• 23 yaşındaki öğrenciyi ezen traktör şoförü yüzde 100 kusurlu bulunmasına rağmen serbest bırakıldı

  İzmir’de Ege Üniversitesi kampüsünde, yolun karşısına geçmek isteyen Sezen Zambak’ı (23) traktörle ezerek ölümüne neden olan sürücü Vehbi B.’nin (46) kaza tespit tutanağında ‘tam ve asli kusurlu’ bulunmasına rağmen serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Tutanakta yolu tamamlamasına sadece 2 adım kalan genç kızın ise ‘kusursuz’ olduğu bildirildi.

  Hakkında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan sürücünün, yüzde 100 kusurlu olmasına rağmen serbest kalmasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Zambak ailesinin avukatı Turan Aras, “Yüzde 100 kusurlu olan bir kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılması olağan bir durum değildir. Kamu vicdanı adına tutuklanması gerekirken, serbest kalması üzücüdür. İnanıyoruz ki adalet bu gerçeği ortaya çıkaracaktır” dedi.

  KAZA TESPİT TUTUNAĞINA GÖRE YÜZDE 100 KUSURLU

  Sezen Zambak’ın yaşamını yitirdiği kazanın, görüntülerini izleyen ve kazanın yaşandığı yerde inceleme yapan ekipler, kaza tespit tutanağı hazırladı. Tutanakta traktör sürücüsü, ‘sağa ve sola dönüşlerde, kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara ilk geçiş hakkını vermek’ maddesini ihlal ettiği için asli ve tam kusurlu bulundu. Emniyetteki ifadesinde “Yayayı görmedim” diyen Vehbi B.’nin ölümüne neden olduğu Zambak’ın ise kusurunun bulunmadığı bildirildi. Kuralla uygun olarak karşıya geçen Zambak’a 11 metre 70 santimetrelik yolu tamamlamasına 1 metre 50 santimetre yani 2 adım kala traktörün çarptığı, yolu tamamladığı için de kusursuz olduğu anlatıldı.

  Davası görülmesine Aralık ayında İzmir 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

  NE OLMUŞTU?

  Güvenlik kameralarına da yansıyan kaza, 16 Eylül’de, Bornova’daki Ege Üniversitesi kampüsünde meydana geldi. Üniversitenin Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü’nü bu yıl birincilikle bitiren Sezen Zambak’a, içindeki yoldan karşıya geçmek isterken, çiçekleri sulayan Vehbi B. yönetimindeki traktör çarpmıştı. Üniversite bünyesindeki projelerde görev alan Zambak, traktörün altında kalırken, ihbarla olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık görevlileri, Zambak’ın olay yerinde yaşamını yitirdiğini belirlenmişti.

  PROBİYOTİK YOĞURT PROJESİNİ HAZIRLAYAN SEZEN, BİRİNCİLİKLE MEZUN OLMUŞTU

  Öte yandan, Süt Teknolojisi Bölümü’nden birincilikle mezun olan Sezen Zambak’ın mezuniyet töreninde kep attığı anların görüntüleri ortaya çıktı. Arkadaşlarıyla birlikte yaşadığı mutlu anları görüntülere yansıyan ve başarılarıyla takdir toplayan Zambak, Ziraat Fakültesi bünyesinde yapılan ve TÜBİTAK’ın destek verip, ‘Probiyotik Bakterilerle Zenginleştirilmiş Probiyotik Yoğurt’ projesinde, Ar-Ge elemanı olarak çalıştı. Aynı zamanda, bir dönem Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İzmir Şubesi Genç ZMO görevini de yapan Zambak’ın, insan sağlığı açısından daha faydalı bir yoğurt üretiminin imkanını araştırdığı ve bunun laboratuvar çalışmasını yapmak için okuluna giderken kazada yaşamını yitirdiği öğrenildi.