• CHP’den AK Parti’ye Kanal İstanbul çağrısı

   Özgür Özel, AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın İstanbul’la ilgili sözlerine ilişkin, “Kanal İstanbul’un etrafında kim arsa kapatmış bu Meclis araştırsın, hodri meydan” çağrısı yaptı.

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre’sine dikkat çekerek şöyle dedi:

  “Belediye başkanlarımız toplantıyı terk etmek zorunda kaldılar.
  Bir kişinin seçtikleri 11 milyonun seçtiklerine laf söyleyemez. Hele hele bu Meclis’te gelip sadece yemin etmek için emanet bir kürsü kullananlar, bu Meclis’e karşı sorumlu olmayanlar, kibirli dağları geçenler ve kendi milletvekillerinin bile ulaşamadıkları bir kürsüye ulaştıklarında oradan yaptıkları hadsizliği, oradan yaptıkları haksızlığı milletimize, halkımıza şikayet ediyoruz.

  Dün yapılan, Ekrem İmamoğlu’na yapılan saygısızlık 16 milyon İstanbulluya yapılmıştır. Belediye başkanlarımıza yapılan saygısızlık 82 milyona yapılmıştır.

  “YAPTIĞINIZ SAYGISIZLIĞA CEVAP VERİRSEK İNSAN İÇİNE ÇIKAMAZSINIZ”

  Buradan hem Varank’a hem de Kurum’a söylüyoruz, eden bulur. Kendinize sağlanan o imkanlarla, size verilen o mikrofon da her birisi de aslında birer ev sahibi olan belediye başkanlarımıza yaptığınız saygısızlığa cevap verirsek insan içine çıkamazsınız. Türkiye’nin 81 ilinde konuşmaya başladığınız da sizi konuşturmazlar. Aklınızı başınıza alın. Haddinizi bilin. Herkes haddini bilecek.”

  “HODRİ MEYDAN DİYORUZ”

  “Biz hodri meydan diyoruz” diyen Özel, şöyle devam etti:

  neyi vaat etti de yapmıyor. Bugün 2019 değerlendirme toplantısı yapıyor beyefendi. Arkaya dizmiş atadığı bakanları. Sarayın bakanları arkada, milletin değil.

  Ne oldu ilk 100 günlük eylem planı, 500’üncü günü geçtik, daha ilk 100 günlük eylem planında verdiğin sözleri tutmadın. Birincisi 3600 ek gösterge. Kadına karşı şiddet 17 kat arttı iktidarınızda, bir cinnet var. Küçük ortağın EYT sözü var.

  “SEÇMENİ KORKUTARAK OY İSTEDİNİZ”

  Seçmeni korkutarak oy istediniz, 31’inde demokrasi tokadınızı yediniz. 23 Haziran’da seçmenin 31 Mart kararına direndiniz daha da fevkinde bir demokrasi tokadı yediniz.”

  AK PARTİ’YE İSTANBUL YANITI: CAHİT ÖZKAN’A ALLAH AKIL FİKİR VERSİN

  Özel, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın, “ İstanbul’un güzergahı olabilecek muhtemel bölgelerin tamamında, ’lilerin çok ciddi arsalar aldıklarını ve araziler kapattıklarını biliyoruz, sözlerine ne diyorsunuz?” sorusuna Özel, şu yanıtı verdi:

  “Cahit Özkan’a Allah akıl fikir versin. ‘’liler yapılmasına karşı oldukları, yapılmayacağını düşündükleri bir kanaldan arsa topladı’ diyorlar. Allah akıl fikir versin ama Cahit Özkan’a çok açık samimi bir çağrı yapıyoruz. Biz araştırma önergemizi verdik, diyoruz ki, ‘ İstanbul’un etrafındaki son 9 yıldaki mülkiyet değişimlerini araştıralım’ Yani hangi arsayı, hangi tarlayı kim kapatmış? Araştırma komisyonu kuralım. Cahit Özkan dürüstse, yalancı değilse, iftiracı değilse, müfteri değilse gelsin bu komisyonu kuralım.

  “HODRİ MEYDAN KURALIM KOMİSYONU, ARAŞTIRALIM”

  Komisyon çalıştığında ne çıkacak? İstanbul’un etrafından kim arsa kapatmış o çıkacak. Kendine güveniyorsa, partisine güveniyorsa o Kanal İstanbul’un etrafında kim arsa kapatmış bu Meclis araştırsın, hodri meydan. Kuralım komisyonu, araştıralım, bakalım kaç tane Katarlı, kaç tane Birleşik Arap Emirliklerinden, kaç tane Arap sermayesinden, kaç tane yandaş AKP müteahhidi çıkacak, acaba numunelik çıkacak mı?

  İlk Meclis toplantısında CHP’nin önergesini indirelim, Cahit Özkan da yüreği yetiyorsa ‘evet’ oyu versin, araştıralım.”

  “Mısır’daki AA bürosuna yapılan baskınla ilgili Mısırlı yetkililerin iddiasına ne diyorsunuz?” sorusuna Özel, “Gün, o gün değil. Gün, bugün gazetecilere ve Anadolu Ajansının duruşuna sahip çıkma günüdür. Mısır hükümeti güven telkin eden bir hükümet değildir” dedi.

  “TRANSFER İÇİN HEDEF, LİMİT KONMAZ, KENDİLERİNE KOTA KOYMUŞLAR”

  “Belediye başkanı transferlerine ne diyorsunuz?” sorusuna Özel, “Yerel seçimler yerel seçimin sandığında kazanılır. Siyasette gelene niye geldin denmez doğru ama transfer için hedef, limit konmaz, kendilerine kota koymuşlar. Halk şunu görsün, sizin vermediğiniz yetkiyi kayyumla aldıklarından şimdi de baskıyla, ellerindeki gücü kötü kullanarak almaya çalışıyorlar. Millete kafa tutuyorlar” yanıtını verdi.

  PUTİN’İN AÇIKLAMALARI

  “Putin’in açıklaması oldu, parlamenter sisteme dönüş önerisinde bulundu, ne diyorsunuz?” sorusuna Özel, “Putin bu kez kendi ülkesi için bir sistem önermiş, önerdiği sistem Türkiye’deki sistem eleştirilerine karşı Türkiye’deki aklı başında, Türkiye’yi seven, Türkiye’nin iyiliğini isteyen herkesin yaptığı önerilerle birebir uygun, bizi dinlemeyenler Putin’i yine dinleyecekler mi? Onu da göreceğiz bakalım” dedi.