• CHP’nin çiftçi vekili: Çiftçi ve besici yokluğa mahkûm edildi… ESK ‘Ödeme gecikebilir’ diye kâğıt imzalatıyor

  CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Ortadoğu pazarını kaybeden yaz seracıları ile ithal et alımı altında ezilen kırmızı et üreticilerinin borçlarını ödeyemeyecek hale geldiğini belirtti. Özer, “Hükümetin yanlış politikaları üreticileri yokluğa mahkum etti!” dedi.

  Meclis’te üreticilerin sorunlarını anlatan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “Yaz seracıları battı, kırmızı et üreticileri isyanda” dedi. TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı bir konuşma yapan Özer şunları söyledi:

  “3 AY ÖNCE TEHLİKELERİ SÖYLEMİŞTİM”

  “3 günü bu kürsüde Akdeniz’deki ikinci mahsul domatesçilerin yangında olduğunu, yaz seracılığının da tehlikeye gireceğini çünkü en büyük pazarın Irak ve Suudi Arabistan olduğunu söylemiştim. Hükümet bu konuda en ufak bir hareket etmedi, barışçıl olmayan Ortadoğu politikaları yüzünden birçok yaz seracımız şu anda batmış durumda. 2 liraya maliyeti olan domatesi ortalama 70 kuruşa satmak zorunda kalan üreticimiz bugün artık borçlarını ödeyemeyecek durumda.”

  “İŞLETME KREDİSİ FAİZ ORANLARINA İLİŞKİN ÇALIŞMA YAPILMALI”

  Yaz seracılarının önümüzdeki dönemde biraz olsun rahatlatılması için işletme kredisi faiz oranlarına ilişkin çalışma yapılması gerektiğini belirten Özer, “Araç kredisi ve konut kredisi faiz oranlarını yüzde 11’lere çeken iktidar artık üretici kredisi faiz oranlarını da yüzde 4’lere indirmek zorundadır. Daha önce çekilmiş krediler de yapılandırılmalıdır” diye konuştu.

  KIRMIZI ETTE TAM BİR SKANDAL YAŞANIYOR

  CHP’li Özer, yaz seracıları gibi kırmızı et üreticilerinin de yokluğa mahkûm edildiğini ifade ederek “Kırmızı ette tam bir skandal yaşanıyor. Türkiye bir yandan canlı hayvan ithal ediyor, diğer yandan devletin kurumu olan Et ve Süt Kurumu depolarında 50 bin ton dondurulmuş et bekliyor” dedi. Özer şöyle devam etti:

  MİLLETİN SIRTINA YÜKLENECEK

  “5 Ağustos’ta depodaki 38 bin ton et için ihracat ihalesine çıktılar, Allah’ın bir kulu gelip bu ihaleye katılmadı. Şimdi ikinci kez ihaleye çıkıyorlar ve bu arada 8 bin ton daha et ithal edildi. Eğer bu ikinci ihalede de birisi gelip bu kurumun etlerini almazsa bunlar da çöpe gidecek. Herhâlde bu da kamu zararı olarak milletimizin sırtına yüklenecek.”

  HAYVAN BESLEMEK İSTEMİYORLAR

  Et üreticilerinin on ayda kilo alan bir dana için aylık 400 lira yem masrafı yaptıklarını söyleyen Özer, kesim yapılmadığı için aynı masrafın sürdüğünü ve besiciyi zora soktuğunu ifade etti. Özer, “Et ve Süt Kurumu kombinası haftalık 200 hayvan kesim kotası koymuş. Sadece ’da bile 5 bin büyükbaş hayvanın kesim bekliyor. Besiciler artık son raddede, defi bela keselim gitsin, paramız da kalsın, biz bundan sonra hayvan alıp beslemeyeceğiz diye isyanda” diye konuştu.  

  “ET VE SÜT KURUMU, BESİCİYE R;ÖDEME VADELERİ GECİKİRSE…’ DİYE KAĞIT İMZALATIYOR”

  Kombinanın besiciden eti alırken bir dilekçenin de alındığını belirten CHP’li Özer, “Dilekçede dikkat çekici bir ifade var. Besicinin “Et ve Süt Kurumunun açıklamış olduğu alım fiyatları üzerinden, kurumun ödeme imkanları çerçevesinde ödeme vadelerinde olabilecek gecikmeleri de kabul ederek kombinanıza vermek istiyorum” cümlesinin altına imzasını atması isteniyor” dedi.