• Erdoğan: Kanal İstanbul’a karşı çıkanların fikri yok

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe’de 2019 Yılı Değerlendirme Toplantısında konuştu. Kanal İstanbul projesini belediye olduğu günden bu yana savunduğunu söyleyen Erdoğan, “Kanal İstanbul’a karşı çıkanların hiçbirinin bu proje hakkında en ufak bir fikri yok” şeklinde konuştu.

  Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  “Yaptıklarımızın hesabını milletimize vermek en baştaki görevimizdir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili kapsamlı değerlendirme yaptık. Sonuçta dile getirilen sorunların yeni sistemden değil, eski sistemin alışkanlıklarından kaynaklandığını gördük. Bunun ışığında çalışmalara başladık.

  “ÜNİVERSİTELERİN KALİTESİZ OLDUĞU TESPİTİ DOĞRU OLABİLİR”

  Eğitimde köklü değişiklikler yapıyoruz. Üniversitelerimizdeki öğrenci sayısı 8 milyona tırmandı. Üniversitelerimizle alakalı olarak birileri kalitenin kötü olduğunu söyleyebilir. Onların tespiti de doğru olabilir. Şu anda öğrenciden 10’u da üniversiteye giriyor. Şu anda sıkıntılar olabilir. Ancak atılacak adımlarla keyfiyet sıkıntısı da kalkacak ve Batı yakalanacak. Gençlerimize her türlü desteği veriyoruz. Örneğin üniversite harçlarını kaldırdık. Okullarımızın hangi alanda desteklenmesi gerektiğini gösterecek okul profili sistemini 2019 yılında oluşturduk. 3 ay içerisinde faaliyete geçecek. İlkokul, ortaokul ve lise döneminde gelecek dönemde 10 bin adet beceri atölyesi kurmayı hedefliyoruz. Mesleki eğitim öğretim merkezlerini güçlendiriyoruz.Çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimi alan gençlerin fark derslerini vererek lise diplomasına sahip olmalarını önünü açıyoruz.

  “ARTIK SİGARAYI AYAKLARINIZIN ALTINA ALIN”

  Sağlık en büyük reformları gerçekleştirdiğimiz alanların başında geliyor. Genel Sağlık Sigortası tüm dünyaya örnek olacak bir sistem haline geldi. Doktor sayısı 161 bine çıktı. Toplam sağlık çalışanı sayısı 1 milyon 25 bine çıktı. Kişi başına yapılan sağlık harcamasını 140 liraya çıkartırken, vatandaşların cebinden çıkan para oranı yüzde 17’ye geriledi. Bu yıl da birçok yerde yeni şehir hastanelerini açmaya devam edeceğiz. tedavisinde oldukça yüksek bedeli olan işlemlerden ilave ücret alınmasının önüne geçtik. Başta sigara olmak üzere tütün mamulleriyle mücadele kapsamında 2019 yılında başlattığımız tek tip sigara paketi uygulaması ile dünyadaki 7.ülke olduk. Artık bu sigaraları ayaklarınızın altına alın. Ben milletimi seviyorum, milletime düşman değilim. Bu yüzden kimde sigara paketi görürsem alıyorum.

  “İKİNCİ YARGI PAKETİ BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE TBMM’YE GELECEK”

  Adalet sisteminde önemli gelişmeler kaydettik. Hakim-savcı sayısını 20 bin 629’a çıkardık. Mahkeme sayılarını yüzde 82 artırarak, 256 adet adalet sarayı inşa ettik. Yargı bağımsızlığının güçlendirilmesini,, hukukun üstünlüğünün şartı olarak görüyoruz. Ceza adaleti sistemine seri muhakeme usulü ve basit yargılama adında iki sistem kazandırdık. İnsan hakları eylem planı kısa süre içerisinde hazır olacak. İkinci yargı paketi de birkaç hafta içinde TBMM’ye gelecek. Hakim ve savcı yardımcılığı sistemini getirme çalışmaları devam ediyor.

  “ANA MUHALEFET TERÖRİSTİN OYUNUNU İZLİYOR”

  Diyarbakır anneleri malum partinin önünde nöbete devam ederken, ana muhalefetin başı ve heyeti yanında o partiyle birlikte bir teröristin yazdığı tiyatroyu izliyorlar.

  “KANAL İSTANBUL’U BELEDİYE BAŞKANI OLDUĞUM GÜNDEN BU YANA SAVUNUYORUM”

  Ulaştırma ve altyapı hükümetimizin en başarılı olduğu alan olmuştur. 17 yılda 250 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. Yollarımızın bambaşka olduğunu tüm dünyaya göstereceğiz. Yol medeniyettir. Eğer medeni iseniz yolunuz olacak. Yol yoksa medeniyetten kimse bahsedemez. Kanal İstanbul projesini çok yakında başlatıyoruz. Kanal İstanbul’a karşı çıkanların hiçbirinin bu proje hakkında en ufak bir fikri yok. Gemilerin yalılara nasıl çarptığını görüyorsunuz. İstanbul Boğazı yılda ortalama 45 bin geminin geçtiği bir yere dönüştü. Boğazdaki deniz trafiğini engellemek hukuki olarak mümkün değildir. Tek çare alternatif yeni su kanalı yapmaktır. Kanal İstanbul projesi yeni savunduğumuz bir proje değildir. Belediye olduğum günden bu yana Kanal İstanbul projesini savunuyorum. İstanbul Havalimanının ilk etabının ikinci fazını Haziran ayında açmayı planlıyoruz.

  “FAİZİN İNMESİ GEREKİR DEDİK VE İNDİ”

  Milli gelirimizi 236 milyar dolardan 950 milyar dolarlara kadar çıkardık. Son yıllarda kaldığımız spekülatif saldırılara rağmen kararlı bir duruş sergilemeye devam ediyoruz. Faizin kademeli olarak inmesi için ihtiyaç duyulan adımları attık. ‘İnmesi gerekir’ dedik. İndi, iniyor. Enflasyonu bu yıl yüzde 8,5’a, program dönemi sonunda da yüzde 4,5’a düşürmeyi hedefliyoruz. Bu yıl yüzde 5 büyüme oranına ulaşarak küresel büyüme beklentisinin üstüne çıkmayı hedefliyoruz. MB’nin toplam rezervleri 5 milyar doların üzerine çıktı. Hem gösterge faizlerinde hem de piyasa faizlerinde indirime gitmeyi sürdürüyoruz.