• Kılıçdaroğlu: Oradaki askerlerin burnu kanamasın diye tezkereye içimiz yana yana evet diyeceğiz

  Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye ve Irak tezkeresine ‘Evet’ diyeceklerini açıkladı.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Meclis’te görüşülecek olan hükümete sınırötesine asker gönderme yetkisi veren tezkereye ilişkin “Tezkere bugün Meclis’te görüşülecek. Oradaki askerlerin burnu kanamasın diye tezkereye içimiz yana yana evet diyeceğiz” dedi.

  “ESNAF KARDEŞLERİME BİRAZ SİTEM EDEYİM”

  Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

  -Esnaf kardeşlerim açıklama yapıyor. Esnaf kardeşlerime biraz sitem edeyim. “Geçinemiyorum” diyor, “bir ürün alıyorum koyuyorum, aldığım ürünü satamıyorum” diyor, “AVM’ler bizi mahvetti” diyor. Seni açlığa yoksulluğa mahkum eden AK Parti’nin yönetim kadrosu. Sen o kadroya verdiğin gün bu sorunları çözeceğiz kardeşim.

  “YÖNETİMİ BİZE TESLİM EDİN GÖRECEKSİNİZ İŞSİZLİK NASIL BİTİYOR”

  -Yönetimi bize teslim edin göreceksiniz, işsizlik nasıl bitiyor, göreceksiniz çiftçi alnının terini nasıl alıyor.

  “SARAYDA HERKES BİRDEN FAZLA MAAŞ ALIYOR”

  -Devlette liyakat kalmadı, her şeye bir kişi karar veriyor. Her şeye bir kişi karar verdiği için yanına kim gelirse onun kararı çıkıyor. Sarayda herkes birden fazla maaş alıyor.

  -Buradan AK Partili kardeşlerime sesleniyorum… Önümüzdeki hafta size Sarayın Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni nasıl arpalık haline getirdiğini açıklayacağım. Arpalık haline nasıl getirilmiş bunun raporunu açıklayacağım.

  “KİMLERİN BİR ELİ YAĞDA, BİR ELİ BALDA HEPSİNİ AÇIKLAYACAĞIM”

  -Vatandaş vergi verir, Nasıl bu paralar dağıtılır, kimlerin bir eli yağda bir eli balda hepsini açıklayacağım. Bir hafta sabredeceksiniz. önümüzdeki hafta.

  -Birileri aç, soğukta, yemek yiyemezken, birileri sarayda krallar gibi yaşıyorsa sorun var demektir.

  -Biz bu doğru bilgileri paylaşacağız, seçimlerde de hep birlikte gerekeni yapacağız, demokratik yollarla beyefendiyi göndereceğiz. yerel seçimlerde aynısını yapacağız.

  “17 YILDA 420 MİLYAR DOLAR BORÇ ALDILAR”

  – 17 yılda 420 milyar dolar borç aldılar.

  -Trump hangi noktanın zayıf olduğunu çok iyi biliyor, “dağıtacağım seni, perişan edeceğim” diyor, ilk tepki bizden geldi. “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni hiçbir güç tehdit edemez” dedik.

  -Daha şu ana kadar AK Parti’den tık yok. Hangi gerekçeyle itiraz etmiyorlar. AK Partili kardeşlerimin bunu hafızalarının bir yerinde tutmaları lazım. Bu memleket sıradan bir memleket değildir. Eğer tehdit ediliyorsan tepkini göstereceksin. Tepki göstermiyorsan çekileceksin. yönetemiyorsan çekileceksin.

  “NEDİR BU ZAMLARDAN ÇEKTİĞİMİZ”

  -Faiz yükseliyor, dolar yükseliyor, nedir bu zamlardan çektiğimiz. Sarımsak’ta yüzde 42, kabakta yüzde 30, salatalıkta yüzde 27, Resmi rakam ne? yüzde 9. Millet buna inanacak sanıyorlar.

  -Doğalgaza bir yılda yüzde 57 zam geldi, Elektiriğe yüzde 56, benzine 32 zam geldi. Enflasyonumuz yüzde 9. Ve millette buna inanacak. Şekere yüzde 16 zam geldi ama enflasyonumuz yüzde 9. Resmi rakamlar böyle diyor çünkü.

  -Köprülere bir yılda gelen zam, yüzde 165. Ama enlasyonumuz yüzde 9. Tabi diyor “yersen, ben söylüyorum yersen”. Milletimiz gereken dersi önümüzdeki seçimlerde verecek.

  -Kırmızı et sanayicileri başkanı bir açıklama yapmış, “son bir yılda maliyetlerimiz yüzde 50 arttı” diyor. “Tüketim yüzde 40 daradı, Yüzde 20 zam yapmak istiyoruz ama iç piyasada tüketim düştüğü için kimse fiyatları artıramıyor” diyor. millet et yiyemez noktaya geldi.

  -Bunu da AKP’li kardeşlerim hafızalarının bir köşesine yazıyordur.

  – Tren ve posta ücetlerine de zam geldi, yüzde 20. Buradan kamyon şoförlerine, otobüs, tır şoförlerine seslenmek isterim; senin derdini hiç bir siyasi parti dile getirmedi. Senin sorununu biz dile getiriyoruz. Çünkü onlar evlerine helal ekemk götürmek istiyorlar.

  “BÜTÜN ŞOFÖRLERE SESLENİYORUM”

  -Direksiyon sallayan bütün şoförlere sesleniyorum; sorununu biliyorum, derdini de biliyorum, nasıl çözülmesi gerektiğini de biliyorum, yaratılan gelirin hakça paylaşılması gerektiğini de biliyorum. Bunun yolu seni düşünen siyasi iktidara oy vermektir. O nedenle ben CHP Genel başkanı olarak sizlerin oyunu istiyorum. Huzur için istiyorum, bereket için istiyorum.

  “VERGİYİ TABANA YAYACAĞIZ DİYORLARDI”

  -Düne kadar vergiyi tabana yayacağız diyorlardı, zammı tabana yaydılar. Çift kaynaklı hazineye para gidiyor. Nereye gitti bu paralar?

  -Fabrikalar kapanıyor, dışardan nohut, mercimek getiriyoruz, neden?

  -Yerkiyi aldın saray şaha kalktı. 82 milyonun nefesi kokuyor ya açlıktan. Gidin ailelere, mutfaklara bakın, yangın var.

  – Saratdakiler, bir kişi nasıl iş bulacak diye çalıştılar mı, emek harcadılar mı? Bunların hiçbiri yok.

  “ÇİFTÇİLERE SESLENİYORUM”

  -Çiftçilere de seslenmek istiyorum; tratörün deposunun yarısı sizden yarısı bizden dediler. Allah aşkına, traktörün deposunun yarısını aldınız mı onlardan? ne oldu bu yarılar? çiftçi perişan elde traktör de kalmayacak yakında.

  -Çitçiye ödemesi gereken para kanuna göre, 269 milyar lira, Bugüne kadar ödenen para 1 milyar lira. çiftçinin hakkı olupta Erdoğan tarafından ödenmeyen paranın miktarı 148 milyar lira.

  -Çitçiye yok, esnafa yok, sanayiciye yok, işsize zaten yok, emekliye yok, e paralar nereye gidiyor? Paralar yandaşa gidiyor. yandaşlar için Türkiye Varlık Fonu’nu kurdular. Üç tane yandaş bir bina yapıyorlar İstanbul Finans merkezi diye, bina yarıyken “iflas etmek üzereyiz” diyorlar. 1 milyar 670 milyon lira para verip binayı satın alıyorlar. Çitçiyi, ensafı, sanayiciyi neden kurtarmıyorsun?

  SONRASI ŞEHİT-GAZİ YAKINLARI İÇİN TOPLANAN PARALAR NEREYE GİTTİ?”

  -İki soru soracağım, birincisi: darbe girişiminden sonra dediniz ki “15 Temmuz şehit yakınları ve gazileri için kampanya açıyoruz ve para topluyoruz.” O dönem toplanan para 100 milyon dolar civarında. Aradan geçti bu kadar süre. Bu para nereye gitti?

  -Hani gazileri var, zaman zaman bizi eleştirirler, bizi eleştirmelerine rağmen onların hakkını savunan tek parti biziz. eleştirmelerine rağmen.

  -Para nereye gitti, parayı kime verdiniz, nerede bu para ? neredeyse unutuldu, nereye gitti bu para?

  -İkincisi, Tank palet. Sanıyorlar ki unuttum. Avrupa’nın en büyük tank silah entegre tesisi, değeri 20 milyar dolar, bedava ihalesiz BMC grubuna verdiler.

  -Bu fabrikada fırtın obüsleri yapılırdı. fabrikanın o bölümünü bedelsiz olarak 2 yıl süreyle 28 aralık 2018 tarihinde ihalesiz olarak verdiler. Ne olacak orada? bunun cevabını bekliyorum.

  – Yine ikinci soru, tank palet fabrikasının asıl ismi Arifiye Birinci Merkez Komutanlığı’dır. Ama bu fabrikayı birilerine peşkeş çekmek için anonim şirkete dönüştürdüler. 17 ocak 2018 Ticaret sicilli gazetesi, orada diyor ki, “askeri fabrika ve tershanelerin, TSK için yapmakta oldukları faaliyetleri aksatmamak kaydıyla iş veya ihale alabilirler”. Yani önemli olan TSK’nın faaliyetlerinin aksatılmaması.

  “TANK PALET FABRİKASI İÇİN 3 AY SONRA TİCARET SİCİLİ GAZETESİNDE O MADDEDE DEĞİŞİKLİK YAPIYORLAR”

  – 31 Mayıs 2018, yani 3 ay sonra yine bu gazetede o maddede bir değişiklik yapılıyor, bu maddeyi çıkarıyorlar. “TSK faaliyetlerini aksatmamak kaydıyla’ maddesi çıkarılıyor.

  – AK Parti’ye oy veren kardeşlerimin vicdanına sesleniyorum, Ükücülerin duygularına sesleniyorum ve sarayda oturana soruyorum; sen hangi gerekçeyle TSK’nın faaliyetlerini aksatmamak kaydıyla cümlesini oradan çıkarırsın? demek ki TSK’nın faaliyetlerini aksatabilirsin.

  -Versinler bunu için de mahkemeye hiç değilse gidelim mahkemeye, hâkimin karşısında anlatalım. Ama arkadaşlarımız bu işlemin iptali için dava açtılar. onlar yapmadı ama biz işlemin iptali için dava açtık.

  -Ta en başından söyledik, “ bataklığına girmeyin” dedik. “Türkiye’nin orada ne işi var” dedik. Suriye ile Ortadoğu dost olalım dedik. “Ordadoğu ile Arap halklarıyla kavga etmenin mantığı yoktur” dedik. Bizim tarihi, kültürel inanç, akrabalık bağlarımız var. Neden düşman oluyoruz birbirimize? Neden kavga ediyoruz? Bunu defalarca söyledim.

  -Suriye, Irak, İran ile Türkiye bir araya gelip Ortadoğu’yu bir barış havzasına döndürebilir mi? Emperyal güçlerin neden oyuncağı oluyoruz.

  -O ağır hakaretleri duyuyorlar, yine de koşa koşa gidiyorlar, bir fotoğraf çektirmek için atmadıkları takla kalmadı.

  – Kim kârlı çıktı Suriye politikalarından? Özellikle milliyetçi olduğunu ifade eden kardeşlerime soruyorum. Kim kârlı çıktı? Ben söyleyeyim, Amerika ve Rusya kârlı çıktı. Kim zararlı çıktı, Türkiye, Türkmen kardeşlerimiz zarar gördü. Darmadağın ettiler orayı. Ve şimdi bataklığında debelenen bir Türkiye gerçeği var, üzülerek söylüyorum.

  “ERDOĞAN HAVAYA GİRMİŞTİ”

  – Erdoğan’a öyle gaz vermişlerdi ki emperyal güçler, Erdoğan havaya girmişti, ’24 saatte Emevi Camii’nde namaz kılacağız’ diyordu, buyur kıl bakalım. Bu kadar gazla gidersen, akılla değil, birinin gazıyla gidersen işte seni bu bataklığa böyle sokarlar. Ben bataklık deyince kızıyorlardı, bugün kendileri de söylüyor.

  -Bıraktık Suriye’yi gittik Mısırla kavga ediyoruz. Suriye’ye silah gönderdik, şimdi de Mısır’a gönderiyoruz. Bir dönem ne güzeldi, Suriye’nin devlet başkanı gelirdi, futbol karşılaşmaları olurdu, Herkes hayatından memnundu. Ama birden bire bir sabah kalktık en büyük düşman Suriye.

  -Komşu Amerika’nın komşusu değil, Rusya’nın komşusu değil, e ben sorunu çözeyim. Neden onlar çözüyor?

  -Oturalım biz hep beraber kendi sorumuzu kendimiz çözelim. Egemen güçlerden bölgeyi kurtaralım. Amerika, Rusya, Avrupa Birliği, İsrail gözlemci olsun. ama biz kendi sorunumuzu kendimiz çözelim.

  -Memleketimizi seviyoruz, ama komşularımızı da seviyoruz, memleketimizde hiç kimsenin burnu kanamasın diyoruz ama komşularımızın da burnu kanamasın, komşuda yangın çıkıyorsa, yangına müdahale etmezseniz o yangın size de sıçrar.

  -Terör örgütlerine destek verdi Türkiye bir dönem, hala da veriyor. Şimdi ben hepinizin huzurunda 82 milyon adına Erdoğan’a 7 maddeden oluşan bir soru soruyorum, 7 soru daha doğrusu Erdoğan’a soruyorum. Eğer bu ülkeyi seviyorsa, bu ülke için çalıştığını iddia ediyorsa 7 spruya cevap istiyorum ondan;

  • 1- Bir zamanlar dost olduğumuz Suriye ile durup dururken neden kavgalı hale geldik? Sana (Erdoğan’a) Suriye’nin iç işlerine karış diyenler kimlerdi? kimler seni Aldı, Suriye batağına sürükledi.
  • 2- Türkiye’deki teröristlere, afedersin Suriye’deki terörisitlere Türkiye üzerinden silah gönderenler kimlerdi? Meşru olmayan bu yolu sana kimler önerdi? Bu gayrimeşru yolu sana önerenler hala senin yanındalar mı? Silahlar geliyordu Türkiye’ye kara yolu ve hava yolu ile. Tırlara bindiriliyordu, yasa dışı, meşru olmayan yollardan Suriye’deki teröristlere gönderiliyordu. Sana bu silahları kim gönderdi, müslümanı müslümana kırdır diye kim sana söyledi?
  • 3- Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelip “Türkiye üzerinden Suriye’ye geçen teröristlere geçiş imkanı sağlayın” diyenler kimlerdi? Dünyanın her yerinden teröristler geldi Türkiye. Buradan alındılar, Suriye’ye götürüldüler.
  • 4- ASTANA sürecinde İdlib’deki teröristlerin elindeki silahları alacağına söz verdin. Bu sözünü dahi yerine getirememişken şimdi Fırat’ın Doğu’sundaki IŞİD’li teröristleri ABD’den devralmaya kalkıyorsun. Biz teröristlerin bekçisi miyiz? 
  • 5- Suriyeli sığınmacıların bize maliyeti 40 milyar dolar.  Peki Suriye bataklığının TC’ne maliyeti ne kadar?
  • 6- Amerika ile bir telefon görüşmesi üzerine bir mutabakat sağladığın anlaşılıyor ama Trump ‘Haddini aşarsan ekonomini mafederim’ diyecek kadar küstah. Ne için söz verdin? 
  • 7- Büyük Projesi’nin eş başkanlığını hâlâ sürdürüyor musun? Eş başkanlığın Türkiye’ye ne faydaları oldu?

  “AHLAKLI OLARAK DOĞRULARI SÖYLÜYORUZ”

  -Teskere bugün görüşülecek. Orada askerlerimiz var. O askerleri korumamız lazım. Burunlarının kanamaması lazım, askerlerin hatırı için, oraya oğlunu gönderen askerlerin annelerin hatırı için bu teskereye içimiz yana yana evet diyeceğiz.

  -Bütün bu tabloyu milletin önüne koymak benim vicdan borcumdu. Bu tablo Türkiye’nin yaşayacağı bir tablo değil. Biz bu tablodan çok rahatsızız. Bu tablonun düzelmesi için de bize kulak vermeleri lazım, bizi dinlemeleri lazım.

  -Ahlaklı olarak doğruları söylüyoruz, Türkiye’nin çıkarlarını savunuyoruz, savunmaya da devam edeceğiz ama gidip de Trump’a teslim olan bir adamdan bu memlekete hayır gelmez.