• Bakan Albayrak: Asgari ücretliyi ev sahibi yapacak bir modelin finansman alt yapısını tamamladık

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Samsun’da İş Dünyası ile Buluşma programına katıldı. Burada açıklamalara bulunan Albayrak, “Dar gelirli vatandaşlar özelinde müjde vermek istiyorum. Asgari ücretli dar gelirli vatandaşları yapacak modelin finansman altyapısını tamamladık. 20 yıl vadeyle, en düşük faiz oranıyla kiradan daha ucuz maliyetle bu gelir grubundaki vatandaşları ev sahibi yapacak finansal altyapıyı tamamladık” dedi.

  Bakan Albayrak’ın açıklamaları şöyle:

  “SON BİR YILDA 3 BÜYÜK KURU ATAĞI YAŞADIK”

  -Yaklaşık 6 senedir ülkemiz çok yoğun kuşatmayla mücadele veriyor. Gezi, 17-25, çukur eylemleri, kanton girişimler, 15 Temmuz darbe girişimi. Hiçbiri birbirinden bağımsız değildi. Hepsinin esas amacı milletimizin birliğine kast etmekti.

  -Ekonomik konularda, tehditlerin dozunu çıkarabilecekleri en yüksek düzeye çıkararak son 15 ayda yaşadığımız süreçte şahit olduk.

  -Kur, faiz ve enflasyon sarmalına birileri almak için her yolu denedi. Son bir yılda 3 büyük kur atağı yaşadık. Birileri enflasyonu kontrol edilemez noktaya getirmek için çaba sarf ettiler.

  “ENFLASYONDA TARİHİ NETİCE ORTAYA KOYDUK”

  -Barış Pınarı operasyonunda da enteresan süreçler yaşadık. Enflasyonla mücadele ortada.

  -Enflasyonla topyekün mücadele diyerek son bir yılda geldiğimiz noktada TÜFE’de 8, ÜFE’de yüzde 1. seviyelerine inerek tarihi netice ortaya koyduk.

  -Yılsonu hedefimiz 12’lerin altında gerçekleşerek yılı kapatacağız. Düşük tek haneleri çok hızlı şekilde yaşayacağımız sürece gireceğiz.

  -Enflasyon daha da iyi olacak, bu daha başlangıç.

  – Yıl sonunda enflasyonda inşallah hedefin de altına ineceğiz, önümüzdeki yıl düşük tek haneli enflasyonlara ineceğimiz bir sürece gireceğiz.

  “DEDİKLERİ HİÇBİR ŞEKİLDE TUTMAYAN KİŞİLERE RAĞMEN…”

  -Toplasanız 15-20 kişi olan ve dedikleri hiçbir şekilde tutmayan kişilere rağmen, çok önemli bir performans ortaya koyduk, bu söylemi takılanların bir kısmı siyasi, bir kısmı ticari, bir kısmı istihbari saikle birilerinin amacına hizmet ettiler. 

  -Bir sene önce ‘Türkiye battı, IMF ile anlaşın’ diyorlardı, böyle bir görüşme yapmadık. Türkiye kimseden bir kuruş almadı, kimseye el açmadık.

  -15 aylık olağanüstü dönemi tahminlerden çok daha az hasarla ve kısa sürede geride bıraktık, Türkiye olarak güçlü bilançomuzu devam ettiriyoruz.

  “EN SAĞLAM DURUŞLU ÜLKELERDEN BİRİYİZ”

  -Kamu yükünde en sağlam duruşlu ülkelerden biriyiz.

  - ayında 4A kapsamındaki toplam sigortalı sayısı 431 bin kişilik artış gerçekleştirdi. Toplam konut satışı Eylül’de 147 bine ulaştı. Otomotiv satışları 40 bine ulaştı. Ticari kredi oranı geçen yıla göre 6 büyüdü. Konut satışı Eylül ayında 147 bin seviyesine çıktı.

  -Kasım ve Aralık’ta ekonomik göstergeler çok daha iyi olacak.

  ASGARİ ÜCRETLİYİ EV SAHİBİ YAPACAK BİR MODELİN FİNANSMAN ALT YAPISINI TAMAMLADIK

  – Dar gelirli vatandaşlar özelinde müjde vermek istiyorum. Asgari ücretli dar gelirli vatandaşları yapacak modelin finansman altyapısını tamamladık.

  -20 yıl vadeyle, en düşük faiz oranıyla kiradan daha ucuz maliyetle bu gelir grubundaki vatandaşları yapacak finansal altyapıyı tamamladık.

  -Her yıl en az 100 bin vatandaşı yapacak bu modelin detaylarını bu ay bitmeden Cumhurbaşkanımızın liderliğinde özel bir programla anlatacağız.