• Mansur Yavaş: 30 milyar lira birilerinin cebine gitti

  Uğur Dündar’ın sunduğu ‘Demokrasi Arenası’ programına konuk olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediyedeki yolsuzluk iddialarına dair sorulara yanıt verdi.

  Eski ATO Başkanı Sinan Aygün’ün suç duyurusuyla ilgili soruya yanıt veren Yavaş, “Ankara’da son 10 yıl içinde imar rantı var. Hep de aynı kişiler yapıyor bu işi. İmar değişikliğinde 30 milyar lira birilerinin cebine gitti. Ben bunu Meclis’te de gündeme getirdim. 80 dosya var, okul yapılması karşılığında hukuksuz olarak verilen” ifadelerini kullandı.

  “SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUM”

  Aygün hakkında suç duyurusunda da bulunduğunu ifade eden Yavaş, “AKP’li Yalçın Akdoğan, FETÖ’cülerin arsa ve mülkleri satıp yurtdışına kaçtığını söylüyor ve bu hisseleri kimsenin almamasını istiyor ancak Sinan Aygün gidip bu arsalardan satın alıyor. Ben buradan cumhuriyet savcılarına suç duyurusunda bulunuyorum bu konuda” dedi.

  “SİNAN AYGÜN BENİMLE GÖRÜŞMEK İSTEDİ”

  Sinan Aygün’den gelen mesajları da gösteren Yavaş, “Sinan Aygün benimle sürekli görüşmek istedi ama ben reddettim” dedi. Yavaş, göreve geldiği günden beri Meclis’te kimseye rant sağlanmadığını söyledi ve imar baronlarına geçit vermeyeceklerini belirtti.

  “AYGÜN’ÜN KIZKARDEŞİ RANT İÇİN GÖRÜŞÜYOR

  Görece geldiklerinden bu yana bir tane imar projesi geçirmediklerini kaydeden Yavaş, “Sinan Aygün’ün kız kardeşi meclis üyeleri ile görüşüyor rant için. Geri dönüş alamıyor. Sibel hanım olumsuz yanıt alınca Sinan beyle görüşülmesini istiyor. Arkadaşlarla görüştüklerinde şu söyleniyor onlara, ‘Okul yapacağız demişsiniz, yapmamışsınız’. Belediyenin karı ne. Dilekçeyi okuduk ‘Benden rüşvet istediler’ diye bir iddia yok. İstese istese o okulun parasını ister. O da bağış” dedi.

  “İMAR BARONLARINA İZİN VERME DURUMUMUZ SÖZ KONUSU DEĞİL”

  Yavaş, “Diyor ki beş buçukta istinaf kararı aldılar sonra geri çektiler. Elimdeki dilekçe avukatın bize zamanında bize bildirmediği soruşturma emri. Soruşturdular ve biz suç duyurusunda bulunduk bize zamanında bildirmediler diye. Bizim imar baronlarına izin verme diye bir durum söz konusu değil.

  Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne kurulduğunu kaydeden Yavaş, “Göz yummuş olsaydık 95 bin çarpı 7 bin ile 10 bin arası kazanç sağlanacaktı. Bu binalarda 600 milyon ile 950 milyon lira arasında bir kazanç elde edilebilirdi. FETÖ’den dolayı gözaltına alınması gerekenleri görüyorsunuz” dedi.

  “DEVLETİN BURAYA EL KOYMASI LAZIM”

  “Bu binalar için Sinan Aygün ya FETÖ’ye para ödedi ya da ödemediyse gizli ortaklık devam ediyor” diyen Yavaş, “Devletin buraya el koyması lazım. Belediyedeki sağlam duruşumuzu görünce Çevre ve Şehircilik bakanlığı aracılığıyla adım atmaya çalışıyor. Ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bodrum’da yaptığını görünce burayı da çatır çatır yıkacağına inanıyorum” diye konuştu.

  “PARSEL PARSEL SATANLARDAN SORACAĞIM”

  Yavaş, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

  “Bir kumpasın peşindeler yine. Halk ders verdi. Akıllanmıyorlar. Seçimlerde rakibim olan şahıs her türlü şeyi yapıyor. Gelin beraber yönetelim diyoruz. Maç daha yeni başlıyor. Halkın parası, halkın malı, halkın alın teri halka geri dönecek. Yetim hakkı yedirilmeyecek.”

  Seçim öncesi halk bunlara gereken dersi verdi ama akıllanmadılar. Yeni bir kumpasın peşindeler. Parsel parsel Ankara’yı satanların hepsinden soracağım.”

  SİNAN AYGÜN MESAJ GÖNDERDİ İDDİASI

  İddiaların odağındaki Sinan Aygün, Uğur Dündar’ın yöneteceği bir programda iftiralara yanıt vereceğini belirten bir mesaj gönderdi.

  Yavaş ise bu iddiaların artık sadece hakimin yönetiminde konuşulacağını belirtti.

  “70 BİNE YAPILAN FOTOKOPİ İHALESİ 7 BİNA GİTTİ”

  ”Siz geçmişteki israf dosyaları ile ilgili, savcılığa sevketmek için hazırladığınız dosyalar var mı?” sorusuna Yavaş, “Bazı çalışmalar yaptım… Biz kimiz önce? Maaşımı verdiğiniz çalışanım. Sizlerden aldığımız parayı harcadığımız için ilk önce kameraları koyduk. Sizin paranızı  harcıyoruz, size sormalıyız, kafamıza göre devasa projeler yapamayız. Ve nasıl harcadık? Bizi inceleyin… Böyle bir zihniyet geliştirdik. Her şeyi açık yaptığınızda tasarruf ediyorsunuz. Geçen yıl 70 bine yapılan fotokopi ihalesi 7 bine gitti.

  Artık e-ihaleye geçiyoruz. Yıl başından sonra e-ihaleye geçerek ihaleye girenlerin birbirleriyle anlaşmasını engelleyeceğiz” dedi.

  TATLAR ARITMASI

  Tatlar arıtmasının 2011 yılında yapılması gerektiğini sözlerine ekleyen Yavaş, “Arıtamadığı için Ankara çayına karışıyor. Bundan daha acil bir durum var mı? Bu çaydan tarım alanları sulanıyor. Polatlıda her gün sular patlıyor. Kredi başvurusu yapıyorlar diyorlar… Polatlı kimin belediyesi, MHP: Ret verdiler” dedi.

  “BİZ HALA KREDİLERİNİZİ ÖDÜYORUZ”

  Halk otobüslerine yönelik eleştirileri ve kredi taleplerine de yanıt veren Yavaş, “Bir diğer kredi talebimiz: Otobüsler… Her gün şikayet var. Otobüsler dolu diye. Ne yapmalıydım? Kredi buldum yurt dışından…Dolayısıyla biz krediyle zorunlu ihtiyaçları gideriyoruz. Diyorlar ki biz kredi almıyorduk: Biz hala sizin kredilerinizi ödüyoruz” diye konuştu.