• ÖZEL HABER | Suruç’taki katliamın üzerinden 17 ay geçti hala iddianame yazılmadı

  Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde Şenyaşar Ailesi’ne yönelik lincin üzerinden 17 ay geçti. Aile 17 aydır adaleti arıyor, katliamın AK Parti MKYK üyesi İbrahim Halil Yıldız’ın talimatıyla gerçekleştiğini iddia ediyor.

  SURUÇ ilçe merkezinde 14 Haziran 2018 tarihinde AK Parti MKYK üyesi İbrahim Halil Yıldız’ın ve yakınlarının saldırısı sonucu Esvet Şenyaşar ile oğulları Celal ve Adil Şenyaşar’ın ölümünün üzerinden 17 ayı aşkın zaman geçti.

  Aile o gün bugündür olayın aydınlatılmasını, saldırının faillerinin yargılanmasını istiyor. En son geçtiğimiz ayında adliye önünde oturma eylemi yapan, savcıyla görüşen Şenyaşar ailesi, o zaman davanın 1 ay içinde açılacağı sözünü almıştı. Neredeyse 3 ay geçti, ‘gizlilik’ içinde yürütülen soruşturma henüz iddianameye dönüşemedi, bekleyiş devam ediyor.

  “SAVCILAR SİYASETİN HİMAYESİNDE”

  Olaydan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar, Gazete Pencere’nin sorularını yanıtladı. “Her yolu denedik, davaya bakan savcı en son bize ‘1 ay içinde dava açılacak’ dedi, o sözün üzerinden 3 ay geçti. Hala ‘çalışıyoruz bekleyin’ diyorlar. Savcılar etkisiz, yetkisiz, siyasi güç onlara ne söylüyorsa onu yapıyorlar, siyasetin himayesinde söyleneni yapıyorlar’ dedi.

  Ferit Şenyaşar, hastanedeki saldırıda ölen kardeşlerinin bedeninden 17 ayrı silahtan kurşun çıktığını, olaya karışan herkesi tek tek teşhis ettiklerini hatırlattı, “ olmuyor işte, bir türlü yakalanmıyorlar. Sadece Halil Yıldız’ın kardeşi Enver Yıldız tutuklandı. O da daha yeni tutuklandı. Saldırıda yaralanan kardeşimse 17 aydır cezaevinde. Üstelik de Elazığ’a naklettiler, tek kişilik bir hücrede kalıyor” dedi.

  R0;AVUKATLARI TEHDİT ETMİŞLERR1;

  Enver Yıldız’ın tutuklanması öncesinde, Şenyaşar ailesi Urfa Adliyesi’nin önünde oturma eylemine başlamıştı. İki gün süren eylemin sonunda Enver Yıldız, beraberinde kalabalık bir grupla gelip teslim oldu. Ferit Şenyaşar, “O bir kişinin bizim için hiçbir önemi yok. Olayın en büyük kısmı devlet hastanesinde yaşandı. Bu katliamı yapan herkes Suruç’ta ellerini kollarını sallayarak geziyorlar” şeklinde konuştu. Ferit Şenyaşar, davayı üstlenmesi için farklı kentlerden onlarca avukatla görüştüklerini, kimsenin kabul etmediğini söyledi, “Bütün avukatları tehdit etmişler, kimseyi razı edemedik” dedi.

  “KAMU VİCDANI ZEDELENİYOR”

  Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel de, dosyayı baro olarak yakından takip etmelerine rağmen henüz bir sonuç alamadıklarını söyledi. Öncel, savcının istediği 1 aylık sürenin çoktan dolduğunu, davanın bir türlü açılamadığını söyledi, “Bizzat bana söz vermişlerdi, 1 ay içinde dava açılacaktı -3 ay geçti, ses yok. Hep aynı şeyler söyleniyor, ‘çalışıyoruz, bekleyin’ deniyor. Ne kadar beklenecek?” dedi. Öncel, “Bugüne kadar bu davanın çoktan açılması lazımdı. Gizlilik kararı olduğu için yorum da yapamıyoruz ama kamu vicdanını ciddi şekilde zedeliyor bu durum. Aradan 17 ay geçmiş, sis perdesinin çoktan aralanmış olması gerekiyordu” diye konuştu.

  NE OLMUŞTU?

  Olay 14 Haziran 2018’de Urfa’nın Suruç ilçesinde yaşandı. AK Parti’li İbrahim Halil Yıldız’ın seçim çalışmaları nedeniyle yaptığı esnaf ziyaretinde, Şenyaşar ailesinin işyerindeki tartışma sonucu çıkan çatışmada milletvekilinin kardeşi Mehmet Yıldız ile Celal Şenyaşar, Adil Şenyaşar ve Fadıl Şenyaşar yaralandı, Yıldız hastane yolunda hayatını kaybetti.

  Asıl linç ise Suruç Devlet Hastanesi’nde oldu. Yıldız’ın yakınları ve korumaları olduğu belirtilen kalabalık bir grup Şenyaşar ailesinin kaldırıldığı hastaneyi bastı. Burada hem Celal Şenyaşar, hem Adil Şenyaşar hem de olayı duyup hastaneye gelen baba Esvet Şenyaşar öldürüldü. İki kişinin hastanedeki saldırıda öldüğünü Türk Tabipleri Birliği de doğruladı. Fadıl Şenyaşar saldırıdan 3 gün sonra tutuklandı. Hâlâ cezaevinde. Olayla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekilinin kardeşinin ‘PKK’lılar tarafından’ öldürüldüğünü söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, olayın R0;önceden kurgulandığını”, saldırının hazırlıklı olduğunu öne sürdü.

  KAMERA KAYITLARI NEREDE?

  Asıl katliamın yaşandığı Suruç Devlet Hastanesi’nde kamera kayıtlarının silindiği ortaya çıktı. Otopsi raporunda baba ve oğulların bedeninde 17 ayrı silahtan çıkan kurşun tespit edildi. Hastanede öldürülen baba Esvet ve oğlu Celal’e yönelik saldırıyı gösteren kamera kayıtları ortada yok. Aile kayıtların silindiğini iddia ediyor. Acil servisteki kan izlerinin olay yeri inceleme ekibi gelmeden temizlendiği, baba Esvet Şenyaşar’a yönelik saldırıda duvara sıçrayan kan lekelerinin silindiği, duvarın yeniden boyandığı, tanıkların ise konuşmaya korktuğu için ifade vermediği iddialar arasında.

  Haberi Gazete Pencere’de okumak ve abone olmak için tıklayın.