• HDP: Cumhur İttifakı yenilginin eşiğinde

  HDP Merkez Yürütme Kurulu, dün yaptıkları toplantının ardından bir açıklama yayınladı. AKP-MHP iktidarının gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı’nın bölgedeki Kürtleri hedef tahtasına oturtulduğu belirtilen açıklamada, ittifakın yenilginin eşiğinde olduğu ifadeleri yer aldı.

  Halkların Demokratik Partisi Yürütme Kurulu, dün yaptıkları toplantıdan sonra yayınladıkları açıklamada, Suriye’de devam eden Barış Pınarı Harekatı eleştirildi. HDP şu açıklamalarda bulundu:

  HDP: ORTADOĞU’DA HEDEF TAHTASINA OTURTULMUŞTUR

  ” Tarihsel olarak halkları ve inançları baskı altına alarak sürekliliğini sağlayan kapitalizm, Kürt halkı başta olmak üzere Ortadoğu’da demokratik yaşamı savunan halkları ve inançları tekçi anlayışla hedefine koymaktadır. Küresel güçler ve bölgesel devletlerin halklara ve inançlara karşı bir araya gelmelerinin en son örneğine 9 Ekim 2019 tarihinde Kuzey-Doğu Suriye’ye başlatılan işgal girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmelerle bir kez daha tanık olduk.

  İşgal harekâtının gerek küresel güçler ile bölge devletlerinin bilgisi dâhilinde ve desteğiyle, gerekse de 9 Ekim 1998’deki Sayın Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplonun yıldönümünde başlatılması, demokratik yaşam talebini boğmak isteyen küresel-bölgesel kirli uzlaşıya işaret etmektedir.

  HDP: KÜRESEL GÜÇLER AK PARTİ’NİN YIKIMINA DESTEK VERİYOR

  AKP-MHP ittifakı, Kuzey ve Doğu Suriye’de adım adım inşa edilen demokratik yaşama karşı ÖSO’cu çetelerin jandarmalığında talan, yağma ve baskıyı esas alan bir egemenlik kurma amacındadır.Küresel güçler ise ya destek vererek ya da sessiz kalarak bu karanlığa taraf olduklarını her gün bir kez daha kanıtlamaktadır. Bab, Cerablus, Afrin ve 9 Ekim’den bu yana işgal edilen bölgelerde devreye konmak istenen bu yıkımın kimlere ev sahipliği yaptığını Afrin’deki yağma ve yerinden edilmeden; Bab ve Cerablus’ta kadınların toplumsal yaşamdan silinmesi ve DAİŞ lideri Bağdadi ile DAİŞ Sözcüsü El-’in öldürüldüğü coğrafyadan biliyoruz.

  HDP: DEVLET TEKÇİLİK ÜZERİNDEN KURULMAYA ÇALIŞILIYOR

  AKP-MHP ittifakı, eşit ve demokratik yaşam taleplerine karşı tutumunu Türkiye’de de devam ettirmektedir. İktidarın Türkiye’nin tümüne yaymak istediği rejimin en bariz örneği kayyım rejiminde görülmektedir. 29 Ekim’de Cumhuriyet’in ilanının yıldönümünde Cizre gibi Kürt halkının yaşayan hafızası olan bir kente kayyım atanması, AKP-MHP ittifakının yeniden organize etmek istediği devletin bir kez daha tekçilik üzerinden kurulmak istendiğini göstermektedir.

  Tüm boyutları ile birlikte bakıldığında, kayyım atamaları bir idari-hukuki işlem değil; ideolojik bir yönelim, iktidar tekniği, yönetim anlayışı ve rejim dayatmasıdır. Bu bağlamıyla, dört milyon insanın kendi seçtikleri belediye eş başkanları tarafından yönetilmiyor olması, bu kent halklarının yanı sıra tüm Türkiye halklarının sorunudur.

  Ortadoğu’da süren işgal girişimleri ve Türkiye’de Kürt halkının iradesini teslim alarak ülke geneline rejim dayatma amacında olan AKP-MHP ittifakı her geçen gün daha fazla sıkışmakta; krizler derinleşerek büyümektedir. Bu yönüyle, genelde Ortadoğu özelde ise Türkiye’de AKP-MHP iktidarı büyük bir yenilginin eşiğindedir.”