• Bilirkişi raporu: Berkin Elvan vurulduğunda olay yerinde göstericilerin eylemi yoktu

  Berkin Elvan davasında mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda Berkin Elvan’ın vurulduğu biber gazı silahını ateşleyen polis memurunun bu silahı kullanma konusunda eğitimli ve bilinçli olduğu kaydedildi. Rapora göre olay yerinde ve saatinde göstericilerin eylemi de yoktu.

  İzmir, Foça’daki Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda hazırlanan sunuldu.

  bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, Raporda, polisin biber gazı silahı (zet silahı) kullanmada eğitimli olduğu ve “bilinçli hareket ettiği” belirtildi. Polisin nişan alıp almadığının ise tespit edilemediği ve bu konudaki gerçeği “ancak polisin kendisinin bileceği” sonucuna varıldı.

  Elvan ailesinin avukatlarından Çiğdem Akbulut bianet’e yaptığı açıklamada, raporun sonuç itibariyle hiçbir şey söylemediğini, zaten mahkemenin de raporu yetersiz görüp Adli Tıp Kurumu’na inceleme için gönderdiğini söyledi.

  Davanın görülmesine yarın İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, saat 10.00’da devam edilecek.

  R;POLİSLERİN SIRTI KAMERAYA DÖNÜKTÜ”

  Mevzuata uygun kullanımda yere paralel atış yapılması gerektiği ifade edilen raporda, Elvan’ın vurulduğu caddede de biber gazı fişeklerinin “yere paralel –paralele yakın bir şekilde hareket ettiğinin” tespit edildiğini belirtti. Raporda atışlar sırasında polislerin kameraya sırtının dönük olduğundan nişan alıp alamadıklarının tespit edilemediği belirtildi.

  R;POLİS KANUNİ SINIRLARININ BİLİNCİNDEYDİ”

  Raporda ayrıca, Zet silahını ateşleyen sanık polisin, biber gazı kullanmada “kanuni sınırların bilincinde olarak” hareket ettiği sonucuna varıldığı belirtildi ve şöyle denildi: “… sanık olduğu iddia edilen polisin ‘Göz Yaşartıcı Gazlar ve Gaz Maskelerinin Kullanımı Kursu’ eğitimi aldığı, gaz kullanımı ile ilgili kanuni sınırların bilincinde ve uygulamadan doğacak boyutları yorumlayacak seviyede personel olduğu anlaşılmaktadır.”

  Jandarma raporunda, polisin nasıl atış yaptığını ancak kendisinin bilebileceği iddia edildi:

  “Olay anındaki görüntülerde gösterici grubun ve bölgenin net görülmediği, atışı yapan kolluk görevlisinin gaz fişeğini gösterici grubun sağına, soluna, önüne veya arkasına doğru atıp atmadığı, doğrudan göstericileri hedef alacak şekilde nişan alıp almadığı, nişan almış ise nereye nişan aldığı, bu hususu sadece kendisinin bildiği, dosya kapsamında bununla ilgili beyanının bulunmadığı ve mevcut görüntü kayıtlarının net olmadığından dolayı kusur oranının tespiti hususunda yetersiz kalındığından kusur oranının tespiti sayın mahkemenizin takdirindedir.”

  R;BERKİN VURULDUĞUNDA MAHALLEDE ÇATIŞMA YOKTU”

  Avukat Çiğdem Akbulut, raporun değerlendirme bölümünde maddi gerçeklerin çarpıtılmak istendiğini söyledi ve şu açıklamalarda bulundu:

  “Bir yandan somut tespitler yapmaktan kaçınan bir yandan da maddi gerçekleri çarpıtma gayreti olan bir rapor ile karşı karşıyayız. Sırf polis müdahalesi uygundur diyebilmek için, Berkin’ in vurulmasından saatler sonrasına ait, molotof kokteyli ve havai fişek kullanılan görüntüler üzerinden değerlendirme yapılıp, polis müdahalesinin mevzuata uygun olduğunu söylemek, çarpıtmadan öte değildir.”

  “Oysa aynı rapor, Berkin’in vurulma anında, saatlerinde herhangi bir çatışma halinin, polise karşı saldırının olmadığı tespitini de yapıyor ki bu konuda görüntüler de çok net.”

  “Müdahale için mevzuata uygundur tespiti yapabilen rapor, sanık F.D.’nin aldığı eğitimler sebebiyle, Zet silahı kullanımda tamamen yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olduğunu söylerken,  bu tecrübedeki bir polisin, yere paralel – paralele yakın atış yaptığında canlıların vurulabileceği hususunu öngörebilir olması gerektiği tespitinden ise kaçınıyor.”

  “Yarınki duruşmada, bu rapor aslında bize yine bir şey söylemediği için bu kez Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek raporu beklemek üzere yeni bir duruşma günü alıp ayrılacağız.”

  “Berkin’in vurulduğu günden bu yana tam 6, sene olmak üzere. Sevgili meslektaşlarım, Berkin Elvan’ın Halkın Hukuk Bürosu’ndan avukatları, Berkin gibi, Dilek Doğan gibi polis tarafından katledilenlerin avukatlığını yaptıkları için yalnızca 9 ay içerisinde toplamda 159 yılı bulan hapis cezalarına çarptırıldılar. Berkin’ in katilinin ise 6,5 yıldır, hala elinde bir başka çocuğu daha vurabileceği yasal bir silahı var.”

  DAVA ERTELENDİ

  Bilirkişi raporunun sunulmasının ardından görülen Berkin Elvan davası Şubat 2020’ye ertelendi.