• Kadirova’nın cesedindeki ikinci deliğin nedeni belli oldu

  AK Partili vekil Şirin Ünal’ın evinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Nadira Kadirova’nın cesedinde ikinci bir kurşun deliği olduğu yönündeki iddialar doğrulandı.

  Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; 23 yaşındaki Özbekistanlı Kadirova, yaklaşık bir yıldır çalıştığı Şirin Ünal’ın evinde 23 Eylül akşamı şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmişti.

  Kalbinin üzerinde kurşun deliği bulunan Nadirova’nın ölümü, kayıtlara intihar olarak geçmişti. Genç kadının ölümüne sebep olan kurşun, Ünal’ın Beretta marka silahından çıkmıştı.

  Ölümünün ardından memleketinde toprağa verilen genç kadının kalbinin üzerinde ikinci bir kurşun deliği olduğu yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

  DW Türkçe’nin Özbekistan polis kaynaklarından 4 Kasım’da edindiği bilgiye göre toprağa verilmeden önce Kadirova’nın naaşını yıkayan kadınlar, ikinci kurşun deliğini gördüklerini ifade ettiler.

  Aynı günlerde Kadirova’nın ağabeyi Muhammed Ali Kadirova da, kızkardeşinin naaşını son kez gören akrabalarının ikinci bir delikten bahsettiğini teyit etti.

  KIYAFET İNCELEMESİNDE İKİNCİ DELİK

  Soruşturma dosyasına göre Kadirova’nın, olayın yaşandığı akşam üzerindeki kıyafetlerde yapılan incelemede muğlak bazı ifadeler bulunuyordu. Kıyafetin sol göğüs hizasından giren kurşunun yeri detaylıca anlatılırken, girişin olduğu bölümde silah artıklarının tespit edildiği belirtilmişti.

  Adli tıp uzmanı Şebnem Korur Fincancı, silah artığının yakın mesafeden atış yapıldığını gösterdiğini söylemişti. Ancak rapor, ikinci bir delikten daha bahsediyordu. Bunun için de şu ifadeler kullanılmıştı: “Kıyafetin, ikinci deliğin olduğu bölümünde silah artığına rastlanmamıştır.” Buradaki şüpheli ifade ise ikinci deliğin yerinin tam olarak gösterilmemesiydi. Fincancı’ya göre ikinci delik çıkış deliği de, bağımsız bir kurşun deliği de olabilirdi. Zira silah artığı tespit edilmemiş olması, atışın uzaktan yapıldığı anlamına da gelebilirdi.

  Kadirova’nın morgda çekilmiş fotoğraflarına da ulaşıldı. Fotoğraflarda Kadirova’nın sol göğsünde, kalp hizasında bir kurşun girişi olduğu görülüyordu. Aynı mermi çekirdeği sol kürek kemiğinin hemen altından çıkıyor ve olay yeri inceleme tutanaklarına göre genç kadının odasındaki duvara saplanıyordu.

  Fotoğraflarda Kadirova’nın sol koltuk altında, kaburgasının dirsek hizasındaki bölümünde kurşun deliğine benzer bir delik daha olduğu göze çarpıyordu.

  Fotoğrafların net bir kanıya varmaya yeterli olmadığını söyleyen Adli tıp uzmanı Şebnem Korur Fincancı, dirsek bölümündeki kanların bir kurşun yarası olma ihtimalini güçlendirdiğini aktarıyor. Uzman aynı zamanda deliğin ilk yardım ekibi tarafından Kadirova’yı hayata döndürmek için açılmış olabileceğine de dikkati çekiyor.

  Deliğin ilk yardım ekibi tarafından açılıp açılmadığını anlamak için bu defa Kadirova’ya ait ‘ölü muayene tutanağı’na ulaşan DW hayata döndürmek için yapılan işlemleri inceledi. Tutanağın ikinci sayfasında şu ifadeler yer alıyor: “21:15 sularında 112 tarafından CPR uygulanarak getirildiği, kalp damar cerrahisi ekibinin girişimi, göğüs tüpü uygulamasına rağmen döndürülemediği…”

  Koltuk altından açılan delikten, drenajın göğüs boşluğuna gönderilmesi yöntemiyle yapılan ilk yardım müdahalesinin ikinci deliğin nedeni olup olmadığı sorusuna Fincancı “Yüksek ihtimalle” yanıtını veriyor.

  Kadirova ailesinin avukatı Birol Öztürk, genç kadının kesin ölüm sebebinin ancak kapsamlı Adli Tıp raporu sonrasında anlaşılabileceğine dikkati çekiyor ve sonuna kadar takipçisi olacağını söylüyor. Zira Öztürk’e göre Kadirova’nın ölüm sebebinin intihar olduğunu söylemek için henüz çok erken ve elde hâlâ yeterli bulgu yok.

  ‘NADİRA’NIN GELECEK PILANLARI VARDI’

  Yakın arkadaşı Leyla Niyazova, polisteki ifadesinde Kadirova’nın kendisine AKP’li Ünal’ın tacizine uğradığını, ailesinin yüzüne bakamayacağını ve bu nedenle intihar etmek istediğini söylemişti.

  Olayın yaşandığı gece ifadesi alınmayan ancak daha sonra çalışma ve oturma izni olmadığı gerekçesiyle sokakta gözaltına alındığı sırada ifadesine başvurulan Kadirova birlikte Ünal’ın evinde diğer bakıcı Khilola (Hilal) Onarboeva artık Ünal’ın evinde çalışmadığını söylüyor.

  Kadirova’nın, ölümünden kısa bir süre önce kendisine “Bilmediğin çok kötü şeyler oldu. Artık ailemin yüzüne bakamam” dediğini aktaran Hilal, bundan başka bir şey bilmediğini söylüyor.

  Kadirova’nın ise “Çok iyi insandı. Kazandığı tüm parasını ailesine gönderirdi. Şirin Ünal’dan bahsederken ‘Şirin Abim’ derdi. Ağzından ona dair hiç kötü bir şey duymadım.” Buna rağmen genç adama göre Kadirova intihar edecek biri değildi. Hayatı ve yaşamayı çok seviyordu. 20’li yaşlarındaki adam “Durup dururken neden intihar etsin ki” diye de soruyor” demişti.

  Kadirova’nın ölümüne dair kesin sonuç, iki ay içinde çıkması beklenen kapsamlı Adli Tıp raporu sonrasında belli olacak.