• CHP’li Ağbaba: Halkın enflasyonu değil Damat Bakan’ın kendi enflasyonu

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, belirlenen enflasyon rakamlarına ilişkin basın açıklaması yaptı.

  TARAFSIZ HABER AJANSI

  Son bir yılda her türlü müdahaleye ve manipülasyona rağmen enflasyon oranının bu yılın son ayı yine çift haneyle kapattığını belirten Ağbaba, “Gıda ürünlerinde artış ise son bir yılda %19,54 olarak kayıtlara geçti. Açıklanan enflasyon oranı ile yıl boyunca yaşanan zamlar ve harcama oranlarındaki düşüş karşılaştırıldığında, gerçek enflasyonun %11,84’lük orandan daha fazla olduğu hemen herkesin malumu.

  Açıklanmış olan oran çalışanların, emeklilerin, asgari ücretlilerin gerçek enflasyonunun yansıtmamakta,   bu oran sadece iktidarın isteğini yansıtmaktadır. ” dedi.

  “HALKIN ENFLASYONU DEĞİL BAKANIN ENFLASYONU”

  TÜİK verilerini manipüle edenlerin ve ülkede ısrarlı bir şekilde ekonomik kriz yokmuş gibi hissettirenler dahi gerçek enflasyon oranlarının bu olmadığına kendileri de oldukça iyi bildiğini söyleyen Ağbaba, “En nihayetinde açığa çıkan sonuç halkın enflasyonu değil Bakan’ın kendi enflasyonudur.” diyerek ekledi.

  Ağbaba’nın basın açıklaması şöyle:

  “TÜİK verilerine göre enflasyon 2019 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %0,74, bir önceki yılın Aralık ayına göre %11,84, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,84 ve on iki aylık ortalamalara göre %15,18 artış gerçekleşti. Yani son bir yılda her türlü müdahaleye ve manipülasyona rağmen enflasyon oranı bu yılın son ayını yine çift haneyle kapattı.

  Gıda ürünlerinde artış ise son bir yılda %19,54 olarak kayıtlara geçti. Açıklanan enflasyon oranı ile yıl boyunca yaşanan zamlar ve harcama oranlarındaki düşüş karşılaştırıldığında, gerçek enflasyonun %11,84’lük orandan daha fazla olduğu hemen herkesin malumu.

  Açıklanmış olan oran çalışanların, emeklilerin, asgari ücretlilerin gerçek enflasyonunun yansıtmamakta,   bu oran sadece iktidarın isteğini yansıtmaktadır. TÜİK verilerini manipüle edenler, ülkede ısrarlı bir şekilde ekonomik kriz yokmuş gibi hissettirenler dahi gerçek enflasyon oranlarının bu olmadığına kendileri de oldukça iyi biliyor.

  En nihayetinde açığa çıkan sonuç halkın enflasyonu değil Bakan’ın kendi enflasyonudur.

  Açıklanan son enflasyon verilerine göre memur ve emekli maaş zamları da belli olmuş oldu. Ve böylece memur ve emeklilerimiz yine yoksulluk sınırı altında yeni yılda da yaşamaya mahkûm edildi. Memur ve memur emeklileri ocak ayında yüzde 4 toplu sözleşme zammına ve yüzde 1.33 enflasyon farkıyla birlikte .33 zam alacak.

  Bu durumda en düşük memur 3,600 TL ve en düşük memur emekli maaşı ise 2,564 TL civarında olacağı kesinleşti. Yani gerçek enflasyon verileri açıklanmış olsa idi memurlarımız ve memur emeklilerimiz belirlenen orandan daha yüksek maaş almaya hak kazanacaktı.

  Yıl boyunca gıdadan ulaşıma elektrikten doğalgaza onca zam gelmişken açıklanan %11,84 enflasyon ile halkın mutfağındaki enflasyon oranları birbirini tutmamaktadır.  Bir yılda onca müdahale neticesinde TÜİK açıkladığı veriler ile istatistik kurumu olmaktan çok halkı oyalama ve inandırma kurumu olarak ön plana çıkmıştır.