• Cumhurbaşkanı: AK Parti grubunda 291 milletvekilimizin 50 tanesi Kürt kökenlidir, bizi söyletmeye mecbur bıraktılar

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. “Barış Pınarı Harekâtı”na ilişkin konuşan Erdoğan, ” PKK’nın YPG’nin bu işgalini görmeyenler bizim Suriye’nin birliği için attığı adıma laf ediyorlar. Şöyle siz kenarda durun biz yolumuza devam ediyoruz” dedi. AB’ye tepki gösteren Erdoğan, “Ey AB kendinize gelin. Bizim operasyonumuzu bir işgal hareketi diye nitelendirmeye çalışırsanız işimiz kolay. Kapıları açarız 3,6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz” diye konuştu.

  İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

  Güvenliğinden ekonomisine kadar Türkiye’nin her alanda kritik bir dönemden geçtiği şu dönemde yaptığımız istişarelerin toplantılarımızda ortaya konan görüşlerin gerçekten çok ama çok kıymetli olduğuna inanıyorum. 

  En büyük istişaremizi de milletimizle yapıyoruz. Milletimize şükran borcumuzu, en geniş yatırımlar ve en geniş hak ve özgürlükleri sağlayarak ödeyebiliriz.

  18 yılımızı geride bıraktık. Ak Parti’nin varlık sebebi olan Millete hizmet davasını ileri taşımak için her fırsatı değerlendiriyoruz.

  “AK PARTİ MİLLETİN PARTİSİDİR”

  Değişim hayatın bir gerçeğidir. Biz bu hakikati AK Parti içinde bayrak yarışında bir görev değişimi şeklinde hayata geçiriyoruz.

  Buradan milletimizin her bir ferdine AK Parti kadrolarında görev almak üzere partimiz saflarına katılmaya davet ediyorum.

  AK Parti hiçbir zaman eskimeyecek, diriliğini, gücünü, enerjisini, icraat kabiliyetini kaybetmeyecek bir partidir.

  Sizden beklentim büyük kongre sürecini buna göre yönetmenizdir.

  Partimiz şahısların partisi değildir. Bu parti milletin partisidir.

  Asıl olan medeniyet, kültür, tarih ve kalkınma davamızın ayakta kalması ve güçlenmesidir. Şahıslar gelip geçer ama dava baki kalır. Ak Parti için siyaset budur.

  Kuruluşundan bugüne davamıza katkı sunan emek veren, değer katan herkese şükranlarımı sunuyorum.

  Türkiye, bölgesinde ve dünyada etkili bir konuma yükseldi. Tabi bu süreçte pek çok engeli aşmak pek çok saldırıyı bertaraf etmek mecburiyetinde kaldık.

  Attığımız her adımda önümüze kurulan tuzaklarla çıkartılan engellerle karşılaştık. Her senaryonun amacı Türkiye’yi yeniden kendi içine kapatmaktı.

  Biz bu tuzağa düşmeyerek içerde nelerle uğraşırsak uğraşalım hedeflerimizden asla şaşmadık. 

  Her saldırının gerisinde bu gaye vardı. İçerde başarılı olamayınca sınır boyunca dizayn ettikleri yeni tehditlerle karşımıza çıktılar. DEAŞ diye bir örgütü kullanarak bölgeyi ve ülkemizi kana ve ateşe boğmaya çalıştılar. Demokrasimize ve bağımsızlığımıza saldıran terör örgütüne karşı yürüttüğümüz mücadelede bizi yalnız bıraktılar. Ekonomiyi de silah gibi kullanmaktan geri kalmadılar. Türkiye’nin dizleri üzerne çökeceğini sandılar ama hamd olsun başaramadılar.

  BARIŞ PINARI HAREKÂTI

  Son 4 yılda sınırlarımız içinde 7500 sınırlarımızın dışında 8500 olmak üzere toplam bin teröristi etkisiz hale getirdik. Terör örgütünün merkezi yapılanmasını Kuzey Irak’ta adeta hapsettik. Fırat’ın doğusunda Allah’ın yardımı ve güvenlik güçlerimiz sayesinde başarıya ulaştıracağımız Barış Pınarı Harekatı’nı başlattık. Türkiye’nin yaptığı diğer operasyonlar gibi Barış Pınarı’nın amacı Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine katkıda bulunmaktır. 

  PKK’nın YPG’nin işgalini görmeyenler şuan bizim attığımız adıma laf ediyorlar. Siz şöyle kenarda durun biz yolumuza devam ediyoruz. DEAŞ’a karşı verdiğimiz mücadeleyi konuşanların hangisi verdi. Bunlar kendi ülkelerinden Suriye’ye DEAŞ’ı ihraç ettiler. Fransa’dan, Almanya’dan DEAŞ, Suriye’ye geldi. Biz 5500 DEAŞ’lıyı geri gönderdik.

  Bunlar sadece laf üretiyor biz ise iş üretiyoruz. DEAŞ’a, PKK’ya ve PYD’ye karşı bu duruşumuzu sürdüreceğiz. Suudi Arabistan aynaya baksın. Yemen’i bu hale kim getirdi? On binlerce insan Yemen’de ölmedi mi? Siz önce bunun hesabını verin. Suriye’nin birliği için verdiğimiz bu mücadelede siz bize laf edemezsiniz, konuşamazsınız. 

  Hele Mısır, sen hiç konuşamazsın. Zira yüzde 52 oy ile seçilmiş olan bir Mursi’yi mahkemede çırpınarak hayatını kaybetmesine sen sebep oldun. Sen böyle bir katilsin. Sisi birileriyle toplantı yapmış bu harekatı kınamış. Kınasan ne yazar kınamasan ne yazar. Bizim abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun. Rejimin tutarsızlıkları işimizi zorlaştırdı. Rejim 8-9 yıl önceki rejim olsaydı belki bugün bu işler daha kolay olacaktı. 

  “İŞGAL DERSENİZ İŞİMİZ KOLAY KAPILARI AÇARIZ”

  Rejimin tutarsızlıkları işimizi zorlaştırdı. Bizim derdimiz Suriye’yi işgale çalışan DEAŞ, YPG, PYD gibi terör örgütleriyledir.

  Kürt kardeşlerimizle sorunumuz yok. Ülkemizde 3,6 milyon Suriyeli sığınmacı var. Ey AB kendinize gelin. Bizim operasyonumuzu bir işgal hareketi diye nitelendirmeye çalışırsanız işimiz kolay. Kapıları açarız 3,6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz.

  Kalkmışlar para hesabı yapıyorlar. İkinci taksit olan 3 milyar euroyu göndermeyeceklermiş. Siz verdiğiniz sözü şu ana kadar yerine getirdiniz mi? 40 milyar doları biz harcadık. O kadar daha harcar yolumuza devam ederiz ama kapıları da açarız. Kapıları da açarız.

  Siz Hiç bir zaman samimi olmadınız, 63’ten bu yana bizi oyaladınız. Avrupa birliğine aldık, alacağız. Hiçbir zaman doğru konuşmadınız. Ondan sonra da Tayyip Erdoğan’a saldırın.

  “300 BİN KÜRT HALA MİSAFİRİMİZ”

  Suriye halkı DEAŞ’ı getirecek kadar aklını peynirle yememiştir. Rejimin, DEAŞ’ın ve PKK/PYD’nin zulmü yüzünden Suriyeliler evlerini terk ettiler.

  Yaklaşık 4 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptık. Biz Kürtlere karşıymışız. terbiyesizlik yapmayın

  Şu anda sadece Kobani’den gelen 300 bin Kürt hala ülkemizde misafirimiz olarak yaşamaktadır.

  ABD bunu görmez, AB bunu görmez. Biz kime neyi anlatacağız? Parlamentoda terör örgütüne dayayan bir grup var, onlar zaten gözleri var görmez.

  3 milyon Suriyeliye de kendi toprakları içinde gereken yardımları yapıyoruz. 

  NATO’DAKİ ÜLKELERE ÇAĞRI

  Sorunu çözme kararlılığımızı en başından beri anlatıyoruz. Bu mücadelenin altında güneyimizde bir terör örgütünün kurulmasını engellemek var. Biz buna çalışıyoruz. Buna fırsat veremeyiz.

  Aradan geçen uzunca bir zaman boyunca maalesef beklediğimiz adımlar atılmamış sadece ülkemizi oyalama taktiklerine başvurulmuştur.

  Şimdi buradan tüm NATO ülkesi olanlara sesleniyorum. Başta Amerika… Biz Türkiye’yiz. Biz bir NATO üyesi ülkeyiz. 5’inci maddeyi gayet iyi biliyorlar. Bu terör örgütleri NATO üyesi olan Türkiye’ye saldırırken siz sessiz kalamazsınız, buna hakkınız yok, eğer NATO üyesi bir ülke iseniz. NATO ülkeleri içerisinde NATO’ya karşı olan, edimlerini yerine getiren en önemli ülkelerden bir tanesi Türkiye’dir. Siz Türkiye’yi bir kaç tane zibidi terör örgütüne tercih etmeyeceksiniz öyle mi? Buna eyvallah edemeyiz. Bunun da gereğini yapmaya mecburuz.

  Bütün bunlara rağmen meseleyi çözmek için sabrettik. İşte Barış Pınarı Harekatına böyle bir sürecin sonunda ulaştık.

  BARIŞ PINARI HAREKATI’NDA 109 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

  Harekat başladığı saatten şu saate kadar 109 terörist öldürüldü. Terör örgütü ve yandaşları yalan yanlış bir sürü haber devreye sokmak istedi. Harekatımız şuanda devam ediyor.

  Askerimizin karşısına çıkacak yüreği olmayanlar boş buldukları yerlerde sivillere saldırarak gerçek yüzlerini ortaya koydu. Çocuk katili sizsiniz. Kadınlara saldıran sizsiniz.

  Biz öyle bir milletiz ki bizim savunma imkanı olmayanlara, kadına, çocuğa asla elimiz kalkmaz. Ama inşallah bu yılanların hepsinin başını en kısa sürede ezeceğiz hiç endişeniz olmasın.

  Suriyeli kardeşlerimizin huzuru için, Kürt kardeşlerimizin huzuru için bunu başaracağız.  Daha önceki harekatlarımızda ne yaptıysak bu sefer de onu yapacağız.

  HDP’YE SERT SÖZLER

  Terör örgütünün desteği ile parlamentoya girmiş olan sözde siyasi partiye sesleniyorum. Benim ordumu işgal gücü olarak gösteremezsin bu edepsizliğin, ahlaksızlığın daniskasıdır.

  Siz bulunduğununuz yerde işgal kuvvetleri olarak binaları kendi içinden tünellerle açmak suretiyle oradalarda sorgulama hücreleri kuracak kadar alçaksınız. Tabii artık oraları kaybettiniz Türkiye’de bu tarz yerleriniz kalmayınca Suriye’de açtınız. Oraları da yıkacağız. Oralarda da bu tünelleri bulamayacaksınız.

  PLANIMIZ 1 MİLYON KİŞİNİN KENDİ EVİNE DÖNEBİLMESİ

  Öncelikle hedefimiz harekat sonrası bölgedeki insanların dönmesini sağlamak. Bölücü örgüt kontrolü altında tuttuğu bölgelerde 1 milyon kişiyi yerinden etmiştir. Üçte biri Kürt kardeşlerimizden oluşuyor. Planımız herkesin yeniden kendi evine dönebilmesidir.

  Araplar, Kürtler, Türkmenler kendi evlerine döneceklerdir. Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Suriye Milli Ordusu’nun da böyle bir niyeti yoktur.

  YPG saflarına katılmaya zorlanmış Suriyeli kardeşlerimize çağrıda bulunmak istiyorum. Hemen şimdi PYD saflarını terk edip harekete geçecek herkese kucağımız açıktır. 

  SİVİLLERİN KILINA DAHİ ZARAR GELMESİNİ KABULLENMEYİZ

  Biz bu operasyonda sivillerin kılına dahi zarar gelmesini kabullenemeyiz. Sadec bize saldıranları, tuzak kuranları hedef alıyoruz.

  HAREKATIN ADININ “BARIŞ PINARI HAREKATI” OLMASININ NEDENİ

  Harekatın adını belirlerken rastgele tercihte bulunmadık. Terör örgütünü bölgeden kazıyarak barışı etmek için bu adımı atıyoruz. Bizim Suriye tarafında sınırımız pınarlarla doludur. Bundan hareketle adını Barış Pınarı koyduk.

  Kısa sürede Münbiç’den Irak sınırına kadar tüm bölgeyi güvenle huzura kavuşturup Suriye halkının üzerinde 8 yıldır dolaşan kara bulutları dağıtacağız. stratejik müttefikimiz ne yazık ki Münbiç’ten 90 günde çıkılacağının sözünü bize vermelerine rağmen çıkmadılar. Yüzde 90’nını Arap olan Münbiç’i maalesef terör örgütlerine bıraktılar.

  “MÜNBİÇ’İ MAALESEF TERÖR ÖRGÜTLERİNE BIRAKTILAR”

  DEAŞ’ın en çok ettiği ve zarar verdiği ülkelerden biri Türkiye’dir. DEAŞ’a karşı en ciddi mücadeleyi veren, somut başarıarı kazanan ülke de Türkiye’dir.

  dolayısı ile kimsenin ülkemize söyleyecek tek sözü olamaz.Bugün DEAŞ tehdidi lafını ağızlarından düşürmeyenlerin düne kadar bu örgüte destekler verdiklerini gayet iyi biliyoruz.

  Hiç uzağa gitmeye gerek yok, ülkemiz üzerinden Suriye’ye geçmeye çalışan DEAŞ sempatizanlarının önlenmesi konusunda nasıl yalnız kaldığımızı anlatsak hiçbirinin sokağa çıkacak yüzü kalmaz.

  Ülkemiz bugüne kadar çok büyük bölümü Türk vatandaşı olmayan 17 bin kişiyi gözaltına almıştır. Bunlardan yarısı yabancı, 5500’e yakını hala tutuklu.

  151 ayrı ülkeden 77 bine yakın şahsa Türkiye’ye giriş yasağı koyduk. 7 bin 600 kişiyi sınırdışı ettik. 

  “DEAŞ VARLIK GÖSTEREMEYECEK, BU GÜVENCEYİ VERMEK İSTİYORUM”

  Bugün bize DEAŞ’lılara ne yapacağımız soruluyor. Kontrolümüze geçecek olan DEAŞ’lılara ne yapılacaksa onu yapacağız, cezaevinde tutulacakları tutacağız, uyruğu olduğu ülkelere gidebilecekleri kabul edilmeleri halinde oraya götüreceğiz. Kadın ve çocukları da yeniden kendi yoplumlarına kazandırmanın gayreti içerisinde olacağız.

  DEAŞ bölgede varlık gösteremeyecektir, bundan herkes emin olmalı, bu güvenceyi vermek istiyorum. 

  Tam Bin yıldır bu topraklarda beraber yaşıyoruz. Malazgirt’t hep beraber mücadele ettik.Tüm kadim halklar, inançlar ve kültürler bölgemizde yaşamaya devam ediyor.

  “BİR ADI KANDİL OLAN KANDİL VAR, BİR DE DİYARBAKIR’DA KANDİL VAR”

  Eğer işgal gücü aranıyorsa siz ta kendisisiniz. Ne zaman bölgeye dışardan bir el girdiyse önce herkesi birbiriine düşman etmiş ardından kendi çıkar ve düzenini kurmuş. İşte Diyarbakır. O annelerin evladını kaçıranlar bunun hesabını nasıl verecek? Bir adı Kandil olan kandil var, bir de Diyarbakır’da Kandil var.

  Hani diyorlar ya “AK Parti’de kürtlere yer yok” diye, Şu anda parlemento içinde AK Parti grubunda 291 milletvekilimizin 50 tanesi Kürt kökenlidir, en sonunda bize bunu söyletmeye mecbur bıraktılar. Çünkü bizim için önemli olan kökenlerden öte insan olmak.