• CHP’li Tığlı: Şaban gözaltında değil, ifadesi alınıyor sadece

  Giresun’ Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan, sabah saatlerinde attığı bir tweetle ifadesi alınmak üzere polisler tarafından götürüldüğünü duyurdu.

  Şaban Vatan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ifade vermesi için polislerin kendisini almaya geldiğini yazdı.

  RABİA’NIN ANNESİNDEN MESAJ

  Atike Naz ise eşinin polis tarafından ifadesi alınmak için karakola götürülmesinin ardından akademisyen Metin Cihan’a bir mesaj gönderdi. Cihan, mesajı Twitter hesabından paylaştı.

  RABİA NAZ VATAN’IN ANNESİ: EŞİMİ SUSTURMAYA ÇALIŞIYORLAR

  Rabia Naz’ın annesi Atika Vatan twitter üzerinden yayınladığı videoda şu ifadeleri kullandı:

  “Bu sabah eşimi yine “ifadesini alıyoruz” diye götürüp gözaltına aldılar. Tıpkı daha önce olduğu gibi. Eşim bir adım ileri gidip bir şeyleri ortaya çıkardığı zaman direkt susturmaya çalışıyorlar. Kucağımda 40 günlük bebeğimle eşimin adaletini buradan sağlamaya çalışıyorum. Herkese sesimi herkese duyurmaya çalışıyorum. Benim devletim nerede?”

  CHP’Lİ TIĞLI: ŞABAN GÖZALTINDA DEĞİL, İFADESİ ALINIYOR SADECE

  Tarafsız haber ajansı’na konuşan TBMM Rabia Naz Vatan Komisyon üyesi Necati Tığlı, “Şaban gözaltında değil, ifadesi alınıyor sadece” dedi.

  Mehtap Gökdemir‘in ediği bilgilere göre, TBMM Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması Komisyonu üyesi CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Şaban gözaltında değil, ifadesi alınıyor sadece. Öyle gözaltı kararı falan çıkmadı. Ben de olayın takibindeyim, şu an ifadesi alınıyor, bir gelişme olmuş, polisler ifadesine başvuruyor. Eşiyle görüştüm biraz önce ifadesine başvuracaklar, dedi” diye konuştu.

  “İFADEYİ DEĞİŞTİREN MÜRSEL İLE İLGİLİ BİR ŞEY VAR HERHALDE”

  TBMM Rabia Naz Vatan Komisyon üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Şaban Vatan’ın gözaltına alınmadığını belirterek, şöyle dedi: “Gözaltına alınmadı, ifadesi alınıyor. İfadeyi değiştiren Mürsel ile ilgili bir şey var herhalde, sıkıntı var, onunla ilgili ifadeleri alınıyor yani bilmiyoruz henüz, gözaltı yok ama.

  “DERHAL SERBEST BIRAKILMALARINI İSTİYORUZ”

  İki tane dün gazeteci gözaltına alındı. Olayı aydınlatmak üzere araştırmak üzere orada bulunan gazetecilere böyle bir tutum sergilenmesi kabul edilemez bir şey. Olayı açıklığa kavuşturmakla sorumlu olan güvenlik güçlerinin, savcılığının bu şekilde orada araştırma yapan gazetecilerle ilgili böyle bir tutum kabul edilemez. Derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz.” 

  Dün saatlerinde Rabia Naz’ın ölümünü araştıran Gazeteci Canan Coşkun’ gözaltına alındığı haberi gelmişti.

  Medyablok’a konuşan Şaban Vatan, Canan Coşkun’ Eynesil’de olay ile ilgili araştırmalar yaptığını söylemiş, saatlerinde de Coşkun ve Gazeteci Kazım Kızıl Eynesil’in gözaltına alındıklarını ifade etmişti. Ardından Şaban Vatan, sosyal medyada gözaltına alınan gazetecilerin sabaha kadar tutulduğunu söyleyerek duruma tepki gösteren bir canlı yayın gerçekleştirdi.

  “GÖZALTINA ALINAN GAZETECİLER SERBEST BIRAKILMADI”

  Baba Vatan, Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili birbirinden çarpıcı iddialarda bulundu. Eynesil’de gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılmadığını belirten baba Naz, “Neler oluyor, bu kadar çabayı gayreti Rabia Naz’ın ardındaki katillerini arama sürecinde bulunsaydınız ya!” diye sitem etti.

  “NASIL OLUR DA GAZETECİLER SUÇLU GÖSTERİLİR!”

  Gazetecilerin sabaha kadar gözaltında tutulduğunu belirten Şaban vatan Naz, gazetecilerin suçlu olmadığını, ifade değiştiren kişilerin suçlu olduğunu belirterek, “Aynı Şaban Vatan’a akıl yargılaması yaptığınız gibi saatlerdir gazetecileri gözaltında tuttunuz. Sabaha kadar gazeteciler gözaltında kaldı. Nasıl olur da gazeteciler suçlu gösterilir. İfade değiştiren kişiler suçludur. Güler Vatan ile Mürsel Küçük bu durumda neden ve niçin ifade değiştirdiklerini ortaya getirmedikleri halde suçludur” ifadesini kullandı.

  “REZİLLİKTİR REZALETTİR”

  Soruşturmanın geldiği aşamada olayla ilgili kritik bilgiler veren baba Naz, çatıdaki sundurmanın Rabia Naz’ın atlamasına imkân vermeyeceğini belirterek şunları söyledi:

  “Bu açık, 12 metre mesafe bu kabul edilemez. Bu nasıl haldir, bu rezilliktir bu rezalettir. Bugün gazeteci arkadaşlarımızı gözaltına alıyor. Savcılık böyle çalışıyor. Savcılık katilleri arasın, bulsun ortaya getirsin. Savcılık siyah doblo marka araba olaydan önce neredeydi, olay günü neredeydi, olaydan bir gün sonra neredeydi bunları ortaya getirsin.

  “NEDEN ŞİKÂYETTE BULUNDUĞUM KİŞİLERİN DNA ÖRNEKLERİ ALINMIYOR?”

  Savcılık neden 13 DNA’de özellikle ambulans şoförü ve iki ambulans hemşiresiyle 3 kişi ve orada duruma şehitlik etmiş kişilerin sadece DNA’larını alıyor? Neden şikayette bulunduğum kişilerinkini almıyor? Neden bazı polis memurlarınkini almıyor? Bize metruk evde bayan vücut sıvı DNA’sı sadece sunulmuştu. Orada bulunan DNA neden gizlendi ? Olayın ilk savcısı elbise inceletmişti, DNA sonucunda erkek DNA’sı durumu deniliyor. aynı zamanda baba ile oğlu DNA vermedi durumu sunuluyor.

  SAVCIYA SESLENDİ: RABİA NAZ’IN ÜZERİNDEKİ YELEK KİME AİTTİR HABERİNİZ VAR MI?

  Sayın Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, bu nasıl bir rezalettir? Rabia Naz’ın üzerindeki yelek kime aittir haberiniz var mı? Üzerindeki giydiği pantolon kime aittir haberiniz var mı? Üzerindeki yelek erkek yeleği, üzerindeki pantolon erkek pantolonu. Hiç mi sizin empati yaparak veya daha geniş açılardan düşünme durumunuz olmadı? Nasıl bir açıklama yapacaksınız? Siz tırnaktaki DNA’yı bulun, bana bunu bulun getirin.”


  NE OLMUŞTU?

  Giresun’ Eynesil ilçesinde 13 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı bulunup kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin farklı iddialar gündeme gelmişti. Rabia Naz’ın ölümünün intihar ya da yüksek yerden düşme olduğu öne sürülürken baba Şaban Vatan ise kızına araba çarptığını ancak AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli’nin devreye girmesiyle olayın üstünün kapatıldığını iddia etmişti:

  Baba Vatan “Kızıma araba çarpmış ama geçirdiği çarpma ölümü ile sonuçlanacak kaza değil. Çarpanlar evimin yanına bırakarak teras kattan atlayıp intihar etmiş gibi bir hava vermeye çalıştılar. Kızım kan kaybından öldü” demişti.

  Baba, edindiği bilgelere göre Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeninin kazayı gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

  Olayın ardından hukuki yollara başvuran baba Şaban Vatan’ın mahkeme kararıyla ruh ve sinir hastalıkları hastanesine kaldırılması kararlaştırılmıştı.

  Babanın adalet arayışını kamuoyuna duyurmak isteyen ise olayın ayrıntılarını Twitter üzerinden duyurmuş, bunun ardından çok sayıda kişi konuyla ilgili sosyal medyada paylaşımlarda bulunarak kamuoyu oluşturmuştu.