• MEB Bakanı Selçuk’tan Doğa Koleji açıklaması: ‘MEB burayı satın alsın’ gibi bir derdimiz yok

  CNN Türk’te “Gündem Özel” programına katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Doğa Koleji açıklamalarda bulundu. Selçuk, “MEB burayı satın alsın’ gibi bir derdimiz yok. MEB’in böyle bir görevi yok” ifadelerini kullandı.

  Doğa Koleji veli temsilcileri ile görüştüğünü söyleyen Selçuk, “Bu okullar özel okullar, bizim okullarımız. Buradakiler de benim öğretmenim. Bizden muvafakat alarak öğretmenlik yapıyorlar. Bizim muhataplarımız. Bizim çocuklarımızın öğretmenleri” dedi.

  “BİZ EĞİTİMCİYİZ”

  “Burada şöyle bir şey var. Toplumun işte ‘Milli Eğitim çözüm bulsun’ , Milli Eğitim göreve’, ‘Milli Eğitim uyuyor mu?’ vs…” diyerek sözlerine devam eden Selçuk, “MEB’in yetkisi görevi nedir? Göreve davet ediyorsunuz ya… Ben de göreve geldim. Görevim belirli kuralların 3 kez ihlali durumunda kurumun kapatılması sözkonusu, yani öğretiminin sonlandırılması. Biz eğitimciyiz, öncelikle bir yeri kapatmayı öncelikli olarak almayız” diye konuştu.

  “KAPATMAK KOLAY, İKİ SATIRLIK YAZI”

  Selçuk, “Diyelim ki ben 3 ay önce bu kurumları bakanlık olarak kapattım. Burada 4000’den fazla öğretmen, 2000’den fazla idari personel var. Peki bu öğretmenlerimize yazık değil mi? Bunu kapatmak kolay, iki satırlık yazı” dedi.

  Öğrenci ile ilgili her türlü hazırlıklarını olduğunu ve bundan kaynaklı olduğunu sözlerine ekleyen Selçuk, “Tüm özel sektörleri davet ettik. Dedik ki en kolay, en basit şartlarda benim bu okuldaki öğrencilerimi nereye, nasıl, hangi şartlarla yerleştiririz? Tüm bunları oturduk konuştuk ve çok net cevaplar aldık. Dediler ki ‘Biz şu şu şartlarda bunu yapabiliriz. Bu ülkenin bir problemi. Özel öğretim sektörünün yara almasını isteriz. Destek veririz.’ dediler” ifadelerini kulla kullandı.

  “MEB’İN BÖYLE BİR GÖREVİ YOK”

  MEB’in öğrencinin eğitim hakkını savunmak zorunda olduğunu vurgulayan Selçuk, “Denilse ki ‘yarın sabah tüm öğrenciler resmi okullara yerleşsin’. Biz buna hazırız zaten, her türlü tedbirimizi aldık. ‘MEB burayı satın alsın’ gibi bir derdimiz yok. MEB’in böyle bir görevi yok” diye belirtti.

  “ÇÖZÜM ÜRETMEK İÇİN BEKLEDİK”

  Bugüne kadar çözüm üretmek için beklediklerini kaydeden Selçuk, “Eğer beklediysek öğretmenim zarar görmesin diye, bu süreçte acaba çözüm üretilebilir mi diye bekledik” dedi.

  “VELİLERİMİZ KISMEN RAHATLADI”

  Selçuk, “Şuanda çok güçlü bir çözüm var. Velilerimiz de kısmen rahatladı. Bu süreç de devam ediyor. Çok kısa bir süre içinde de bunun çözümü ortaya çıkar” şeklinde konuştu.

  SINIFTA KALMA AÇIKLAMASI

  “Sınıfta kalma geri gelecek mi?” şeklindeki soruya Selçuk, “1999’dan beri Türkiye’de sınıfta kalma bir şekilde kaldırıldı. Bu yeni bir şey değil… Diyelim ki bir çocuğun 10 zayıfı var yine de geçebilir. Benim şöyle bir bakış açım olmuştur: ‘Aynı şey için bütün çocukları zorlama.’ Herkesin ilgisi yeteneği doğrultusunda farklı alanlara yönelmesi lazım. Ders çeşidini azaltıyoruz. Sınıfta kalma meselesine gelirsek, biz çocukları ‘sınıfta bırakalım’ derdinde elbette değiliz. Asıl olan çocukların daha başarılı olmasını sağlamak. Ama öğrenci ‘Nasıl olsa geçeceğim zaten kalmak yok’ derse dört işlem bilmeden lise bitirir ve bizim üniversite sınavında sonuçlar çıkar. Önümüzdeki yıl sınıfta kalma konusuyla ilgili biz 120 öğretmenimiz, okul müdürümüz, ilçe müdürümüz ve il müdürümüzle 3 ay boyunca çalıştık. Dedik ki siz sahadasınız her gün yaşayan sizsiniz. Biz bürokrat olarak bunu bilemeyiz. Ne yapalım, ne yaşıyorsunuz? Literatüre ve makalelere baktık bir orta yol çıktı. Bununla ilgili yönetim taslağımız ve bütün süreçler hazır. Peki bu sene neden başlamadık, bu sene bizim 500 bin civarında çağ nüfusunun dışında 9. Sınıfa öğrencimiz başlayacak. Tam da böyle bir dönemde bunu yapmak istemedik. Bunların da tedbirini aldık ve böyle bir yoğun senede sınıf geçmek kargaşası olsun istemedik” diye yanıt verdi.