• Arnavutluk’taki depremde ölü sayısı 39’a yükseldi

  Arnavutluk7;ta, Dıraç şehrine 15 kilometre uzaklıkta meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 39’a yükseldi.

  Bölgede başta Türk arama kurtarma ekipleri olmak üzere diğer ülkelerden gelen ekipler enkaz altında kalanlara ulaşmak için çalışmaları sürdürüyor.

  Arnavutluk Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, depremde ölenlerin sayısının 397;a çıktığı bildirildi.

  Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Koruma Bakanlığı da 87;i ağır 658 kişinin yaralandığını duyurdu.

  Arnavutluk Bakanlar Kurulu kararıyla, deprem nedeniyle başkent Tiran ve Dıraç’ta 30 günü geçmeyecek süreyle doğal afet durumu ilan edildi.

  Arnavutluk'taki depremde ölü sayısı 31'e yükseldi

  Öte yandan, Arnavutluk Yer Bilimleri, Enerji, Su ve Çevre Enstitüsünden (IGJEUM) yapılan açıklamada, merkez üssü Adriyatik Denizi olan 5,6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiği bildirildi.

  IGJEUM ayrıca, önceki gün saat 03.557;te meydana gelen ana depremin ardından aralarında 5 büyüklüğünde olmak üzere 524 artçı sarsıntının meydana geldiği bilgisini paylaştı.

  Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ülkede meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki deprem sonrası Türkiye7;nin yardımlarının unutulmayacağını belirtti.

  Arnavutluk'taki depremde ölü sayısı 31'e yükseldi

  Dıraç kentinin plaj bölgesindeki otel enkazında yürütülen çalışmaları inceleyen Rama, yetkililerden bilgi aldı.

  Rama, daha sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremden dolayı çarpıcı bir durumla karşı karşıya geldiklerini ifade etti.

  Birkaç saat önce tekrar bir depremin meydana geldiğini hatırlatan Rama, bu yüzden 1007;den fazla ailenin evlerini terk ettiğini bildirdi.

  Türkiye7;nin deprem trajedilerini iyi bildiğini ifade eden Rama, “Ülke her 3-4 saatte sallanıyor. Şimdi sizinle konuşuyorum, siz depremler ve büyük trajediler yaşadınız, bunu biliyorsunuz. Herkes adına sizlere kalbi şükranlarımı sunuyorum çünkü Türkiye ve şahsen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yardım etmek için yaptıkları akıllarda kalacak ve hiçbir zaman unutulmayacaktır.

  Arnavutluk'taki depremde ölü sayısı 31'e yükseldi

  Türkiye büyük ve güçlü bir ülke. Biz ise küçük ve henüz zayıf bir ülkeyiz. Ancak ihtiyacınız olduğunda sizin yanınızda olacağız ve bu Arnavut halkı tarafından unutulmayacaktır.” diye konuştu.

  Arnavutluk'taki depremde ölü sayısı 31'e yükseldi

   Ülkesindeki arama kurtarma çalışmalarına dahil olan Türk ekiplere de işaret eden Rama, “Bu karanlıkta bir ışık varsa, o da yardım etmeye koşan birçok milletlerle meydana gelen topluluk ruhudur.” dedi.

  Depremde şu ana kadar 307;ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini, 600’den fazla kişinin yaralandığını ancak ölü sayısının artabileceğini dile getiren Rama, “Türkiye Cumhurbaşkanı ile Türk hükümetine ve diğer hükümetlere, hastanelerinin kapılarını açtıklarından dolayı teşekkür etmek istiyorum.

  Arnavutluk'taki depremde ölü sayısı 31'e yükseldi

  Bugünden itibaren bazı insanlarımızı uçakla göndermeye başlıyoruz. Ancak sayısız hasarımız var. Yarını beklemek en çarpıcı bir şey. Hayat önemli ancak ölenleri geri getiremeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

  Arnavutluk'taki depremde ölü sayısı 31'e yükseldi

  Başbakan Rama, Türk halkına seslenerek, “Arnavutluk hükümetinin 6;e-albania.al/contribute’ şeklinde bir hesabı var şu an. Gönderebileceğiniz şeyler çocukların, ailelerin, annelerin durumunu kolaylaştıracaktır.” ifadesini kullandı.

  Arnavutluk'taki depremde ölü sayısı 31'e yükseldi

  Arnavutluk7;ta 26 Kasım’da Dıraç şehrine 15 kilometre uzaklıkta meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar 31 kişi hayatını kaybetti.

  Arnavutluk'taki depremde ölü sayısı 31'e yükseldi

  Arnavutluk Bakanlar Konseyi kararıyla depremden etkilenen Tiran ve Dıraç’ta olağanüstü hal ilan edileceği duyuruldu. Dıraç ve Thumane ilçesi çevresindeki köylerde kurulan 148 çadıra 2 bin 150 kişinin yerleştirildiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Koruma Bakanlığı depremde 8’i ağır 658 kişinin