• İran’dan misilleme | ABD’nin Irak’taki üslerini füzeyle vurdular: Karşılık gelirse vurmak üzere 100 hedef daha belirledik

  İran Devrim Muhafızları Irak’ta ABD askerlerinin konuşlu olduğu Ayn el- üssüne balistik düzenledi. İran Devlet Televizyonu saldırıda 80 kişinin öldüğünü öne sürdü.

  Al Arabiya kanalının aktardığına göre Irak’ın Anbar vilayetinde yer alan ve ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el- hava üssüne balistik füzeli saldırı düzenlendi.

  Sky News kanalına konuşan bir kaynak, saldırıda 9 füzenin kullanıldığı bilgisini verdi.

  İran devlet televizyonu “ Kasım Süleymani ve arkadaşlarının intikamı için ilk misilleme gerçekleştirildi” duyurusunu yaparken, 80 kişinin öldüğünü duyurdu.

  PENTAGON’DAN AÇIKLAMA

  ​Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, yaptığı açıklamada Ayn el- üssüne 6’dan fazla düzenlendiğini, ölü ve yaralılara ilişkin henüz bilgilerinin olmadığını söyledi.

  ​Al Hadath kanalının ulaştığı kaynaklar, Ayn el- üssü çevresinde helikopter uçuşlarının yaşandığını bildirdi.

  Al Arabiya kanalı, saldırının Irak Hizbullahı tarafından gerçekleştirildiğini öne sürdü.

  TÜM AMERİKAN ÜSLERİNE SALDIRI

  ABD’li bir askeri yetkili, yalnızca Ayn el-Esad’ın değil, Irak topraklarındaki tüm Amerikan üslerinin ateş altında olduğu bilgisini verdi.

  Yetkili, ABD üslerinin kısa menzilli balistik füzeler ve seyir füzeleriyle vurulduğunu söyledi.

  İRAN’DAN ÇAĞRI

  ​İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada “ABD güçlerine ev sahipliği yapan ülkelerden İran’a bir saldırı olursa yanıt vereceğiz. Askerlerinizin hayatını korumak istiyorsanız geri çağırın” ifadeleri yer aldı.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Hava Kuvvetleri, ‘Şehit Süleymani’ adını taşıyan başarılı bir operasyon düzenleyerek, Ayn el- olarak bilinen işgal altındaki hava üssüne onlarca karadan-karaya füze fırlattı.”

  Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’nün yeni komutanı İsmail Kaani ise, açıklamasında “Şimdi bölgedeki Amerikalıların kemikleri ezildi ve daha yüksek sesle ağlıyorlar”dedi.

  BEYAZ SARAY: TRUMP YAKINDAN TAKİP EDİYOR

  Beyaz Saray’ın açıklamasında da “Irak’taki tesislere yönelik saldırılardan haberdarız. Başkan Trump bilgi aldı ve konuyu yakından takip ediyor” denildi.

  PELOSİ, PENCE İLE GÖRÜŞTÜ

  Diğer yandan Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Yardımcısı Mike Pence’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek bilgi aldı. Pelosi, sonrasında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Irak’taki ABD birliklerini hedef alan bombalamaların ardından durumu yakından izliyorum. Yönetimin gereksiz provokasyonlarını sona erdirmek ve İran’ın şiddeti kesmesini istemek de dahil olmak üzere personellerimizin güvenliğini sağlamalıyız. ABD ve dünya başka bir savaşın yükünü kaldıramaz” dedi.

  Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, “Bu gece geç saatlerde İran’ın füze saldırısı hakkında herhangi bir yazılı açıklama yayınlamayacağız” duyurusunu yaptı.

  Pentagon’dan yapılan açıklamada “Irak’taki iki ABD üssü İran tarafından 12’den fazla balistik füzeyle vuruldu. Kayıpların ilk değerlendirmesi üzerinde çalışıyoruz” bilgisi verildi. Açıklamada, “Saldırı İran’dan başlatıldı ve Anbar ve Erbil’dekiler olmak üzere iki üssü hedef aldı” ifadelerine yer verildi.

  “ABD KARŞILIK VERİRSE 100 HEDEFİ DAHA VURURUZ”

  Donald Trump’ın yapacağı açıklama beklenirken İran devlet televizyonu yetkili bir kaynağa dayandırdığı haberde İran’ın ABD’nin karşılık vermek için bir adım atması durumunda vurmak üzere 100 hedef daha belirlediğini aktardı. 

  IRAK ORDUSU: 22 FÜZE ATILDI, BEŞİ ERBİL’E DÜŞTÜ

  Irak ordusundan yapılan açıklamaya göre, bombardımanda 22 füze atıldı. Irak ordusu, bombardımanın 1.45-2.15  arasında yapıldığını açıkladı.

  Buna göre, füzelerin beşi Erbil’e, 17’si El Üssü’ne düştü. Füzelerin tamamının koalisyon güçlerini hedef aldığını duyuran Irak ordusu, kendi saflarından kayıp olmadığını açıkladı.