• CHP’li Özkoç’tan Nevşehir Valisine sert tepki: O makamı derhal terk etmeli

  CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Nevşehir Valisi eğer kendi ilinde düzeni koruyamayacak kadar aciz birisiyse Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutlatamayacak bir makamı işgal ediyorsa o makamı derhal terk etmelidir ama bunların başında Cumhurbaşkanının bizzat kendi tavrı önemlidir” dedi.

  MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Özkoç, TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  “O MEKTUBU İSTER ÇÖPTE KALSIN, İSTER ÇÖPTEN ÇIKARTSIN YANINDA GÖTÜRSÜN”

  “Sayın Erdoğan, Amerika seyahati sırasında Trump’ın mektubunu yanlarında götürüp iade edeceğini söyledi, çöpe atıldığı edilmişti, ne diyorsunuz?” sorusuna Özkoç, şu yanıtı verdi:

  “O ifadeler kullanıldığı andan itibaren Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanının bizzat kendisi bu ifadelere cevap vermesi gerekiyordu. İlk önce bunu alıp çöpe attık, daha sonra çöpten çıkardık şimdi kendisine götürüyoruz gibi ifadeler de aynı ilk başlangıçta yaptıkları tutarsız açıklamalardan farklı değil. O yüzden artık bunun bir anlamı kalmadı yani o mektubu ister çöpte kalsın, ister çöpten çıkartsın yanında götürsün yanında götürdüğünde onu Trump’a nasıl verecek, kime verecek, ne söyleyecek bütün bunların hepsi önemli ama devlet protokolünde kendi düzeyindeki insanlara eğer bir hakarete maruz kalmışsa aslında o ülke hakarete maruz kalmıştır, burada hakaretin muhatabı Cumhurbaşkanlığının nezdinde Türkiye Cumhuriyeti’dir. Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarı zedelenmiştir, Cumhurbaşkanı’nın yerinde ve zamanında davranmayışı maalesef ABD Başkanı Trump’ın gözünde dünyada bizim itibarımızı sarsmıştır. Biz bunu en baştan itibaren söyledik. Bu tavır doğru değildir, bundan sonra yapılacakların da çok da önemi yoktur.”

  “BU FİGÜRANLAR GİDER AMA ARKASINDA DURANLAR SAVAŞA VE KANA DOYMAYAN İNSANLARDIR”

  “Bağdadi’nin öldürülmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Özkoç, “Bu figüranların ne olup ne olmadığı önemli değil, bu figüranlar gider ama arkasında duranlar savaşa ve kana doymayan insanlardır.  Aslında onların istedikleri kendi çıkarlarıdır, kendi beklentileridir, o yüzden bizim gibi yurtta barış cihanda barış diyen ülkelerin duruşunun çok daha farklı olması gerekiyor. O ortama o çamura o çukura düşmemek gerekiyor. Maalesef biz Suriye ile ilgili ve Arap dünyasında yine bizzat Cumhurbaşkanı’nın ifadesiyle o projenin eş başkanlığına varıncaya kadar o çamurun içerisine girdik, Türkiye’nin her tarafına o çamuru bulaştırdık, o yüzden bugün Bağdadi ölmüş dün El Kaide’nin lideri ölmüş yarın bir başkası çıkacak önemli olan onlar değil önemli olan Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve milleti adına duruşudur” yanıtını verdi.

  “YPG cephesinde de Mazlum Kobani’nin ismi canlandırılıyor” sözüne Özkoç, “Bu isimlerin hiçbir anlamı yok. Bu isimler bugün vardır, yarın yoktur ama bizim gördüğümüz bir tek şey vardır emperyalistler doymuyorlar ama ülkemizin bir Kurtuluş Savaşı’yla kurulan cumhuriyetimizin kendine özgü bir duruşu olması lazım. Komşularıyla iyi geçinen ama kendi içinde de tutarlı gerçekten refahı artırmış demokratik bir ülke olma özelliği için mücadele eden bir ülke olmamız gerekiyor” dedi.

  “KENDİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ DAMGASINA, İSMİNE TAHAMMÜL EDEMEYEN BİR İKTİDARIN BU YAPTIKLARI ÇOK ŞAŞIRTICI DEĞİLDİR”

  “29 Ekim kutlamalarında zaman zaman yasaklamalar söz konusu oluyor, ne diyeceksiniz?” sorusuna Özkoç, şu yanıtı verdi:

  “Bu iktidar göreve geldiği andan itibaren Türkiye Cumhuriyetiyle ilgili bir sorunu olduğunu her şekilde etmiştir.
  Kendi Türkiye Cumhuriyeti damgasına, ismine tahammül edemeyen bir iktidarın bu yaptıkları çok şaşırtıcı değildir.  Nevşehir Valisi eğer kendi ilinde düzeni koruyamayacak kadar aciz birisiyse Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutlatamayacak bir makamı işgal ediyorsa o makamı derhal terk etmelidir ama bunların başında Cumhurbaşkanının bizzat kendi tavrı önemlidir. Cumhuriyet Resepsiyonunu etmek bunu da sarayın içerisine çekmek ve orada kendisinin ayağına herkesi getirtmek sokaklarda ve tüm Türkiye’de çocuklarımızın hep birlikte kutlayacağı bir bayram havasından çıkartmak bir protokole dönüştürmek tam da onların amaçlarına hizmet ettiklerini gösteriyor. Kendi amaçlarını gerçekleştiriyorlar ama bu Cumhuriyetin sahibi kişiler değildir, bu Cumhuriyetimizin sahibi milletimizdir. Milletimiz kendi cumhuriyetine sahip çıkacaktır.”

  İKİNCİ YARGI PAKETİ

  “İkinci yargı paketinde afların olacağı ediliyor, görüşünüz nedir?” sorusuna Özkoç, “Henüz önümüze gelmiş bir şey yok” dedi.

  BAHÇELİ’NİN SÖZLERİ

  “Devlet Bahçeli’nin Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştirisi oldu, ne diyorsunuz?” sorusuna Özkoç, “Kendisini ciddiye almıyoruz bu konuda” yanıtını verdi.