• ABD, Bağdat büyükelçiliği işgalinin ardından İranlı general Kasım Süleymani’yi öldürdü

  İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü’nün komutanı general Kasım Süleymani öldürüldüğü sırada Bağdat Havalimanı’ndaki Haşdi Şabi konvoyundaydı. Süleymani, helikopterlerinin ateşi sonucu öldürüldü. ABD saldırıyı üstlendi.

  İlk olarak yerel medyanın ardından da Irak televizyonun duyurduğu saldırı haberi, İran devlet televizyonu ile Pentagon tarafından da doğrulandı.

  İran devlet televizyonu, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, ABD’nin Bağdat Havaalanı’nda araçlarına düzenlediği füze saldırısında öldürüldüğünü duyurdu. Haberde, saldırının helikopterleri tarafından gerçekleştirildiği de belirtildi. 

  Iraklı yetkililer, el-Mühendis’in Bağdat Havaalanına Süleymani’yi karşılamak için bir konvoyla geldiğini ve saldırının havaalanının kargo kısmında, İranlı komutanın karşılandığı yerde yapıldığını kaydetti.

  İsimlerinin açıklanmasını istemeyen yetkililer, Süleymani’nin cesedinin paramparça olduğunu, İranlı generalin kimliğinin yüzüğünden tespit edildiğini belirtti.

  Haşdi Şabi Sözcüsü Ahmed el-Esadi, “Kasım Süleymani ve el-Mühendis’in öldürülmesinden düşman ve İsrail sorumlu” dedi.

  Reuters’ın aktardığına göre İran Devrim Muhafızları da Kasım Süleymani’nin hayatını kaybettiğini doğruladı.

  7 HAŞDİ ŞABİ YÖNETİCİSİ DE ÖLDÜRÜLDÜ

  Amerikan AP haber ajansına konuşan Iraklı üst düzey yetkililer ise saldırıda Süleymani’nin yanı sıra Irak’taki Şii milis grubu Haşdi Şabi’nin Komutan Yardımcısı Mehdi el-Mühendis ve örgütün havalimanı protokol görevlisi Muhammed Rıza dahil 7 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

  TIKLAYIN: İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani kimdir?

  PENTAGON DOĞRULADI

  Savunma Bakanlığı da (Pentagon) Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü yönündeki haberleri doğruladı.

  Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, “ ordusu, Başkan’ın talimatı ile ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü’nün Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır” ifadeleri kullanıldı.

  TRUMP AMERİKAN BAYRAĞI PAYLAŞTI

  Newsweek gazetesine konuşan bir yetkili, söz konusu saldırının Başkanı Donald Trump tarafından onaylandığı bilgisini verdi. Olaya ilişkin henüz bir açıklamada bulunmayan ABD Başkanı Trump, Twitter hesabı üzeriden Amerikan bayrağı paylaştı.

  Saldırının ardından Trump’ın, Obama’nın Başkanı olduğu 2013 yılındaki bir Twitter paylaşımı da gündeme geldi. Trump o paylaşımda “Başkan Obama görüntüyü kurtarmak için bir noktada İran’a saldıracaktır” yazmıştı.

  BEYAZ SARAY: SÜLEYMANİ ABD’LİLERE SALDIRACAKTI

  Süleymani suikastıyla ilgili Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada da “ABD ordusu, bir Yabancı Terör Örgütü olan İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürerek ABD personelini yurt dışında korumak için kararlı savunma eylemleri gerçekleştirdi. General Süleymani, aktif olarak Irak ve bölgedeki Amerikalı diplomatlara ve ordu mensuplarına saldırmak için planlar geliştiriyordu” ifadelerine yer verildi.

  ABD DIŞİŞLERİ: IRAK’I TERK EDİN

  ABD Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarına acilen Irak’ı terk etmeleri çağrısında bulundu

  HAMANEY’DEN İNTİKAM YEMİNİ

  İran’ın dini lideri Hamaney, ‘acı ve şiddetli intikam’ yemini etti ve ülkede 3 günlük yas ilan edildiğini açıkladı. Hamaney, Kasım Süleymani’nin ABD saldırısında öldürülmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Suçluları acı bir intikam bekliyor” dedi.

  ZARİF: ABD SONUÇLARINDAN SORUMLU OLACAK

  İran Dışişleri  Cevad Zarif, İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komuntanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada “ABD, haydutça maceracılığının tüm sonuçlarından sorumlu olacak” ifadelerini kullandı.

  POMPEO: IRAKLILAR MÜTEŞEKKİR

  Irak’ta sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, başkentteki Tahrir Meydanı’nda Irak bayrağı taşıyan bir grup gösterici, Süleymani’nin öldürülmesine karşı sloganlar eşliğinde sevinç gösterisi düzenledi. ABD Dışişleri Mike Pompeo da gösterilerden bir video paylaşarak “Iraklılar özgürlük için sokaklarda dans ediyor, General Süleymani’nin artık olmadığı için müteşekkirler” yazdı.

  PELOSİ: RİSKİ ARTIRDI

  ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi de, Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili olarak “Şiddetin patlak vermesi riskini arttırdı” yorumunu yaptı. Pelosi, Süleymani’nin öldürülmesinin ardından Ortadoğu’da askeri varlığın arttırılmasına ihtiyaç duyulup duyulmadığına dair Kongre’nin bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

  SÜLEYMANİ’NİN CANSIZ BEDENİ Mİ?

  Saldırının ardından Kasım Süleymani’nin cansız bedenine ait olduğu iddiasıyla bir fotoğraf paylaşıldı. Fotoğraftaki cesedin parmağında Süleymani ile özdeşleşen yüzükten bulunuyor.

  Şİİ LİDER SADR: TÜM GRUPLARI HAZIR OLMAYA ÇAĞIRIYORUM

  Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr sosyal medya hesabından, “Mücahit Kasım Süleymani ve yanındakilerin şehadeti dolayısıyla İran İslam Cumhuriyeti’nin dini mercileri, hükümeti ve halkına taziyelerimi bildiriyorum. Hedef alınması (Süleymani’nin) cihat, muhalefet ve devrim ruhunu hedef almaktır. Ancak, bu durum bizim mücadele ve azmimizi durduramayacak. Irak’ta ulusal direnişin sorumlusu olarak Mehdi Ordusu ve Yevm el-Mevud Tugayı ve emrimizde bulunan tüm ulusal grupları Irak’ı korumak için hazır olmaya çağırıyorum. ” dedi.

  İRAN’IN BAĞDAT BÜYÜKELÇİSİ SUİKASTI ANLATTI

  İran’ın Bağdat Büyükelçisi İrec Mescidi, Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD saldırısında öldürülmesiyle ilgili ayrıntıları anlattı.

   “Cuma gecesi, saat 01.00 civarıydı. Kasım Süleymani, Ebu Mehdi el-Mühendis ve koruma ekipleri, iki araçla Bağdat Havalimanı’ndan şehir merkezine doğru hareket halindeyken, ABD’nin füze saldırısına maruz kaldılar. İki araçta bulunan 10 kişi hayatını kaybetti.” dedi.

  Mescidi, cenazelerin İran’a nakli için gerekli girişimlerde bulunduklarını kaydetti.

  ABD SAVUNMA BAKANI “ÖNLEM ALMA ADIMLARI ATACAĞIZ” DEMİŞTİ

  İran destekli Haşdi Şabi milisleri 2 gün önce ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği binasını işgal etmiş, ABD Savunma  Mark Esper, Irak’taki ABD hedeflerine gerçekleşebilecek saldırılara karşı önlem alma adımları atacaklarını ifade ederek, “Artık oyun değişti. Gereken ne ise yapacağız” demişti.

  TIKLAYIN: ABD’den İran’a tehdit: Oyun değişti, gereken ne ise yapacağız