• İlk kez bir belediyesine kayyım atanan CHP, bundan sonra ne yapacak?

  CHP’li yetkililer, partiye yönelik bir suç isnadı olmadığını ve belediye başkanının Belediye Meclisi’ndeki seçimle belirlenmesi gerektiğini düşünüyor.

  CHP’li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz’un, “Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üst düzey yöneticileri ile telefon görüşmeleri yaptığı” gerekçesiyle tutuklanmasının ardından İzmir Valiliği, Oğuz’un yerine Urla Belediye Başkanlığı’na kayyım atadı.

  Valilik, kayyIm olarak Urla Kaymakamı, Önder Can’ı görevlendirdi.

  Böylece, 31 Mart yerel seçimlerinden bu yana, kazandığı 31 belediyesine kayyım atanan HDP’den sonra, parlamentodaki en çok sandalyeye sahip olan muhalefet partisi CHP’li bir belediyeye de ilk kez kayyım atanmış oldu.

  Kayyım kararının ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve parti yöneticilerinin katılımıyla Genel Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün genel merkezde yapılan toplantıda, kayyıma itiraz edilerek, Oğuz’un yerine, belediye meclisinden seçilecek bir ismin atanmasının sağlanması için hukuki süreçlerin başlatılması kararlaştırıldı.

  Bu kararla ilk kez CHP’li bir belediye başkanının yerine kayyım atanmış oldu.

  Daha önce de CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, 6 Aralık 2017’de, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da 4 Ocak 2018’de görevden uzaklaştırılmış, yerlerine belediye meclisinde yapılan oylamayla seçilen isimler vekili olarak atanmıştı.

  GENEL MERKEZDE URLA ZİRVESİ

  Oğuz’un yerine Urla Belediyesi’ne kayyım atanmasından sonra CHP Genel Merkezi’nde de olağanüstü hareketlilik yaşandı.

  CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tataristan gezisini yarıda keserek, İzmir Deniz Yücel ile birlikte Ankara’ya geldi.

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İl Başkanı Deniz Yücel, Genel Yardımcıları Seyit Torun, Tuncay Özkan, Muharrem Erkek ve İzmir Milletvekilleri Murat Bakan, Sevda Erdan Kılıç’ın katılımıyla parti genel merkezinde toplantı yapıldı.

  BBC Türkçe’nin edindiği bilgiye göre bu kapsamda, sürecin izlenmesi için hukuk işlerinden sorumlu Genel Yardımcısı Muharrem Erkek, İzmir Milletvekilleri Murat Bakan ve Sevda Erdan Kılıç ile İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in içinde yer aldığı bir komisyon oluşturuldu.

  Toplantıda, İl Başkanı Yücel’in, Oğuz hakkındaki soruşturma ve kayyım ataması ile ilgili bilgi sunduğu kaydedildi.

  Edinilen bilgiye göre toplantıda, Oğuz hakkındaki soruşturmanın, belediye başkanlığı dönemi öncesini kapsadığı, belediye başkanlığı dönemindeki uygulamaları ve CHP’ye yönelik suç isnatı olmadığı değerlendirmesi yapıldı.

  Hukukçu parti yöneticileri ve milletvekilleri, belediyeye kayyım atanması yerine, belediye meclisinin toplanarak yeni vekilini seçmesi gerektiği ve bundan sonraki eylem planının da buna göre oluşturulması benimsendi.

  CHP yönetimi bu kapsamda kayyım atamasına da itiraz yollarının araştırılması ve gerekli temasların yapılmasını kararlaştırdı.

  ÖZKAN: BELEDİYE MECLİSİ’NDE SEÇİM YAPILMALI

  Urla Belediyesi’ne kayyım atanması kararını BBC Türkçe’ye değerlendiren CHP Genel Yardımcısı Tuncay Özkan, kayyım atamasını “Demokrasiye karşı büyük bir darbe olarak değerlendiriyoruz. Kayyımu asla içimize sindiremeyiz, İzmir’in demokratik hayatına yönelik darbe, mutluluğuna kast etme olarak değerlendiririz” sözleriyle değerlendirdi.

  Gerek Oğuz hakkındaki soruşturma, gerekse kayyım ataması ile ilgili hukuki süreçleri izlemek üzere hukukçu milletvekillerinden 4 kişilik bir komisyon oluşturduklarını belirten Özkan, kayyım atamasına karşı hukuki girişimleri olacağını ifade etti.

  Belediye başkanlarının haklarındaki iddialar nedeniyle yargılanabileceğini, ancak esas olanın “tutuksuz yargılama” olduğunu ifade eden Özkan, İçişleri Bakanlığı’nı da “kayyım kararından dönmeye” çağırdı. Özkan, şu görüşleri dile getirdi:

  “Partimizle ilgili herhangi bir suçlama yok, belediye ile ilgili suçlama yok, belediye kaynaklarının kullandırılması diye bir suçlama yok. Burada kayyım ataması çok yanlıştır. Belediye meclisimizin içinden vekilinin seçilmesine olanak tanınmalıdır. Kayyım ataması, İzmir’in demokrasisine yakışmamıştır. İçişleri Bakanlığı bunu değerlendirip, mutlaka ve mutlaka bunu seçimli demokrasiye, halkın oyuna gösterecek şekilde, belediye meclis üyelerine seçim yaptırmalıdır.

  “Belediye başkanları yargılanabilir, hatta tutuklanabilir ama biz tutuksuz yargılama esas olmalı, hızlı ve adil yargılanmalıdır diyoruz. Bu yargılama politize edilmemelidir. Ama kayyım ataması demokrasiye darbedir, bu darbeden dönülmesinin yolu da belediye meclisi içinden seçim yapılmasıdır.”

  CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TORUN: ABDESTİMİZDEN ŞÜPHEMİZ YOK

  CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da şu anda hukuki süreçlerin izlendiğini ve gerekli itirazların yapılacağını söyledi.

  Torun bu kapsamda Oğuz’un tutukluluğuna itiraz edilmesinin kararlaştırıldığını ifade etti.

  Oğuz’un belediye başkanlığına aday olduğunu, 9 aydır da seçilmiş belediye başkanı olarak görev yaptığına dikkat çeken Torun, “Niye şimdi görevden alıyorlar, madem hakkında bir suç şüphesi vardı, neden bunca zaman beklendi, o nedenle manidardır. AKP, kendi FETÖ’cü belediye başkanlarını ağlatarak istifa ettirdi, haklarında hiçbir işlem yapmadı. Ama muhalefet partili atıyor, kayyım ataması kabul edilemez. Bizim parti olarak abdestimizden şüphemiz yok” görüşünü dile getirdi.