• Karakola sığınan Emine Bulut’u “risk görmeyip” gönderen polis amirinin ifadesiyle tutanaklar arasında çelişki ortaya çıktı

  Fedai Varan tarafından öldürülen Emine Bulut karakoldan çıktıktan sonra tutanak hazırlayan polis amirinin, “6284 Sayılı Kanun kapsamında herhangi bir risk görmediği” ve bu yüzden “tedbir almadığı” ortaya çıktı. Polis amirinin ifadesiyle karakol tutanağı arasında çelişkiler bulunurken, soruşturma geçiren polislerin de savcılık yerine emniyet tarafından alındı.

  Karar duruşmasının görüldüğü gün, Emine Bulut’un öldürülmeden 4 saat önce Varan’dan kaçarak sığındığı Cumhuriyet Polis Merkezi’nde hazırlanan tutanakta imzası olan 4 polis hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

  Gazete Karınca’dan Sibel Yükler’in haberine göre, cinayetin Emine Bulut’un karakoldan ayrıldıktan sonra işlendiği ve 6284 Sayılı Kanuna uyulmayarak koruyucu tedbirler alınmadığı belirtilen suç duyurusunda, Bulut’un 29 dakika karakolda kaldığına, ancak tutanağın karakoldan çıktıktan 10 dakika sonra hazırlandığına yer verildi. Bulut’un imzasının olmadığı tutanağın cinayetten sonra hazırlanmış olabileceğine dair şüphelere dikkat çekilen suç duyurusuna, dava dosyasında yer alan, 22 tarihli “CD izleme tutanağı”ndaki kamera kayıtlarının çözümü de eklendi.

  İFADELERİ SAVCILIK DEĞİL EMNİYET ALDI

  Edinilen bilgilere göre, Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusu sonrası Cumhuriyet Polis Merkezi’nde görevli 1 amir, şüpheli 4 polis hakkında “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, olay günü karakolda olmayan 1 komiser yardımcısı da tanık sıfatıyla yer aldı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Başsavcılığı, 24 Ekim 2019 tarihinde Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube’ye yazdığı talimatta, polislerin ifadesinin alınmasını ve 6284 Sayılı Kanuna göre tedbir alınıp alınmadığının araştırılmasını istedi.

  EMİNE BULUT KARAKOLA GİTTİĞİ GÜN ÖLDÜRÜLDÜ

  Olay günü grup amiri olarak görev yapan polis memuru Ş.’nin, savcılık talimatıyla Kırıkkale Emniyet tarafından 30 Ekim tarihinde alınan ifadesinde, “6284 Sayılı Kanun kapsamında herhangi bir risk görmediğini” ve bu yüzden Emine Bulut’a “koruma tedbir kararı uygulamadığını” söylediği ortaya çıktı.

  Bulut’un, “Herhangi bir müracaatının olmaması iddiasıyla konuyu Cumhuriyet Savcısı’na bildirmediği” yönünde ifade veren polis amiri Ş.’nin, “görevini layıkıyla yaptığını” söyleyerek, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre polis amiri Ş., Emine Bulut’un koruma kararı istemediğini iddia etti.

  AMİR İFADESİ İLE TUTANAK ÇELİŞİYOR

  Polis amiri Ş.’nin ile karakol tutanağı arasında birtakım çelişkiler de bulunuyor. Polis amiri Ş. ifadesinde, Bulut’un karakola boşandığı erkekten hakaret içerikli mesajlar aldığı için geldiğini söyledi. Polis amiri Ş., Fedai Varan tarafından takip edilip edilmediğini sorduğunu, Bulut’un, “Zaman zaman takip edildiğini, ancak şu an dışarıda görmediğini ve gitmek istediğini” söylediğini iddia etti.

  Polis amiri Ş.’nin ifadesiyle karakol tutanağı arasındaki çelişki de bu noktada başlıyor. Tam 29 dakika karakolda kalan Bulut’un tutanağında, “Eski kocasıyla çarşıda tartıştıkları, takip edildiği ve küfür içerikli mesajlar aldığını söylediği, bu mesajların görüldüğü” yazıyor.

  “Bir şikâyeti olması halinde müracaatını almamız gerektiği hatırlatılmıştır” yazan tutanağa göre Bulut, “Pencereden bakarak onu takip eden eski eşinin gitmiş olduğunu, kendisinin de gitmek istediğini, daha sonra şikâyete geleceğini beyan ederek” karakoldan ayrıldı.

  Edinilen bilgiye göre, ifadeleri alan Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü, talimat üzere Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği tutanakta, “Emine Bulut’un 6284’ten yararlanmak istemediği” iddia edildi. Emniyet tarafından savcılığa gönderilen tutanakta, Bulut’un polise gösterdiği mesajların ise, “tehdit değil, hakaret içerikli mesaj olduğu” iddia edildi. Hakaret suçunun takibinin şikâyete bağlı olduğu belirtilen tutanakta, “Bulut’un herhangi bir şikâyetinin olmadığı” iddia edilerek, bu nedenle tahkikata başlanılmadığı bildirildi.

  İfadeleri alınan şüpheli üç polis memuru ise, “Bulut’la görüşmediklerini ve grup amirinin talimatıyla tutanağı imzaladıklarını” söyledi. Tanık olarak alınan komiser yardımcısının da, “O tarihte istirahatte olduğu, olayı 1 gün sonra öğrendiği, Bulut’u hiç görmediği” şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

  Kısa süre açığa alınan polisler, tahkikatın ardından göreve iade edildi. Soruşturma ise devam ediyor.

  KAMERA KAYITLARININ ÇÖZÜMÜ

  Cinayet gününden 4 gün sonra kamera kayıtlarının çözümünün yapıldığı “CD izleme tutanağına” göre, Emine Bulut ve çocuğu, 18  günü saat 14:20’de Cumhuriyet Polis Merkezi Amirliği’ne giriş yaptı. “Boşandığı erkek tarafından takip edildiği” gerekçesiyle karakola başvuran Bulut, 14:49’da karakoldan çıkış yaptı. Ancak kayıtlara göre, tutanak Bulut gittikten sonra saat 15.00’te imzalandı. Bir diğer ifadeyle, tutanak Bulut’un imzası yer almadan hazırlandı.