “Ekonomik darbe girişimi” davası: Durumun sorumlusu olarak gazeteciler ve vatandaşlar yargılanıyor

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) şikayeti ile “Türkiye ekonomisinin istikrarını zayıflatmaya çalıştıkları” gerekçesiyle haklarında dava açılan gazetecilerin yargılandığı ilk duruşma bugün görüldü. İktisatçı Mustafa Sönmez, Tarafsız Haber Ajansı’na davayı değerlendirdi:” Böyle bir hukuk ucubesi, garabeti bir dava yani, o yüzden güldürdü bizi” dedi. Sönmez BDDK ve SPK hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

  TARAFSIZ HABER AJANSI

  İstanbul Adliyesi’ndeki 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Bloomberg haber ajansının çalışanları gazeteciler, Kerim Karakaya ile Fercan Yalınkılıç’ın yanı sıra iktisatçı yazar Mustafa Sönmez, gazeteciler Sedef Kabaş ve Merdan Yanardağ’ın da aralarında bulunduğu 36 kişi yargılanıyor.

  “Ekonomik Darbe Girişimi Soruşturması” olarak adlandırılan davanın gerekçesi, Karakaya ve Yalınkılıç’ın 10 Ağustos 2018 tarihli haberinde Türkiye’nin “bankacılık ve finans sisteminin acz içinde olduğu izlenimi vermeye çalışan gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadelere yer verdiği” iddia ediliyor.

  ÇADIR TİYATROSU

  İktisatçı Mustafa Sönmez, duruşmaya ilişkin; “BDDK ve SPK’nın aparat olduğu dava, tam bir çadır tiyatrosuna döndü. Keşke kayda alınıp gösterilse. Torbaya atılan 37 tweeter kullanıcısı sanık çok renkli bir topluluk. Gülmekten yerlere yıkılırdınız. Bu trajikomik davayı dünya medyası ağzı açık izliyor” paylaşımında bulundu.

  GÜCÜNÜ GERÇEKLERDEN ALANLAR, SUSMAZLAR

  Gazeteci Sedef Kabaş da davayla ilgili değerlendirmesini; “Hakkımda sayısız dava açıyorlar… Bu sabah da yine Çağlayan Adliyesi’ndeyiz. BDDK ‘ekonomik kriz’ var dediğimiz için suç duyurusunda bulundu! Sanıyorlar ki susacağız:) Gücünü gerçeklerden alanlar, susmazlar!

  Değerli ekonomist Mustafa Sönmez ile duruşma salonundayız… Üstad Merdan Yanardağ, Orhan Aydın gibi gazetecilerin de aralarında bulunduğu 0’a yakın düşünür, gazeteci, yazar hakkında BDDK suç duyurusunda bulundu, SPK davacı oldu! Neden mi? ‘Kriz var’ dediğimiz için… #SUSAMAM” sözleriyle paylaştı.

  DAVANIN İKİNCİ DURUŞMASI 17 OCAK

  Mahkeme, sanıkların tamamının ifadesinin alınmamış olması ve dosyanın geldiği aşama itibarıyla beraat taleplerinin reddine karar verdi. Duruşma 17 Ocak 2020 saat 10:00’a ertelendi.

  ÇÖP BİR İDDİANAME

  Duruşmaya ilişkin Tarafsız Haber Ajansı’na değerlendirmede bulunan Mustafa Sönmez, “Çadır tiyatrosu gibiydi. Çünkü, o twitter kullanıcısı olarak getirdikleri insanların içinde öğrencilerden işçilere, o anda bir retweet yapıp ya da öfkelenip bir şey yazanlara kadar geniş bir skala vardı. Orada insanların kendilerini savunmaları ya da duygularını ifade etmeye çalışmaları gülünçtü yani. İddianame zaten çöp bir iddianame” dedi.

  HUKUK UCUBESİ, GARABETİ BİR DAVA

  Davanın, Bloomberg muhabirlerine açıldığını anlatan Sönmez, “Arkasından twitter kullanıcılarından canının istediği 0 kişiyi ekliyor… Böyle bir hukuk ucubesi, garabeti bir dava yani, o yüzden güldürdü bizi. Amaç, bunun üzerinden insanları sindirmek, BDDK ve SPK’yı da bu işe alet etmişler” diye konuştu.

  BDDK VE SPK HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUM

  Sönmez, şunları söyledi: “Ben savunmamda, ‘Bu ekonomik bir suç davası değil, bu bir politik dava. Bununla muhalefeti sindirmek istiyor birileri. Bu işe de bu kurumları alet etmiş. Oluşmuş suç yok ortalıkta, o yüzden bu kurumların hem şikayetçi olma hem de dava açma hakları yok. Bu işe alet oldukları için de haklarında suç duyurusunda bulunuyorum’ dedim”.