• AK Parti Sözcüsü Çelik: CHP Türkiye düşmanı birisine ılımlı ve seküler diyerek destek veriyor

  Sözcüsü Ömer Çelik MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Çelik, Libya ile imzalanan mutabakata ilişkin “Doğu Akdeniz’de Türkiye bir kere daha hukuk ve diploması yoluyla cevap vermiştir. Türkiye, Akdeniz’de örülmeye çalışılan duvarı bu şekilde yok etmiştir” dedi.

  Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsviçre ve Malezya ziyaretlerine dair açıklamalarda bulunarak, “Cumhurbaşkanımızın Cenevre ve Malezya’ya yaptığı ziyaretler önemliydi. Türkiye tek başına dünyanın yaptığını yapmamaktadır. Dünya Akdeniz’deki ölümlere sessiz kalırken Türkiye tek başına göğüs germektedir. Ama hala Avrupa ülkelerinde 200-300 mülteciyi ülkelerine almak için yapıyorlar. Avrupa’nın önemli ülkelerinin bir tanesinde belediye başkanı köprülerin altına kayalar yerleştiriliyor ki mülteciler yaşayamasın” dedi.

  “SEVR’İN BENZERİ AKDENİZ’DE ÖNÜMÜZE KONULDU”

  Libya tartışmalarına ilişkin Erdoğan’ın açıklamalarını ettiklerini dile getiren Çelik, “27 Kasım’da imzalanan mutabakat muhtırası oldukça önemlidir. Anakara’dan ölçmeden sahip oldukları adalardan deniz yetki gibi alanlar koyuyorlar. Sevr’in benzeri Akdeniz’de önümüze konuldu. Cumhurbaşkanımız, “Akdeniz’deki Sevr’i Libya’daki anlaşma ile ettik” dedi. Hem Türkiye Cumhuriyet’inin hem de KKTC’nin haklarının sonuna kadar korunacağı tescil edilmiştir. Doğu Akdeniz’de Türkiye bir kere daha hukuk ve diploması yoluyla cevap vermiştir. Türkiye, Akdeniz’de örülmeye çalışılan duvarı bu şekilde yok etmiştir” ifadesinde bulundu.

  Çelik, “Milli çıkarlarımızın korunması için Akdeniz başta olmak üzere herhangi bir yerde açık ve aleni bir şekilde Türkiye’ye karşı bir organizasyon kurulmak isteniyorsa diplomasi ise diplomasi, sert güç unsurlarını kullanmak gerekiyorsa sert güç unsurları kullanılır” dedi.

  “CHP TÜRKİYE DÜŞMANI BİRİSİNE ILIMLI DİYEREK DESTEK VERİYOR”

  Hükümetin Libya politikalarını eleştiren CHP’ye tepki gösteren Çelik, “Yanlış tarafla imza atıldı’ sözü cehaletten kaynaklanıyor. CHP, ‘ileride bu farklı sıkıntılara neden olabilir’ diyor. CHP, Hafter’i makul ve ılımlı olarak nitelendiriyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli çıkarlarına bakarız. Birleşmiş Milletler’in resmi kabul ettikleri kesime ‘cihatçı’ diyorlar, Hafter’e ‘seküler ve ılımlı’ diyorlar. Seküler denilen Hafter, Türkiye’yi tehdit ediyor.  meşru muhataptır.  CHP Türkiye düşmanı birisine ılımlı ve seküler diye destek veriyor. CHP’ye her eleştirimiz vardı ama hiçbir zaman bu kadar gayri milli bir duruş sergilememişti” diye konuştu.

  ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarına dair Çelik, şu ifadeleri kullandı:

  “Yaptırım hasım devletlere karşı kullanılır. Dost, müttefik devletlere yönelik değildir. Bu istikametin değişmesi önümüzdeki dönemde beraber çalışılacak ortak alanlarda zaaf oluşturacaktır. Müttefiklik ilişkilerimiz giderek kırılganlaşıyor.”

  “MÜLTECİ AKINI GELİYOR”

  İdlib’de Soçi Muhtırası’nın açık ihlali anlamına gelen saldırıların yoğunlaştığını söyleyen Çelik, “Rejim’in sivilleri hedef almasından kaygı duyuyoruz. Ayrıca orada tekrardan mülteci akını geliyor. Türkiye bölye bir yükü taşıyamaz. Bundan sonra mülteci meselesinin Türkiye’den çok müttefiklerimizin meselesi Avrupa’nın meselesi haline geleceğini açık bir şekilde ifade ediyoruz.. Uluslararası toplumu uyarıyoruz. Türkiye bu yükü tek başına kaldırmayacak. Bundan sonra mülteci meselesinin Türkiye’den çok müttefiklerimizin meselesi haline geleceğini açık bir şekilde ifade ediyoruz” dedi.

  “BUNUN NERESİ ANLIK İNFAAL”

  Suudi Arabistan’ın Cemal Kaşıkçı cinayetine dair açılan davada verdiği kararının Türkiye’yi tatmin etmediğini kaydeden Çelik, “Serbest bırakılan isimler en kritik isimler. maalesef kaygılarımızı haklı çıkaran bir karar oldu. Gerekçeye baktığımızda da ‘tasarlayarak adam öldürme’ suçundan ceza vermiyor, ‘anlık infaal’ diyor. Bunun neresi anlık infaal?” dedi.  

  “MONTRÖ SÖZLEŞMESİ İLE ÇELİŞEN BİR YANI YOK”

  CHP’nin Kanal İstanbul eleştirilerine yanıt veren Çelik, “Ödeme yapmayacağız’ türü bir şey adamlığından yoksun olunduğunun bir işareti. Hükümet yetkisini milletten alıyor ve milletten aldığı yetkiyle bu icraatları gerçekleştiriyor. Bununla kavga etmek milli irade ile kavga etmektir. Bu milletle kavga etmektir. İstiyorlar kim hükümete gelirse gelsin kendileri yönetsin. Montrö anlaşmasıyla çelişen bir tarafı yok. Serbestiyet konusunda bir problem olmayacaktır. Askeri gemilerinin geçişi sağlanacaktır. içerisinde siyasal ve ekonomik getirilerini paylaşacağız” dedi.

  “İŞ BANKASI HİSSELERİNİ DEVLETE DEVRETSİNLER”

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in eleştirilerine yanıt veren Çelik, “Önceden de parti devleti diyorlardı. Parti devleti mantığından kurtulmak istiyorlarsa İş Bankası hisselerini devlete devretsinler. Bu siyaset üretemeyenlerin siyasi magazin lafları. Siyasi, sosyal, kültürel eleştirinizi söylersiniz. Aile meselesi üzerinden siyaset çirkin bir siyaset tarzı” diye konuştu.