• Erdoğan, WSJ’ye yazdı: Uluslararası toplum ya çabalarımıza katılmalı ya da sığınmacıları kabul etmeye başlamalı

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Wall Street Journal gazetesi için bir makale kaleme aldı. Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtı’nın nedenlerini anlattığı makalede operasyona dünya kamuoyunun verdiği tepkileri eleştirdi. Erdoğan, “Sığınmacı kriziyle mücadele için başka bir planı olmayan uluslararası toplum ya bizim çabalarımıza katılmalı ya da sığınmacıları kabul etmeye başlamalı” dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Wall Street Journal’da yayımlanan “Türkiye, diğerlerinin harekete geçmekte başarısız olduğu noktada adım atıyor” başlıklı makalesi şöyle:

  “SIĞINMACILARA 40 MİLYAR DOLAR (235 MİLYAR LİRA) HARCADIK”

  • “Suriye’de sivil savaşın başladığı 2011 yılından beri hiçbir ülke Türkiye’nin savaşın ardından gelen insani krize dair çektiği acıyı çekmedi. Biz, her ülkeden daha fazla olarak, 3.6 Suriyeli savunmacıyı ülkemize aldık ve onlara eğitim, sağlık hizmeti ve barınma sağlamak için 40 milyar dolar harcadık. Bizim misafirperver kültürümüz uluslararası toplumdan çok az yardım alarak milyonlarca savaş mağduruna kapıları açmanın yükünü omuzlanmamızı sağladı.

  “TÜRKİYE LİMİTİNE ULAŞTI”

  • Fakat bir noktada Türkiye limitine ulaştı. Yönetimim tekrarla, uluslararası finansal destek olmazsa sığınmacıların Batı’ya akın etmesini engelleyemeyeceğimizi söyledi. Bu uyarılar hükümetlerin sorumluluk almaktan kaçınmasıyla görmezden gelindi ve edilen bir gerçek, tehdit olarak gösterildi.

  ULUSLARARASI TOPLULUĞUN HAREKETE GEÇMEYECEĞİ SONUCUNA VARDIK”

  • Hükümetim uluslararası topluluğun harekete geçmeyeceği sonucuna vardı bu yüzden Suriye’nin kuzeyi için bir plan geliştirdik. Planı dünya liderleriyle geçen ay gerçekleşen Birleşmiş Milletler Genel Kurul’unda paylaştım. Planla aynı çizgide olarak Türkiye geçen hafta insani krizi sonlandırmak ve bölgemizde yaşanan düzensiz göçe neden olan şiddet ve istikrarsızlığın köklerine inmek için Barış Pınarı Harekâtı’nı başlattı. Sığınmacı kriziyle mücadele için başka bir planı olmayan uluslararası toplum ya bizim çabalarımıza katılmalı ya da sığınmacıları kabul etmeye başlamalı.

  “BU MİLİTANLAR 300 BİN KÜRT’ÜN EVLERİNE DÖNMELERİNE ENGEL OLUYOR”

  • Barış Pınarı Harekâtı’nın bir parçası olarak Silahlı Kuvvetleri, Suriye Mili Ordusu ile birlikte Suriye’nin kuzeydoğusunda bütün terör unsurlarını kaldıracak. Bu militanlar, aralarında 300 bin Kürt’ün de olduğu Suriyeli sığınmacıların evlerine dönmelerine engel oluyor. Bizim görevimiz simültane bir şekilde İşçi Partisi, PKK olarak bilinen terör örgütü, ile savaşmak aynı zamanda onun Suriyeli yakınları ve İslam Devleti ile. Türkiye’nin herhangi bir ve ya dini grupla bir problemi yok. Bizim bakış açımızdan Suriye Arap Cumhuriyeti’nin terör örgütlerine üye olmayan bütün vatandaşları eşit. Biz özel olarak PKK’nın Suriyeli Kürtlerle özdeşleştirilmesine karşı çıkıyoruz.

  “YABANCI TERÖRİST SAVAŞÇILARIN EŞLERİ VE ÇOCUKLARINI REHABİLİTE İÇİN İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

  • Aynı şekilde Türkiye binlerce masum çocuğun ölümüne sebep olan IŞİD’in İslam ile bir tutulmasına da karşı çıkıyor. Suriye’nin kuzeydoğusundan hiçbir IŞİD savaşçısının ayrılmayacağını garanti ediyoruz. Yabancı terörist savaşçıların eşleri ve çocuklarının rehabilite edilmesi konusunda kaynak ülkeler ve uluslararası organizasyonlarla işbirliği yapmaya hazırız.

  “ADINI VERMEYECEĞİM BİR ÜLKE, BİR VATANDAŞINI 2014’TE İSTANBUL’A GİDEN BİR UÇAĞA ATIŞ MÜHİMMATI İLE NASIL BİNDİREBİLDİĞİNİ BELKİ AÇIKLAMAK İSTER”

  • Türkiye’ye IŞİD’le savaşmanın erdemliliği konusunda ders veren aynı ülkeler 2014 ve 2015’te yabancı terörist savaşçıların akınını önlemek konusunda başarısız oldu. Belki adını vermeyeceğim belli bir Avrupa ülkesinin hükümeti dünyaya, 2014 yılında kendi ülkesinin bir ferdinin bavulunda atış mühimmatı ile İstanbul’a giden bir uçağa nasıl binebildiğini açıklamak ister. Aynı şekilde Fransa, Türkiye’ye silah satışını engelledi fakat neden bu zamana kadar terör saldırılarına yönelik tekrarlı uyarılarımızı görmezden geldi?

  HAREKATA İŞGAL DİYEN ARAP LİGİ ÜLKELERİ BAZI SORULARA CEVAP VERMELİ”

  • Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusuna operasyonunu ‘işgal ‘ olarak nitelendiren Arap Ligi ülkeleri bazı sorulara cevap vermeli. Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıları memleketleriyle bir araya getirme çabalarından bu kadar mutsuzlarsa, kaç savaş mağduru kabul ettiler? Suriye’de insani krizi bitirmek için çabalara ne kadar katkı sağladılar? Arap insanının gerçek düşünce ve hislerini yansıtmayan Arap Ligi’nin hiç bir meşruiyeti yoktur.

  “ULUSLARARASI TOPLUM SURİYE KRİZİNİ ENGELLEME ŞANSINI KAÇIRDI”

  • Uluslararası toplum, bütün bir bölgeyi istikrarsızlık girdabına sürükleyerek Suriye krizini engelleme şansını kaçırdı. Birçok ülke krizin düzensiz göç ve terör saldırıları gibi olumsuz sonuçlarıyla başa çıkmak zorunda kaldı. Barış Pınarı Harekâtı Türkiye’nin Suriye’deki vekalet savaşlarını sonlandırması ve bölgeye barış ve istikrar getirmesi için ikinci bir şans. ve dünya, Türkiye’nin yapmaya çalıştığı işi desteklemeli.”