• Star Yazarı Albayrak’tan 29 Ekim yazısı: Asıl bayram 29 Mayıs’tır

  Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Albayrak, köşe yazısında 2 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı yazdı. Albayrak, İstanbul’un Osmanlı tarafından fethinin yıldönümü olarak kutlanan 29 Mayıs’ın da “milli bayram” olarak kutlanması gerektiğini yazdı.

  Albayrak’ın “2 Ekim tamam da, ‘29 Nisan’a ve özellikle de ‘29 Mayıs’a ne oldu? ‘FETİH BAYRAMI’NIN TAM ZAMANI” başlıklı yazısından bir bölüm şöyle:

  Batılı devletlerin ulusal operasyonlarında sembol ve algıların rolü, olgulardan daha fazladır. İşlerine gelmeyen çarpıcı gerçekleri unutturur, yalanlardan inşa ettikleri kendi gerçekleriyle yollarına devam ederler.

  Özellikle de İngilizler…

  Kut’ül Amare zaferi, I. Dünya Savaşı’nın bütününde bir anlam taşımasa da, İngilizlere karşı kazanılmış olması başlı başına anlamlıdır.

  Osmanlı komutanına rüşvet teklif etmeye kadar her türlü hileye başvurmalarına rağmen, 143 gün süren kuşatmadan sonra 2 Nisan 1916 tarihinde general Townshend ile birlikte 4 general, 481 subay ve 13.300 İngiliz askerinin topyekun teslim olmasıyla kazandığımız bu muhteşem zafer, “diğer milletlerin kendilerine hizmet için yaratıldığını” düşünen İngilizlerin karizmasını çizen bir utanç olmuştur.

  Nitekim ülkede infiale sebep olan bu hezimeti, İngiliz tarihçisi James Morris,”Britanya tarihindeki en aşağılık şartlı teslim” olarak tanımlamıştı.

  Oysa bizim yerimizde İngilizler olsaydı Kut’ül Amare Zaferi’ni, bütün mağlubiyetlerini kapatan bir örtü olarak kullanırlardı.

  Peki, biz ne yaptık?

  Kaynaklar, “1952 yılına kadar ‘Kut Bayramı’ olarak kutluyorduk. Fakat Türkiye’nin NATO’ya girmesinden sonra İngilizlerin baskısıyla bu bayram kaldırıldı ve ilgili bilgiler tarih kitaplarından silindi” diyor.

  Bazıları, böyle bir kutlamayı kaynaklarda bulamadıklarını söylüyor. Oysa niye bulamadıkları, cümlenin sonunda izah ediliyor.

  Asıl bayram 2 Mayıs’tır

  Gelelim ayıbın en büyüğüne…

  Bir fethimiz var ki ne Kut’a benzer ne de Çanakkale’ye. Çağ kapatıp çağ açan bir zafer. Bütün hakan ve komutanların, o “kutlu müjdeye” mazhar olma yolunda ömür tükettiği bir zafer.

  26 Ağustos 1071’de Anadolu’nun kapılarını açan Türkleri, tekrar Orta ’ya göndermek için seferber olan Haçlıların, öfkelerine esir olmasına sebep olan bir zafer.

  Bu muhteşem zafer son yıllarda, coşkulu programlarla anılmakla birlikte, şanına yakışan “2 Mayıs”ın “millî bayram” olarak kutlanmasıdır ki, en geniş tabanlı birlik-bütünlük sembolü olacaktır.

  Yine İngilizler engelledi

  Bu konu Osmanlı’dan bugüne zaman zaman gündeme gelmiş, zaman zaman teşebbüs edilmiş, ancak çoğunlukla İngilizlerin müdahalesi sonucu hayata geçememiştir.

  Mesela fethin 500 sene-i devriyesi olan 1953 yılında Demokrat Parti İstanbul’un fethine çok önem vermiş ve kutlamalar için çok büyük hazırlıklar yapılmıştı. Ancak, İngilizlerin, “Yunanlılarla artık dost olduk, bu kutlamaları yapmayın” ricası (!) üzerine son anda vazgeçildi.

  Şehit mezarlarının ihyasına kadar çok geniş kapsamlı hazırlıklara rağmen, son anda hükümetin kutlamalara katılmayacağı açıklanmış ve Başbakan Menderes de o gün Ankara’da kalmayı tercih etmişti. Bu kararında, Kraliçe II. Elizabeth’in taç giyme törenine katılmak için ertesi gün Londra’ya gidecek olmasının bir etkisi var mıydı bilmiyoruz.

  Yazının tamamını okumak için tıklayın.