• Akıbeti bilinmeyen paraların peşine düşen CHP’li Emir: Para nerde heyeti bekliyor, heyet nerde dağa kaçtı

  5 Temmuz darbe girişimi ve Beşiktaş’taki bombalı saldırı ardından şehit yakınları ve gaziler için toplanan paraların akıbetine dair CHP Milletvekili Murat Emir, ” Bu güne kadar bu paraların ulaştırıldığı bir kişi yok. Bir kuruş yardım yapılmamış. Bunu biliyoruz” dedi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündeme getirilen 5 Temmuz darbe girişiminden sonra şehit yakınları ve gaziler için toplanan paraların akıbeti tartışılmaya devam ediliyor. Toplanan 309 milyon liranın nereye harcandığı sorusuna yanıt bulamadıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, paraların toplandığı iddia edilen vakıfla ilgili somut bir bilgiye de ulaşamadıklarını dile getirmişti.

  Kılıçdaroğlu’nun çağrısının ardından paranın peşine düşen CHP’li bir grup milletvekili de 309 milyon liranın toplandığı iddia edilen vakfı bulmaya çalıştı. Vakfın resmi kayıtlardaki adresine giden eli boş dönmüş ve verilen adreste vakıf bulamazken telefonlarına da ulaşılamadığını iddia etmişti.

  5 Temmuz şehitleri için toplanan paraların peşine düşen CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Yavuz Oğhan’ın sunduğu BiDeBunuİzle’nin konuğu oldu.

  “Para nerede?” sorusunun en önemli soru olduğunu dile getiren Emir, “Bu güne kadar bu paraların ulaştırıldığı bir kişi yok. Bir kuruş yardım yapılmamış. Bunu biliyoruz” dedi.

  “Bu paralar nerede?” sorusuna yanıt alamadıklarını söyleyen Emir, “Plan ve Bütçe KomisyonuR7;na sorduğumuz zaman Sayın Bakan, Hazine Tek Hesabına aktarıldığını söylüyor. Bu şu demektir, Hazine paraları aldı ve kullanıyor demektir. Oysa bu paralar hak sahiplerine verilmek üzere toplanmış. Bize şu ana kadar tatmin edici bir cevap verilmiş değil. Bu paralar yenilmiş, harcanmış” dedi.

  Emir, “ilk olarak 309 milyon lira toplandığını biliyoruz. Sayın Bakan 330 milyon lira olduğunu söyledi. Eğer bu para 330 milyon lira ise çok daha fazla nemalanmış olması gerekiyor. Son üç yıl içerisinde birleşik faizleri yüzde 20 olduğunu düşünürsek, bu paranın neredeyse yarım katrilyonluk bir değer olması beklenirdi. Birde üstüne üstelik Beşiktaş saldırısı sonrası toplanan paralar aynı vakıfa konulmuş. Bunu da 0 ay önce bir vatandaşın başvurusu sonrası öğrenmiş olduk. Aslında o 50 milyon lira da oraya konulmuş. Araştırıyoruz; belki başka paralarda o vakıfa konulmuştur. O paralar kullanılıyor” diye konuştu.

  Konunun üzerine gitmeleri üzerine vakıf adresi bulma girişimine girildiğini kaydeden Emir, söz konusu adrese sonrada bir daha gittiklerini söyledi: “Oradakilerin hiç birinin haberi yoktu vakıftan. 3 gün sonra gittiğimizde R6;biz aslında bir vakıfmışız’ dediler. İlk gittiğimizde yoktu” dedi.

  Ortada bir vakfın olmadığını ifade eden Emir, “Ortada bir vakıf falan yok. Üç buçuk yıl olmuş. Bir vakfı neden kurmadınız?” diye sordu.

  Konuya dair bakanlığı eleştiren Emir, “BakanlıkR7;ta açıklama yapacak cesaret yok. Her yaptığında yeni bir yanlışlık yapıyorlar. Üç buçuk yıldır ne yapıyorsunuz? Peşine düştüğümüz için vakfa yer bulmaya çalıştılar. Bir muşamba ile vakıf olunmaz. Vakfın hala bir telefonu yok” dedi.

  Söz konusu paraların peşinde olduklarını söyleyen Emir, “Para nerde heyeti bekliyor, heyet nerde dağa kaçtı” sözleri ile iktidar partisinin ve bakanlığın konuya yaklaştığını kaydetti.