• RTÜK’ten sansür yönetmeliğine savunma: medya kuruluşları gazetecilikle ilgili değil

  Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin (MLSA) internet platformlarını denetleme yetkisini Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’e veren yönetmeliğin iptali için Danıştay’a açtığı davaya cevap yazısı gönderen RTÜK, yönetmeliğin “gazetecilik sitelerini” ilgilendirmediğini ancak “medya hizmet sağlayıcı” kuruluşları kapsadığını öne sürdü.

  MLSA, 9 Ağustos tarihinde aynı ay Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’in iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvurmuştu.

  RTÜK, Danıştay 13. Daire Başkanlığına gönderdiği davaya cevap mütalaasında, internet yayınları için yönetmeliğin 12. maddesinin birinci fıkrası ile belirlenen  lisans ücretinin yüksek ve basın özgürlüğü yönünden caydırıcı olduğu görüşüne itiraz etti. cevabında, “Dava dilekçesi kar amacı olmayan gazetecilik sitelerinin gelir dahi elde edemeyecek kadar çaplı olduğundan bahisle öngörülen ücretleri ödeyemeyeceği iddiası, […], mesnetsizdir, zira, öncelikle Yönetmeliğin düzenleme alanı gazetecilik siteleri değil internet ortamından yayın hizmeti sunan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlardır” diyerek “medya hizmetinin” gazetecilikle ilgisi olmadığını ileri sürdü.

  RTÜK ayrıca, haber sitesi kuran kişilerin  anonim şirket kurmaları gerektiğini savundu. cevap yazısında “6112 sayılı Kanun kapsamında medya hizmet sağlayıcı kuruluşların anonim şirket olmaları aranmaktadır”  diyerek haber sitesi kuran her gazetecinin şirket açma zorunluluğu olduğunu iddia etti.

  “100,000 LİRA ÇOK DEĞİL, TAKSİT YAPIYORUZ”

  ayrıca, 10 yıllık lisans süresi için istenen 100,000 TL ücretin yüksek olmadığını belirtti. RTÜK cevabında, “Öte yandan, 10 yıllık lisans süresi için radyoların 10 bin, televizyon ve isteğe bağlı yayınlar için de 100 bin TL’nin ödenmeyecek olduğu iddiası ise hayatın olağan akışına aykırıdır. Zira, Yönetmeliğin 7’inci maddesinin dördüncü fıkrasında söz konusu yayın lisans ücretlerinin peşin ya da taksitle ödenmesine olanak sağlanmaktadır” diyerek, ödemede kolaylık gösterileceği yorumunu yaptı. 

  YÜRÜTMENİN DURDURMASINA RET TALEBİ

  RTÜK ayrıca idari mahkemenin davayı incelemesinin hukuksuz olduğunu ileri sürerek, tüzüğü temelinde basın özgürlüğünü savunmak, gazetecilere avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti vermek için kurulmuş olan MLSA’nın “menfaati” ihlal edilmemiş olduğundan kişi bakımından yetkisizlik verilmesi gerektiği görüşünü savundu.

  Tüzüğünde hukuki faaliyetler yürüteceği açıkça belirtilen MLSA’nın aynı zamanda yargı ve basına dair birçok haberin düzenli olarak girildiği ve günlük olarak haber içeriği bir web sitesi bulunuyor. 

  NE OLMUŞTU?

  MLSA, 30849 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan Radyo, ‘Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’in iptali için  9 Ağustos tarihinde Danıştay’a yürütmeyi durdurma talepli dava açmıştı. Dilekçede,  yayınlanan yönetmeliğin ilgili kanununa, Anayasa’ya ve Avrupa Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğu belirtilmişti.