• Buldan: Demirtaş’ın tahliyesini engelleyen bizzat AKP Genel Başkanı’dır

  Eş Genel Başkan Pervin Buldan, “Demirtaş ve Yüksekdağ dâhil tutuklu HDPR7;lilerin fezleke ve iddianamelerini hazırlayanlar cemaatin savcı ve hâkimleridir; üstelik bazıları da şu an cezaevindedir. FETÖ’cülerin fezlekesiyle tutuklanan Demirtaş’ın, Yüksekdağ’ın tahliyesini engelleyen kimdir? Bizzat AKP Genel Başkanıdır. Demirtaş, Yüksekdağ ve tutuklu tüm seçilmişler derhâl bırakılmalı ve bu hukuksuzluğa son verilmelidir” çağrısını yaptı.

  TARAFSIZ HABER AJANSI / ANKARA 


  TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerinde konuşan Buldan, özetle şunları söyledi:

  “İktidarın kullandığı on kelimeden dokuzu otoriter devletin dilidir: ‘Beka’ ‘düşman’ ‘hain’ ‘ihanet’ vesaire, sıralanıp gidiyor. İktidarın ağzından ‘demokrasi’ lafı çıkmıyor ‘barış’ lafı çıkmıyor ‘adalet’ lafı çıkmıyor. ‘Reform’ dediniz tüm değerleri deforme ettiniz, anormal olan ne varsa normal hâle getirdiniz. Hukuk dışılığı kaldırmanın yolu, hukuku ortadan kaldırmaktır. Şu an yapılan tam da budur.


  “FETÖR7;CÜLERİN FEZLEKESİYLE TUTUKLANAN DEMİRTAŞ’IN, YÜKSEKDAĞ’IN TAHLİYESİNİ ENGELLEYEN KİMDİR?”

  Bakınız, Demirtaş ve Yüksekdağ dâhil tutuklu HDPR7;lilerin fezleke ve iddianamelerini hazırlayanlar cemaatin savcı ve hâkimleridir; üstelik bazıları da şu an cezaevindedir. FETÖ’cülerin fezlekesiyle tutuklanan Demirtaş’ın, Yüksekdağ’ın tahliyesini engelleyen kimdir? Bizzat AKP Genel Başkanıdır. Demirtaş, Yüksekdağ ve tutuklu tüm seçilmişler derhâl bırakılmalı ve bu hukuksuzluğa son verilmelidir.

  0 BİN KÜRT SİYASETÇİ TUTUKLANDI”

  Cemaat, paralel devlet kurmaktan, darbe girişiminden yargılanıyor ama o paralel yapı döneminde yapılan hukuksuzluklar aynen devam ediyor. 2009-202 arası cemaatin paralel devletinde 10 bin Kürt siyasetçi tutuklandı, 2015’ten bu yana ise gözaltına alınan HDP’li sayısı 15 bin dolayındadır, 5 bini tutukludur. Peki, ne değişti? 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL rejimiyle Kürtlere, toplumsal muhalefete, demokrasi mücadelesi verenlere karşı yöneltilen hukuksuzluk düzeni, darbeyi aratmayan uygulamalar aynen devam ediyor.

  “KAYYUM ATAMALARI SİYASİ BİR OPERASYONDUR”

  Anayasa ve hukuku yok sayan bir sistemin varlığına her gün yaşanan örnekleriyle tanık oluyoruz. Nerede görüyoruz bunu? Kayyum gasbında. 6R7;sı mazbatası verilmeyen toplam 34 belediyemize hukuksuzca el konulup kayyuma teslim edildi. Seçilmiş 17 belediye eş başkanımız şu an tutukludur. Kayyum belediyeleri, askerî kışlaya dönüştürülmüş durumdadır, halkın belediyeleri halka kapatılmıştır.
  Kayyum atamaları siyasi bir operasyondur. AKP seçimle elde edemediğini kayyum zoruyla ele geçirmektedir. Belediyeler, kayyumların hırsızlığı, yolsuzluğu nedeniyle zaten borç ve haciz batağındadır. Personel maaşı zar zor ödeniyor. Paralar nereye gitmiş biliyor musunuz? Ben size söyleyeyim -Sayıştay da bunu zaten tespit etti- kayyumların şatafatına, fıstıklı kadayıflarına, bakanlara yalakalık olsun diye alınan hediyelere gitmiş. Kayyumların yolsuzluk suçu Sayıştay raporlarıyla sabittir.”

  Buldan, erken seçim çağrılarını yineledi ve sandığın biran önce halkın önüne konulmasını istedi.