• Berkay İşlev’in çatışmanın arasında kalarak hayatını kaybetmesine ilişkin davada karar çıktı: Hakim değişti, sanıklar müşteki biz sanık olduk

  İstanbul Beyoğlu’nda 3 yıl önce 2 grup arasında silahlı çatışma yaşanmış, tesadüfen yoldan geçen aracın içindeki 16 yaşındaki Berkay İşlev yaşamını yitirmişti. 2 kişinin hayatını kaybettiği 6 kişinin yaralandığı olayda sanıklardan sadece 1’i tutuklu yargılanıyordu. Davanın karar duruşmasında sanıklardan biri ‘olası kastla öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı fakat ceza yıl 6 aya indirildi, diğer sanıklar beraat etti.

  DİLARA KAN/TARAFSIZ HABER AJANSI/İSTANBUL

  29 Temmuz 2016 yılında meydana gelen olayda Berkay İşlev’in içinde bulunduğu araç girdiği sokakta çatışmanın arasında kalmış ve taraflardan biri sanılarak kurşun yağmuruna tutulmuştu.

  Çağlayan Adliyesi 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın görülen karar duruşmasında karar çıktı. Sanıklardan biri olası kastla öldürme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılırken cezası yıl 6 aya düşürüldü. Diğer sanıklar ise beraat etti.

  Kararda dikkat çeken nokta ise sanıklardan Çağatay Hız’a Berkay’ın vurulduğu aracı kullanan kuzeni Serkan Özakoğlu’nu yaralamaktan ceza verilip, Berkay cinayetinden beraat verilmesi oldu. raporuna göre, Serkan Özakoğlu Berkay’ın kolundan seken kurşunla yaralanmıştı.

  Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Berkay İşlev’in ailesinin avukatı Muzaffer Sarı, şehrin ortasında (2’si kaleşnikof olmak üzere) 8 silahla böyle bir çatışma yaşanabildiğinin en önemli nokta olduğunu söylerken yargılama sürecine dair şu bilgileri aktardı:

  “Emniyette şahitler olayı olduğu gibi anlatıyor fakat zamanla öğreniyoruz ki sanıkların içinde bulunan Karagöz soyisimli kişiler bir çetenin liderleriymiş. Uyuşturucu ticaretiyle de uğraşan kişiler ve tanıklara baskı yapıyorlar. Bu sebeple korkudan hepsi ifade değiştirdi. Sanıklardan birine ceza verildi geriye kalanlar serbest bırakıldı. Olaya karışanlardan 2’si çocuktu. Daha sonra diğerleriyle davası birleşti.”

  “KENDİMİZİ GÜVENDE HİSSETMİYORUZ”

  Olayda adı geçen herkesin cezalandırılması gerektiğini belirten Sarı, Türkiye’de insanların çok kolay silahlanabildiğine dikkat çekerken şöyle devam etti: Birincisi çocuklar bu silahlara nasıl ulaşabiliyor? İkincisi ise güvenliğin olmaması. Kendimizi güvende hissetmiyoruz. Hiçbirimizin güvenliği yok. Yargılamanın gidişatı ise ayrı bir sorun. İfadeler değişti, kamera görüntüleri sağlıklı değil. Sokakta kamera yok. Gerçeğin ortaya çıkması zor olacak fakat tüm çabamızı göstereceğiz.

  “HAKİM DEĞİŞTİ; MÜŞTEKİ ONLAR, SANIK BİZ OLDUK”

  Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan baba Zeki İşlev ise, davanın başlangıç aşamasında gidişatın normal seyrinde ilerlediğini söylerken durumun değiştiğine dikkat çekti, “Biz koltuklarımıza oturmuş adalete güvenirken, sanıklar korku içerisinde ağlayarak, suçlarını bilerek duruşma izliyorlardı. Ne zaman ki hakim değişti onların daha önce iki davasında da beraat veren hakim geldi müşteki onlar sanık biz olduk.”

  “İSTEDİĞİMİZİ ALDIK”

  Müşteki ataması için yapılan başvuruların sonuçsuz kaldığını söyleyen baba İşlev, tutuklu sanıklardan birinin babasının herkese “Paramızı verdik, istediğimizi aldık” dediğini iddia etti.

  UYUŞTURUCU TİCARETİ, RÜŞVET İDDİASI

  Davada dikkat çeken diğer nokta ise Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan bir kişinin Berkay’ın ölümüyle ilgili yazdığı mektup oldu. Mektubunda sanıkların çete üyesi olduğu, uyuşturucu ticareti yaptığı ve polislere rüşvet verdiğini yazan tutuklu daha sonra verdiği ifadede mektubu yazdığını reddetti.

  Dosyaya giren fakat yalanlanan mektup

  Sanıkların başka silahlarla teslim olduğunu, olay yerindeki delillerin yok edildiği ve hakimin son beş duruşmaya gelmediğini söyleyen baba İşlev, “Müfettiş atanmasını istiyoruz. Bu heyete güvenmiyoruz. Ceza verilmesi için benim kızlarımın, eşimin de mi ölmesi gerekiyor? Adaletin yerini bulmasını istiyoruz.” dedi.

  Baba Zeki İşlev, adaletin yerini bulması için kamuoyunu davaya sahip çıkmaya çağırdı.

  NE OLMUŞTU?

  Beyoğlu’na bağlı Hacı Hüsrev Mahallesi’nde 29 Temmuz 2016 günü iki grup arasında kız kaçırma tartışması başlamış, tartışmanın alevlenmesi üzerine silahlı çatışma çıktmıştı. Bu sırada tatilden dönen İşlev Ailesi tesadüfen olay yerinden araçla geçerken, çatışmanın arasında kalarak kurşunların hedefi olmuş, uzun namlulu silahlardan çıkan kurşunların isabet ettiği araçtaki Berkay İşlev (16) ile kuzeni Serkan Özakoğlu ağır yaralanmıştı.

  Hastanede yapılan müdahalelere rağmen vücuduna 3 kurşun isabet eden Berkay İşlev hayatını kaybetmişti.

  Olayla ilgili soruşturma başlatan polis ekipleri, çevredeki güvenlik kameralarını da incelemeye almış, polis olayla ilgili olarak A.K., Ç.H, E.Ç., N.Ç., İ.D., R.K., A.G. ile birlikte yaşları 18’den küçük olan S.K. ve H.K. isimli 9 şüpheliyi belirli aralıklarla gözaltına almıştı. Adliyeye sevk edilen bu kişilerden Ç.H., E.Ç., İ. D., A.K., R.K. ile birlikte yaşları 18’den küçük olan S.K. ve H.K. tutuklanmıştı.

  Dava sürecinde yapılan duruşmalarda tutuklanan E.Ç., Ç.H., İ.D., A.K., R.K. ile birlikte yaşları 18’den küçük olan S.K. isimli şüpheliler serbest bırakılmıştı.

  Çatışma görüntüleri ise şöyle: