• Tutuklanan HDP’li başkana, “Aday tanıtım toplantısına katılma amacınız neydi” sorusu

  DiyarbakırR7;da, görevden alınıp tutuklanan daha sonra yerine kayyum atanan Kayapınar ilçe belediye eş başkanı Kezban Yılmaz’a emniyetteki sorguda, adaylığının açıklandığı toplantıya kim tarafından davet edildiği, niye katıldığı gibi sorular yöneltildiği ortaya çıktı.

  Ferit ASLAN/DİYARBAKIR

  YılmazR7;a, sorguda ayrıca 8 Mart etkinliğine niye katıldığı ve kim tarafından davet edildiğinin de sorulduğu öğrenildi.

  Merkez Kayapınar ilçe belediye eş başkanı iken gözaltına alınıp tutuklanan ve ardından yerine kayyum atanan Kezban Yılmaz, hazırlanan iddianame ile hakkında hapis istemiyle yargılanırken, gözaltına alındığı TEM şubesindeki sorgu tutanakları ortaya çıktı.

  HDP Eş Genel Başkanı Sezai TemeliR7;nin grup toplantısından söz ettiği tutanaklarda eş başkan YılmazR7;a, adaylığının açıklandığı aday tanıtım toplantısı ve 8 Mart etkinliği ile ilgili sorular yöneltilmesi dikkat çekti.

  Tutanaklara geçen sorularda polis sorguda önce YılmazR7;ın adaylığının da açıklandığı aday tanıtım toplantısı ile ilgili, “10.02.2019 Günü saat 11.00’de HDP organizesinde, İlimiz Kayapınar İlçesinde Ayaza Elegance Düğün Salonunda ‘HD Kadın Belediye Başkan Adaylarının Tanıtımı’ yapılmıştır. Konu ile ilgili @HDPkadin isimli Twiter hesabı ve diğer sosyal paylaşım sitelerinde yapılan açık kaynak çalışması ve Düğün salonunun güvenlik kamera kayıtlarında yapılan incelemelerde; Etkinlikte PKK Terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan ve kurucularından Sakine Cansız’ın konuşmaları bulunan sinevizyon gösterimi yapıldığı, HDP Amed İl Örgütü kullanıcı adlı Twitter hesabının 27 saniyelik paylaşımında ‘Biji Berxwedane zindana’ (Yaşasın zindan direnişi) ve ‘Leyla Güven Onurumuzdur’ şeklinde sloganların atılan legal zeminde başlayıp konusu suç teşkil eden etkinliğe katıldığınız tespit edilmiştir” denildi. Tutanağa göre Eş Başkan Yılmaz’dan cevaplaması istenilen sorular ise şöyle:

  -Bahse konu etkinliğe katılmak için kimden talimat aldınız?
  -Talimat almadıysanız bu etkinliğin olacağını kim ve kimlerden öğrendiniz?
  -Etkinlik sona erene kadar takip ettiniz mi?
  -Etkinlik başlamadan önce bu minvalde paylaşımların ve sinevizyon gösterimi olacağını biliyor muydunuz?
  -Etkinliğe katılmaktaki amacınızı açıklayınız?

  Emniyetteki sorguda görevden uzaklaştırılan Kayapınar Belediyesi eş başkanı Kezban Yılmaz’ın, sorulara, “Bu soru ile ilgili susma hakkımı kullanmak istiyorum. İfademi yarın savcılıkta vermek istiyorum” şeklinde yanıt verdiği görüldü.

  “8 MART ETKİNLİĞİNE NİYE KATILDINIZ?”

  Emniyetteki sorguda, Yılmaz’a valilik izniyle İstasyon Meydanı’nda yapılan 8 Mart etkinliği ile ilgili olarak soru yöneltildiği öğrenildi. Tutanakta, “Bahse konu etkinlikte, ‘Biji Berxwedane zindana (Yaşasın zindan direnişi) ‘ ve ‘İtaat yok, direniş var’ şeklinde sloganlar atılarak bahse konu etkinlikte PKK/KCK terör örgütü propagandası yapıldığı sizin de bu etkinliğe katılarak destek verdiğiniz anlaşılmıştır” denilerek, bu konu ile ilgili ise şu sorular soruldu:

  -Bahse konu eyleme katılmaktaki amacınız nedir?
  -Eyleme katılmak için kim yada kimlerden talimat aldınız?
  -Konu ile ilgili detaylı ifade veriniz.

  Yılmaz’ın, bu soruya da susma hakkını kullanarak yanıtlamadığı ve savcılıkta ifade vereceğini söylediği tutanağına yansıdı.