• CHP’li Özel’den tiyatro tepkisi: Acizlik

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Ülkenin mangalda kül bırakmayan, siyasette kudret abidesi Cumhur İttifakının iki tane liderinin dört kadının bir sanat eseri izlemesine verdikleri bu tepkiyi de acizlik olarak görüyoruz” dedi.

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında İmar Kanunu’nda değişiklik öngören teklife dikkat çekerek, “Recep Tayyip Erdoğan’ın saray hırsı artık Anayasa’yı da tanımıyor. ‘Yargı kararını tanımayacağım’ diyor. Otağ dediği Ahlat’ta kendisine yaptırdığı kışlık saray. Bu tek adam rejimi, bu demokrasiden geçilmiş olan monokrasi, bir kişinin her şeyi belirlediği bu sistem en nihayetinde en üst yargı organı olan Anayasa Mahkemesini de tanımamaktadır” dedi.

  “BUNUN ADI TİMSAH GÖZYAŞIDIR”

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kaddafi konusunda yaptığı açıklamalara işaret eden Özel, şöyle dedi:

  “Bunun gözyaşıdır. Recep Tayyip Erdoğan, Kaddafi’nin lincine sessiz kaldığı gibi İzmir’deki NATO üssünden kalkan uçakların Kaddafi rejimini bombalamasına izin vermiş birisidir. Libya’yı bombalatmış, Kaddafi’nin başının ezilmesine gıkını çıkarmamış birisidir Recep Tayyip Erdoğan.”

  ESAD REJİMİYLE GÖRÜŞMEDEN GÖÇ DALGASI ÇÖZÜLMEZ

  “Suriye ile temas kurmazsanız olmaz” ifadesini kullanan Özel, şöyle devam etti:

  “Göç dalgası, Suriye ile Esad rejimiyle görüşmeden çözülmez. Buna en ağır şeyleri söylediler. Gelinen noktada hem de Suriye ile Türkiye’yi masaya oturtmak isteyen Putin’in memleketinde, MİT Müsteşarı masaya oturdu. Suriyeliler duyurdu, Türkiye de görüşmeyi doğruladı.”
  Kurultay süreci konusundaki soruya Özel, “Bu meselelerin tamamı CHP’nin yürütmesinin konularıdır, onun yeri Parti Meclisi toplantısıdır” yanıtını verdi.

  “BU ADAMI SİYASETTEN SİLECEKSİN”

  “Kaynaşlı Belediye Başkanı’nın sözlerine ne diyorsunuz?” sorusuna Özel, “İnternet sitesinden isim silmeyeceksin, bu adamı siyasetten sileceksin. Kazıyacaksın, böyle bir adamı aday göstermenin ayıbıYla da oturacaksın. Bu konuda Sayın Bahçeli’nin de MHP’nin de tavrı bir  siyasi partiden bu Meclis’te temsil edilen bir siyasi partiden beklenen netlikte, sertlikte, atiklikte olmamıştır. Bugün biz bunu eleştirince ‘listeden ismini sildik’. Siyaseten kazımalarını, siyasetten ismini bir önce silmelerini beklerdik.”

  “Diyanet İşleri Başkanlığının, TOKİ’nin yaptırdığı konutlarla ilgili faiz noktasında caiz demesine ne diyorsunuz?” sorusuna Özel, “Faizi alan kamu bankasıysa caizdir, özel bankaysa haramdır yaklaşımlarında tam bunlar kadar faiz alan faiz veren faizsiz finans kuruluşlarının oranı yıllardır aynı tutturmasına nasıl bir yaklaşımda bulunuyor esas bunu söylemesi lazım” yanıtını verdi.

  “MHP, AKP’NİN İKTİDARDAN DÜŞMEMESİ ÜZERİNE KODLANMIŞ BİR YAPIYA DÖNÜŞTÜ”

  Tiyatro tartışmasına ilişkin soruya Özel, şu yanıtı verdi:

  “Tiyatro, tiyatroculuk çok saygın bir meslek ve çok saygın bir sanat alanı. Tiyatro kelimesini siyasi eleştiri konusu olmaktan çıkarmak lazım. İkincisi, dört tane kadının bir araya gidip bir tiyatro eserini izlemesine erkeklerin avazı çıktığı kadar bağırmasını son derece ayıplı buluyoruz. Ülkenin mangalda kül bırakmayan siyasette kudret abidesi Cumhur İttifakının iki tane liderinin dört kadının bir sanat eseri izlemesine verdikleri bu tepkiyi de acizlik olarak görüyoruz. MHP, AKP’nin iktidardan düşmemesi üzerine kodlanmış bir siyasi yapı haline dönüşmüştür.

  “BİZ HDP İLE AYNI PARTİ DEĞİLİZ

  Biz CHP olarak Meclis’teki 10 siyasi partiyle de konuşan bir partiyiz ve 10 siyasi partiyle konuşabilen tek partiyiz ama HDP ile aynı parti falan da değiliz.

  Bugüne kadar Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanı kimin nasıl yaşayacağına, nasıl giyineceğine, kaç doğuracağına karar verirken MHP de kimin kiminle nereye gideceğine hangi tiyatroyu izleyeceğine karar verir noktaya gelmiştir. Bu baskılara bu telkinlere pabuç bırakacak kadar aciz bir siyasi değildir CHP.

  Bu konuda CHP’nin ne MHP’ ne Adalet ve Kalkınma Partisine karşı atacak bir geri adımı ve eğilecek bir santimetre boyu da yoktur.”