• Bombacı ile miting alanına girdi, sonuçlanan davada adı bile geçmedi

  Diyarbakır’da, HDP’nin 5 Haziran 2015 tarihinde düzenlediği seçim mitingine yönelik düzenlenen ve 4 kişinin yaşamını yitirdiği, 400’e yakın kişinin yaralandığı IŞİD’in bombalı saldırısına ilişkin 5 sanığın yargılandığı davada 2 gün önce karar verildi.

  Ferit ASLAN/DİYARBAKIR

  Bombaları alana bırakan IŞİD’çi Orhan Gönder ile birlikte miting alanına girerken polis kemarasına yakalanan, 1 yıl sonra yakalanmamak için üzerindeki bombaları patlatan yaşamına son veren ve Ankara GAR saldırısı dahil birçok kanlı eylemin talimatını veren IŞİD emiri Yunus Durmaz’ın soruşturma ve kararda adının bile geçmesi dikkat çekti.

  Diyarbakır’daki saldırıdan sonra kamera kayıtlarına rağmen hakkında bir işlem yapılmadığı ortaya çıkan Durmaz’ın kamera görüntüleri yayımlanmasına rağmen haberin güvenlik birimlerince yalanlanmaması dikkat çekti.

  HDP MİTİNGİ BOMBACILARI İLE İLGİLİ KARAR ÇIKTI

  Ankara’da Sincan Batı Adliyesi 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, sanıklar Orhan Gönder, Mustafa Kılıç, İsmail Korkmaz hakkında Anayasa’yı ihlalden ağırlaştırılmış müebbet, 4 kişiyi öldürmekten 4 kez ağırlaştırılmış müebbet, nitelikli öldürmeye teşebbüsten 104 kere 17 yıl, öldürmeye teşebbüsten 102 kere 14 yıl, tehlikeli madde bulundurmaktan 13 yıl 4 ay ve para cezası verdi. Sanık Burhan Gök hakkında ise tehlikeli madde bulundurmak, anayasal ihlalden ve öldürmeye teşebbüs suçundan oy birliği ile beraatına karar verildi.

  BOMBACI İLE MİTİNG ALANINA GİRDİ AMA ADI BİLE GEÇMEDİ

  Aranan teröristler listesinin ‘Kırmızı kategorisinde’ yer alarak başına 4 milyon ödül konulan, 18 Mayıs 2016 tarihinde Gaziantep’te düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilen IŞİD’in sözde Türkiye emiri Yunus Durmaz’ın, Diyarbakır’da HDP mitingine bombalı saldırıda yer aldığı polisin kamera kayıtlarına yansımasına rağmen hakkında bu olay ile ilgili soruşturma ve işlem yapılmaması dikkat çekti. Miting alanına girenleri görüntüleyen polis kamerası kayıtlarında, Yunus Durmaz’ın, mitingde bombaları patlatan IŞİD militanı Orhan Gönder ve bir kişi ile daha birlikte yer aldığı, bir gün sonra Gönder yakalanırken, kendisinin kaçtığı ortaya çıkmıştı.

  GAZETECİLERİN GÖRDÜĞÜNÜ POLİS VE SAVCILAR GÖRMEDİ Mİ?

  HDP mitingine bomba koymaktan hakkında 2 gün önce ceza verilen Orhan Gönder’in saat 14.32’de Akkoyunlu Caddesi üzerinde arama noktasından miting alanına girerken yanında Yunus Durmaz’ın da bulunduğuna dair basında yer alan haberler hiçbir güvenlik birimince yalanlanmamıştı. Miting alanına girenleri kayda olan polis kamerasındaki görüntülere göre, Orhan Gönder’den önce üst arama noktasından geçen Yunus Durmaz’ın üzerinde siyah pantolon, beyaz gömlek ve ayağında spor ayakkabı bulunuyor. Yunus Durmaz ve yanındaki bir kişi, Orhan Gönder’in üst araması sırasında cebinden bir şey düşürüp eğildiğini görünce, durup geriye dönerek kendisini bekliyor. Orhan Gönder’in düşürdüğü şeyi yerden alıp yanlarına gelmesinden sonra Yunus Durmaz ve yanındaki kişinin Gönder ile birlikte miting alanına doğru yürüdükleri görülüyor.

  Diyarbakır’da HDP’nin mitingine yapılan, 4 kişinin öldüğü, 200’den fazla kişinin yaralandığı ile ilgili açılan soruşturma ve davada Yunus Durmaz’ın yer almaması “Gazetecilerin gördüğünü polis ve savcılar görmedi mi” sorusunu gündeme getirdi.

  YUNUS DURMAZ KİMDİR?

  IŞİD’in Türkiye’deki bombalı eylemlerine organize eden kişi olduğu belirtilen ve 18 Mayıs 2016 tarihinde Gaziantep’te düzenlenen baskında üzerine bağladığı bomba ile kendini patlatan Yunus Durmaz hakkında Ankara Garı saldırısı nedeniyle gıyabi tutuklama kararı çıkarılmıştı. IŞİD içinde ‘Ebu Ali’ kod adını kullanan Durmaz’ın talimat verdiği ya da organize ettiği iddia edilen eylemler şöyle:

  • Diyarbakır’da 5 Haziran 2015 tarihinde 4 kişinin hayatını kaybettiği, 200’den fazla kişinin de yaralandığı HDP mitingine bombalı saldırıda bulunan Orhan Gönder, Durmaz’a bağlı Gaziantep’teki hücrelerden Diyarbakır’a gitti.
  • Suruç’taki 20 Temmuz 2015 tarihinde 33 kişinin yaşamını yitirdiği canlı bomba saldırısı organizasyonunu yaptı. Durmaz’ın, ‘canlı bomba’ Şeyh Abdurrahman Alagöz’ü de motosiklet ile Suruç’a eylem günü götürüp bıraktığı soruşturma dosyasına girdi. ‘Canlı bomba’ Alagöz ile Durmaz’ın birlikte fotoğrafı ortaya çıkmıştı.
  • Ankara Garı’nda 10 Ekim 2015 tarihinde 105 kişinin yaşamını yitirdiği ‘canlı bomba’ saldırısını organize etti. Durmaz’ın, 2 canlı bombaya eskortluk yaparak Ankara’ya getirdiği ortaya çıktı.
  • Güvenlik gerekçesiyle 20 Mart tarihinde ertelenen Galatasaray-Fenerbahçe maçına yönelik kanlı eylem planı yaptı. Plana göre maç sonrası stattan çıkacak taraftarlar arasında eşzamanlı eylem yapılacaktı. Yunus Durmaz’la birlikte canlı bomba oldukları değerlendirilen kardeşi Hacı Ali Durmaz ve Savaş Yıldız’ın fotoğrafları ve bilgileri tüm birimlere gönderilmişti.
  • Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne bombalı araçla saldıran İsmail Güneş de Yunus Durmaz’a bağlı hücre evlerinden eyleme gitti, saldırı talimatını Durmaz verdi.