• Eşine benzin döküp yakmıştı: Benzin döktüm ama çağmağı nasıl çaktığımı bilmiyorum

  Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde annesi, eşi Güllü Yılmaz ile tartışan ve üzerine benzin döküp yakarak yaşamını yitirmesine neden olan Can Yılmaz’ın sorgu ifadesi ortaya çıktı.

  FERİT ASLAN 
  TARAFSIZ HABER AJANSI / DİYARBAKIR

  Yılmaz sorgusunda, eşi ile kıskançlık nedeniyle tartıştığını ve evdeki benzini getirip odasının ortasına döktüğünü, ancak çakmağın nasıl çakıldığını hatırlamadığını söyledi. Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, davayaya müdahil olmak için aile ile görüşürken, öncelikle çocukların velayetinin babadan alınarak dayılarına verilmesi için dava açacağı öğrenildi.

  Ergani ilçesinde yaşayan Can-Güllü Yılmaz çifti 17 Ekim’de evlerinde tartışmış ve tartışma sırasında Can Yılmaz, evde bulunan benzini eşi ve kızının üzerine döktükten sonra birazını da kendi üstüne dökerek ateşe vermişti. Olay esnasında Güllü Yılmaz, alevler içinde kendini birinci kattan aşağı atarak ağır yarallanmıştı. Hastaneye kaldırılan Güllü Yılmaz, 12 gün süren tedavisi ardından yaşamını yitirirdi.

  Aynı hastanede tedavi gören Can Yılmaz da 29 Ekim’de tutuklandı.

  Güllü Yılmaz’ın yakınları, eşi Can Yılmaz’ın 2 yıldır çalışmadığını ve sürekli eşine şiddek uyguladığını, bu nedenle daha önce polise şikayet edildiğini, bir gün gözaltına alınıp bırakıldığını, Güllü Yılmaz’ın da sığınma evine yerleştirildiğini, ancak eşinin kendisini ikna etmesi üzerine yeniden barıştıklarını söyledi. Çalışmayan Can Yılmaz’ın eşi Güllü’den para aldığını, para vermediği zamanlarda şiddet uyguladığını söyleyen Güllü Yılmaz’ın yakınları, “Bir keresinde 3 çocuğu kaçırıp saklamış ve eşinden çocukları şantaj olarak kullanıp bin lira aldıktan sonra çocukları annelerine vermişti” ifadelerini kullandı.

  Can Yılmaz da ifadesinde, daha öncede eşi ile sorun yaşadığını ve işinin sığınma evine girdiğini, sonrada kendisini arayıp barıştıklarını söyledi. Yılmaz, olay gününü şu sözlerle anlattı:

  “O ısrarla çalışmak istediğini söyledi. Ben bir şekilde çalışmasına müsaade ettim. İşe gittiği serviste şöförün yan tarafına oturuyordu. Bu da benim zoruna gidiyordu, bunu kendisine söyledim ve evden ayrıldım. Yaklaşık bir saat sonra evde döndüm. Güllü evin önünde arkadaşlarıyla oturuyordu. Arkadaşları bana Güllü’yü neden kısıtladığımı sordular. Ben de onu kısıtlamadığımı her istediğini yaptığını söyledim. 15-20 dakika sonra eve çıktık, sorunlarımızı konuşacaktık. Küçük çocuklarımızın eline para verdik, ekmek almaya gönderdim. Evde büyük kızım D. kaldı. Aramızda kıskançlık mevzusundan yine tartışma çıktı. Kendisine güvendiğimi ancak dışarıdan yanlış duyduğumu söyledim o da bana kendisine karışamayacağımı söyledi. Benden ne istiyorsun kendimi arabamın önüne atacağım dedi. Kızım D. ile beraber kendisini kapıdan çevirdik. Tartışmaya devam ettik. Bunun üzerine banyoda pet şişede odun makinesi için bulunan benzini getirdim odanın ortasına döndük. Güllü’nün üzerine de benim üzerime de sıçradı. Madem ölmek istiyorsun neden tek başına ölüyorsun, bunca zorluğu beraber çektik, beraber ölelim dedik. Ben karımın üzerine kesinlikle bidiondaki benzini boşaltmadım, kızım D.’nin neden böyle bir beyan verdiğini bilmiyorum. Ben kızımın üzerine de benzin dökmedim. Odanın içerisine benzin döktükten sonra cebimden çakmak çıkardım. Çakmak elimde bulunduğu sırada çakmak taşıma basmamışım, Güllü ile konuşmaya devam ediyordum. Birden yüzüme doğru alev gelmeye başladı. O bir yana ben bir yana savruldu. Çakmağın nasıl çakıldığını ben hatırlamıyorum. Ben suyla kendimi söndürmeye çalıştım. Sonra aşağıya indim, Gülü’yü de etrafındaki insanlar söndürmeye çalışıyordu.”

  Can Yılmaz, çıkarıldığı hakimlikçe “tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme”, “çocuğa veya beden ya da ruh bakımından kendisini savumayacak durumda bulunan kişiye karşı tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek nitelikli kasten öldürme (teşebbüs) eşine kasten öldürme” suçundan tutuklandığı ortaya çıktı.

  Ergani ilçesine giderek Güllü Yılmaz’ın ailesi ile görüşen Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi avukatlar, davaya müdahil olmak için girişim başlattı. Güllü Yılmaz’ın ailesinden vekalet aldıktan sonra öncelikle Güllü Yılmaz’ın 3 çocuğu için velayet davası açıcaklarını söyleyen Avukat Gevriye Atli, “Aile ile görüştük, vekalet almadığımızdan dolayı dosyaya bakamadık. En kısa sürede vekaleti alıp davaya müdahil olacağız. Öncelikle velayeti babalarında olan 3 çocuğun velayetinin şu anda kendilerine dayılarına verilmesi için dava açacağız. Merkez olarak davaya kmüdahil olup konunun takipçisi olacağız” dedi