• Sözcü’nün açtığı AA’nın 15 Temmuz defterinde ikinci sayfa: Erdoğan’ın açıklaması neden yayınlanmadı?

  Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin Anadolu Ajansı’nın 15 Temmuz darbe girişimi sırasındaki haberlerine ilişkin ikinci bir yazı kaleme aldı.

  Aytunç Erkin’in yazıları Sözcü’nün yazarlarının ceza aldığı FETÖ davasına ilişkin AA’yı yalan haber yapmakla suçlaması, AA’nın da bu suçlama karşısında Sözcü’nün aboneliğini iptal etmesiyle başladı.

  Aytunç Erkin, “TRT’yi basan darbeci FETO’cüler o gece AA’ya neden girmedi?” başlıklı yazısında, AA’yı Erdoğan’ın insanları darbe girişimine karşı sokağa çağırdığı açıklamayı yayınlamamakla suçladı.

  Erkin’in yazısı şöyle:   

  “O geceye geri dönelim…

  15 Temmuz 201 gecesine… Darbe girişiminin yaşandığı günü hatırlayalıım ve hafızamızı tazeleyelim! Unutmayalım…

  Saat 22.21’de… Darbeciler tarafından Genelkurmay mesaj ve evrak sistemi (MEDAS) üzerinden ‘ Direktifi’ konulu mesaj ‘bakanlıklar’ adreslerine gönderildi.

  BİNALİ YILDIRIM’DAN AÇIKLAMA

  Saat 22.28’de… Haber kanallarında ‘İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Anadolu’dan Avrupa’ya geçişi Jandarma tarafından trafiğine kapatıldı’ şeklinde haberleri yapılmaya başlandı.

  Saat 22.32’de… Darbeciler tarafından oluşturulan “Yurtta Sulh” isimli WhatsApp grubunda, bu saat itibarıyla, ‘İstanbul Emniyet Müdürü boğaz köprüsüne geliyor, ivedi tutuklanması gerekiyor’ talimatı verildi…

  Bu arada Akıncı Üssü başta olmak üzere Fetullahçı darbeciler kontrolü ele geçirmeye başladı.

  23.02’de… Başbakan Binali Yıldırım NTV’ye telefonla bağlandı “Milleti temsil eden hükümet iş başındadır. Bu kalkışmayı yapanlar, çılgınlığı yapanlar, bu kanunsuz eylemin içerisinde olanlar ağır şekilde bedelini ödeyeceklerdir” dedi.

  AÇIKLAMAYI İLK SÖZCÜ VERDİ

  Saat 23.03’te… Darbecilerin tehdit ve zor kullanmak suretiyle darbe faaliyetinin başına geçme teklifini reddeden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Mehmet Dişli’nin refakatinde, yanlarında dört Özel Kuvvetler mensubu olduğu halde Halil Gül yönetimindeki helikoptere bindirilerek Akıncı Üssü’ne götürüldü.

  Saat 23.05’te… Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, darbeye teşebbüsle ilgili soruşturma başlattı. Saat 23.55’te… Moda Deniz Kulubü’ndeki düğün salon basıldı.

  Saat 00.02’de… Milli İstihbarat Teşkilatı binası helikopterlerle tarandı.

  Saat 00.04’de… Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Marmaris’te yerel gazetecilere açıklama yaptı ve halkı sokağa davet etti. Bu açıklamayı saat 00.13’te ilk olarak www.sozcu.com.tr verdi.

  Devletin ajansı Anadolu Ajansı’nda hareket yoktu. Oysa görüntüler merkeze geçilmişti.

  Geliyoruz sözde darbe bildirisinin okunduğu saate…

  TRT İŞGALİ VE CNN TÜRK BASKINI

  Saat 00.13’te… Darbeci askerler TRT’yi işgal etti ve zorla darbe bildirisini okuttu.

  Saat 00.24’te… Erdoğan, CNN Türk’e bağlanarak, tarihi konuşmasını gerçekleştirdi.

  Saat 03.10’da… Darbeciler Doğan Medya Center’ın açık otoparkına indi. Subaylar, iniş yaptıktan sonra ellerinde bulunan uzun namlulu silahlar ile havaya ateş açarak ‘Genelkurmay yönetime el koydu, asker yönetime el koydu’ şeklinde bağırdı. Yayını kesmek istediler.

  KAFA KARIŞTIRAN SORULAR

  Peki bütün bunlar yaşanırken Anadolu Ajansı ne yapıyordu? Genel Müdürü başta olmak üzere yöneticiler neredeydi? TRT işgal edilirken darbecilerin aklına neden AA gelmemişti?

  O görüntüyü hangi yönetici istemedi?

  Aklıma şu soru takıldı!

  Darbeciler devletin televizyonu TRT’yi işgal ediyor, CNN Türk’ü basıyor ancak Ankara’da ve İstanbul’da devletin ajansına yapmıyor! Neden?

  O gece AA’da ne yaşandı? Örneğin… AA’nın üst düzey yöneticilerinin içinde olduğu WhatsApp grubunda şöyle bir konuşma geçti mi: “Kimse ajansa gelmesin, evden yayın yapılacak…”

  Böyle kurulduysa… “Kimse ajansa gelmesin” talimatını kim verdi? Devam edelim…

  21 Aralık 2016’da, TBMM FETÖ’nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu üyeleri, Erdoğan’ın 15 Temmuz’da Marmaris’te kaldığı Grand Yazıcı Turban Otel’de, tanıkları dinledi. Erdoğan’ın,15 Temmuz’da kaldığı Grand Yazıcı Turban Otel sahibi Serkan Yazıcı’nın yaptığı tanıklıktan bir
  bölüm okuyalım: “…Marmaris’te çalışan gazetecilerin hepsini tanımadığım için Anadolu Ajansı Marmaris muhabiri Sabri Kesen’i aradım. İlçedeki tüm gazetecilere de haber vermesini ve otele
  getirmesini istedim…”

  İşte can alıcı yer!

  Saat 00.04’te yerel medya muhabirleri otelin önünde Erdoğan’ın şu cümlelerini yazdı ve gazetelerine, televizyonlarına geçti: “… Bu yapı gereken cevabı alacaktır. Cumhuru meydanlara çağırıyorum. Şehirlerimizin meydanlarında halkımızla el ele olacağız. Bu kalkışmayı yapanlara gereken dersi orada vereceğiz.”

  AA muhabiri Sabri Kesen de konuşmayı cep telefonuyla çeker ve ajansa iletir!…

  Tüm Türkiye, Cumhurbaşkanı’nın mesajını beklemektedir…

  AA, yerel muhabirinin geçtiği görüntüyü beğenmez, ‘çamur gibi’ diye yayınlamaz!

  Peki o sırada AA’nın Genel Müdürü Şenol Kazancı nerededir?

  Öyle bir günde ‘çamur gibi’ diye FETÖ’cü darbecilere karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması neden yayınlanmaz?

  O görüntüyü yayınlamayan yönetici kim?

  Soruşturma açıldı mı?”

  TIKLAYIN: Sözcü AA’nın 15 Temmuz defterini açtı: O geceyle ilgili gerçekleri anlatın