• CHP’li Özel’den Erdoğan’ın vetosuna: Bu hal siyasi şizofreni halidir

  CHP Özgür Özel, Cumhurbaşkanı’nın vetosuna ilişkin, “Sarayın haberi olmadan AK Parti Grubu’nda kuş uçmaz. Meclis’te bir tane parmak kendiliğinden kalkmaz. Bu hal siyasi şizofreni halidir” dedi.

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA 

  Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “veto”sunu değerlendirerek şöyle dedi:

  “Bunun Adalet ve Kalkınma tarafından muhalefetin eleştirdiği kuvvetler ayrılığının ortadan kalktığı ve tüm kuvvetlerin tek elde toplandığı eleştirilerine bir olduğunu söylüyorlar. Buna kargalarla birlikte hepimiz güldük Genel Kurul Salonu’nda.”

  Tepki gelince geri vites yapıyorsun bunu da kararı halktan yana kullandım diye söylüyorsun. Demek ki bundan önce halktan yana olmayan bütün kararları itiraf ediyorsun. Bu grup önlerde koşuşturan özel görevli milletvekilleri neyi çığırtırsa ‘kabul’ derse kabul basarlar, ‘red’ derse red basarlar.”

  “SARAYDAN GELECEK İŞARETE BAKAR”

  “Bu grup, grup başkanvekilinin parmağına bakar, o da saraydan gelecek işarete bakar. Saray ne derse onu yaparlar.”

  “SİYASİ ŞİZOFRENİ HALİDİR”

  “Bu hal siyasi şizofreni halidir. Çift kişililik halidir. Ak derse reis akı, kara derse karayı savunmak siyasi şizofrenidir. Demek ki 10 gün önce yalan söylediniz.”

  “PARTİ DEVLETİ”

  “Bu ülke 2019 yılında bir parti devleti tarafından yönetiliyor” diyen Özel, “Buna kanıt mı lazım, şahidimiz Ömer Çelik” dedi.
  Ömer Çelik’in AK Parti’nin Sözcüsü olduğunu ifade eden Özel, “Ne açıklama yapıyor, veto etti diyor. Bize Ömer Çelik duyuruyor. Veto kimin yetkisi, Cumhurbaşkanı yetkisi, hani tarafsızlık yemini etmiştin” diye konuştu.

  BU NASIL BİR DENSİZLİK

  Çelik’in Şehir Üniversitesi açıklamasına da değinen Özel, şöyle devam etti:

  “Kayyum atayacağız diyor, bu kararı nerede aldınız? MYK toplantısında kararı almışlar.”

  “CUMHURBAŞKANI MİLLETTEN ÖZÜR DİLEMELİDİR”

  “Bu nasıl bir densizlik. Bu parti ile Adalet ve Kalkınma ’nin MYK’sı ile Cumhurbaşkanlığı kabinesini veya yürütmenin sözcülüğüyle bir partinin sözcülüğünü aynı noktaya getirmek densizliği, hadsizliği nasıl açıklanabilir. Ömer Çelik yaptığı bu hadsizlikten dolayı derhal görevini bırakmalıdır. Bu konuda yürütmenin başı sıfatıyla Cumhurbaşkanı milletten özür dilemelidir.”

  Milletimin verdiği bu yetkileri bir partiye kullandırttığım için özeleştiri yapıyorum bu partinin genel başkanlığından bu vakitten sonra ayrılıyorum demeden bu leke kalkmaz, bu pislikten kurtulunmaz. Şimdi oturuyorlar, Davutoğlu parti kuruyor, anketlerde şöyle görülüyor, yanına şunları topluyor, eski teşkilatımızdan şunlar oraya gidebilir, bununla siyasi mücadele yapacağız, ne yapalım, Şehir Üniversitesine kayyum atayalım, bu kararı bir siyasi partinin MYK’sında veriyorlar.
  Nasıl devlet gücünü yetkisini kullanarak ve devletin kendilerine vermiş olduğu yetkiyi partileri için veya bir siyasi rakibi alt etmek için kullanabilecek sapkınlıkta, vicdansızlıkta olabildiklerini gösteriyor.
  Ömer Çelik artık bu ayıbıyla o koltukta oturmasın.”

  “BİLMİYORDUM DİYORSA AÇIKÇA YALAN SÖYLÜYOR”

  “Cumhurbaşkanı’nın veto gerekçesinde sanki haberi yokmuş gibi bir izlenim var, ne diyorsunuz?” sorusuna Özel, şu yanıtı verdi:

  “Ülkenin Cumhurbaşkanı eğer ben termik santral  meselesini bilmiyordum diyorsa açıkça yalan söylüyor. Kim kimi kandırıyor. Saray’ın haberi olmadan AK Parti Grubunda kuş uçmaz.  Meclis’te bir tane parmak kendiliğinden kalkmaz. Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri budur. Kimse kimseyi kandırmasın. 10 gün önce ne yapıldıysa onun bilgisiyle yapıldı. 10 gün sonra ne yapılıyorsa onun bilgisi ve dahliyle yapılıyor. Recep Tayyip Erdoğan 6 yıldır kararını sermayeden yana kullanıyordu. 10 gün önce de sermayeden yana kullandı. Bugün geldiği noktada ortaya çıkan toplumsal muhalefet kendi tabanlarından gelen tepki ve önümüzdeki süreçte gerekçelerini anlayacağımız bir takım sebeplerden şimdi halktan yana kullanmış gibi yapmaktadır. Tutumu çelişkilidir. İnandırıcı bir tarafı yoktur. 10 gün önce hararetle ‘evet’ oyu verenler 10 gün sonra vetoyu alkışlıyorsa bu milleti kimsenin aptal yerine koymaya da hakkı yoktur.”