• 39 kişinin ölümünde kan donduran detaylar: -25 derecede ölümü beklemişler

  İngiltere’nin Essex bölgesinde bir sanayi sitesinde bir TIR’ın içinde 39 kişinin cesedine ulaşıldı. İngiltere’yi sarsan olayda TIR sürücüsü cinayet şüphesiyle gözaltına alınırken yeni detaylar kan dondurdu.

  Başkent Londra’nın doğusundaki Grays kasabasında bulunan TIR’daki 39 cesetten birinin bir çocuğa ait olduğu belirlendi.

  TIR SÜRÜCÜSÜ İRLANDALI

  Ülkede uzun zaman sonra görülen en büyük toplu ölüm vahşetinde 25 yaşında Kuzey İrlandalı şoför Mo Robinson gözaltına alındı.

  TIR’ın bulunduğu Waterglade Sanayi Sitesi, polis tarafından güvenlik kordonuna alındı.

  BELÇİKA’DAN KALKAN GEMİYLE YOLA ÇIKMIŞ

  Essex polisi, TIR’ın Belçika’nın Zeebrugge limanından kalkan ve bu sabah 00.30’da Thames Nehri kıyısındaki Purfleet limanına demirleyen bir gemiyle İngiltere’ye giriş yaptığının tespit edildiğini açıkladı.

  Emniyet Müdürü Yardımcısı Pippa Mills önceliklerinin kurbanların kimliklerini tespit etmek olduğunu ancak bunun uzun sürebileceğini belirtti.

  Organize suç çeteleriyle mücadele için kurulmuş olan Ulusal Suç Ajansı da olayda rol oynamış olabilecek suç örgütlerine yönelik soruşturma başlattı.

  Essex

  Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, TIR’ın Varna kentine kayıtlı olduğu ve bir İrlanda vatandaşına ait bir şirkete ait olduğu bilgisini paylaştı.

  Sözcü, “Polis, cesetlerin Bulgar olma ihtimalinin pek olmadığını söyledi” diye konuştu.

  Bulgaristan televizyonu BNR, ismini açıklamadığı kaynaklara dayanarak Haziran 2017’de Bulgaristan’da kayıtlara geçen TIR’ın ertesi gün ülkeden ayrıldığını ve tekrar dönmediğini bildirdi.

  TIR’IN KONTEYNERİNDE SOĞUTMA SİSTEMİ BULUNUYOR

  Soğutucu araçlarda sıcaklıkların -25C’ye kadar düştüğü ve ölen 39 kurbanın da hipotermi kaynaklı ölmüş olabileceği belirtildi.

  VERMEK İÇİN BİLE DIŞARI ÇIKMAMIŞLAR

  İngiliz milletvekili Jackie Doyle-Price, “39 kişiyi kilitli bir metal kabın içine koymak olayın nasıl bir kötülük olduğunu gösteriyor” dedi ve kurbanların saatlerce vermek için bile dışarı çıkamadığını söyledi.

  Olayın yaşandığı Thurrock bölgesinin Muhafazakâr milletvekili Jackie Doyle-Price paylaştığı Twitter mesajında ise “İnsan kaçakçılığı korkunç ve son derece tehlikeli bir olgu. Umarım Essex emniyeti bu katilleri yakalar ve yargı önüne çıkarır” dedi.

  Mo Robinson
  Image captionTutuklanan TIR sürücüsünün kimliği, Kuzey İrlanda’nın Armagh bölgesinden Mo Robinson olarak açıklandı.

  TIR’IN İNGİLTERE’YE İRLANDA’DAN MI GİRİŞ YAPTIĞI ARAŞTIRILIYOR

  Essex polisi, TIR’ın İngiltere’ye Galler’deki Holyhead limanından girdiğinin tespit edildiğini, bu limanı ise İrlanda’dan gelen gemilerin kullandığını açıkladı.

  İrlanda Cumhuriyeti Başbakanı Leo Varadkar, TIR’ın İngiltere’ye İrlanda üzerinden gelip gelmediğinin araştırılacağını söyledi.

  Varadkar, “Konuyla ilgili elimizde tam bilgi yok, ama TIR’ın İrlanda’dan geçtiğine dair bazı haberler var” diye konuştu.

  İrlanda polisinin konuya açıklık getirmek üzere Essex polisi ile çalışma yaptığı belirtildi.

  ALIŞILMIŞIN DIŞINDA GİRİŞ NOKTASI

  Nakliye Taşımacılığı Birliği’nin Kuzey İrlanda yöneticisi Seamus Leheny de Holyhead’in, Bulgaristan’dan geldiği tahmin edilen bir TIR için “alışılmışın dışında” bir giriş noktası olduğuna dikkat çekti.

  Priti Patel
  Image captionİngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, ‘Çok trajik bir olay’ dedi.

  “ŞOK İÇİNDEYİZ, BÜYÜK ÜZÜNTÜ YAŞIYORUZ”

  İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, olayla ilgili ilk açıklamasında “Şok içindeyiz ve büyük bir üzüntü yaşıyoruz. Çok trajik bir olay” dedi.

  200 YILINDA 58 ÇİNLİ GÖÇMEN CESEDİ BİR KAMYONDA BULUNMUŞTU

  2000 yılında İngiltere’nin Dover kentinde 58 Çinli göçmenin cesedi bir kamyonda bulunmuş, kamyonun Hollandalı sürücüsü cinayetten hüküm giyerek hapis cezasına çarptırılmıştı.

  (BBC türkçe)