• CHP Sözcüsü Öztrak: Urla Belediye Başkanımızın yanındayız

  CHP Sözcüsü Faik Öztrak, tutuklanan Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’un yanında olduklarını belirterek, “Kimse bu karardan kendisine siyasi manevra alanı çıkarmaya heves etmesin” diye konuştu.

  Öztrak, “Urla Belediye Başkanımız Burak Oğuz’un dosyasında gizlilik kararı var. O nedenle içerik hakkında konuşabilmemiz pek mümkün değil. Bakıldığında kendisini FETÖ üyeliği suçlamasıyla sulh ceza hâkimliğine sevk etmiş. Aslında belediye başkanımız savcının daveti üzerine avukatıyla birlikte İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gitmiş. Bir yere kaçmaya çalışmamış, yasada yazılı kuvvetli suç ve kaçma şüphesi, delil karartma, gizleme, yok etme gibi sebeplerden hiçbiri bu olayda mevcut değil. Hakkında kesinleşen bir hüküm de yok. Son yerel seçimlerde yüzde 67,5 gibi rekor bir oyla seçimi kazanan belediye başkanımıza verilen tutuklama kararı demokrasiye darbe vurmaktır, millet iradesini hiçe saymaktır. FETÖ ile kimlerin birlikte yol yürüdüğü, kimlerin yağan yağmurlarda beraber ıslandığı hepimizin bilgisi dahilinde olan hususlardır. CHP, dün de FETÖ’nün karşısındaydı, bugün de karşısında. Kimse bu karardan kendisine siyasi manevra alanı çıkarmaya heves etmesin. Buna fırsat vermeyiz, başkanımızın yanındayız, hukuki sürecin takipçisiyiz” dedi.

  Öztrak, “Hukukçularımız gerekli çalışmayı yapıyor. Başkanımızın en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşarak bu suçlamalarda aklanacağına inanıyoruz. Görevden alınan tüm seçilmiş kişiler ilgili görüşümüz baştan beri, ‘Seçimle gelen seçimle gitmelidir’ yönündedir. Hakkında kesinleşmiş bir yargı kararı olmayan seçilmişlerin idari kararla görevden alınmasını doğru bulmuyoruz. Bunu sadece kendi partimizin belediye başkanı için söylemiyoruz. Zorla görevinden istifa ettirilenler, kayyum atanan belediyeler için de söyledik, söylemeye de devam ediyoruz. Demokrasiye inanıyorsak buna karşı çıkmak zorundayız” ifadesini kullandı. 

  Öztrak açıklamasını şöyle sürdürdü: 

  “İşsizlik milletimizin üzerine karabasan gibi çöküyor. Türkiye’nin en büyük firmaları iflas ediyor ya üretime ara veriyor. Krizden eğitim kurumları da nasibini alıyor. Batan özel okullarda öğretmen ve öğrenciler öfke ve endişe içinde ne yapacaklarını bilemiyorlar. Çiftçilerimiz, esnaflarımız, ailelerimiz borç yükü altında eziliyor. Çekinin ödeyemeyen pek çok insan hapse girme aşamasına gelmiş durumda. Borçlarını ödeyemeyen yurttaşlarımız büyük umutsuzluk içinde. Vatandaşlar canına kıyıyor. Bıçak artık kemiği delip geçti. Ama Saray’ın kulakları milletin feryatlarına tıkanmış. Ülkemizin sorunları dağ gibi birikirken Saray başka ülkelerin sorunlara dahil olma peşinde. İktidarın ideolojik tercihleri, dış politikamızı esir almış durumda. Çok ciddi hatalar yapıyorlar, hataların yükünü de Mehmetçiklerimizin omzuna ve milletimizin sırtına bırakıyorlar.

  Saray hatalarından ders de almıyor. Bundan sekiz yıl önce Suriye’deki iç savaşa talep olunmaması gerektiğini belirttik, bizi dinlemediler. Ailecek tatil yaptıkları kardeş Esad’ı bir gecede kalleş Esed’e çevrildi. Yüzlerce Mehmetçiğimiz şehit oldu, vatandaşlarımız Suriye’den gelen teröristlerin bombalı saldırılarda yaşamını yitirdi ya yaralandı. Ülkemiz uluslararası ilişkilerde itibar kaybetti.

  Tüyü bitmedik yetimim hakkını babalarının malı gibi dağıtırken kimseye sormuyorlar. Saray emperyal güçlerin pinpon topuna döndü”