• Ceren Damar davasında karar bekleniyor| Sanığın annesi: Eşime ‘silahı temizle’ dedim

  Hasan İsmail Hikmet tarafından katledilen akademisyen Ceren Damar’ın ölümüne ilişkin davada bugün karar çıkması bekleniyor.

  Hakkında ağırlaştırılmış müebbet istenen sanığın hak ettiği cezayı almasını beklediklerini belirten Damar’ın babası Mustafa Damar, “O sanık ağırlaştılmış müebbet alsa bile adalet tecelli etmeyecek” dedi. 

  Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel’in 2 Ocak 2019’da öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından  öldürülmesine ilişkin açılan davanın üçüncü duruşması Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

  AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENİYOR

  Savcılık makamının bir önceki celse açıkladığı mütalaada “canavarca hisle veya eziyet çektirerek, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “ruhsatsız tabanca bulundurmak” ve “silahla tehdit” suçlarından da 8 yıla kadar hapsi istenen sanık Hikmet hakkında (23), kararın bugün açıklanması bekleniyor.

  MUSTAFA DAMAR: AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETTEN BAŞKA SEÇENEK YOK

  Duruşma öncesi Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan Ceren Damar Şenel’in babası Mustafa Damar, “Birçok tanık dinlendi, belgeler açıklandı. Olay net bir şekilde ortaya kondu. Bu cezanın Türk Ceza Kanunu (TCK)’daki karşılığı net şekilde belli. Mütalaada yer aldığı şekliyle; tasarlayarak öldürme, canavarca hislerle ve eziyet çektirerek öldürme, kamu görevlisini yapmakta olduğu kamu görevinden dolayı öldürmekten dolayı ağırlaştırılmış müebbet istedi. Sanığa indirim alabilmek için kızıma iftira attılar. Ama alamayacaklar. Sanığın geçmişi de suç makinesi. Hangi mahkeme bu kişiye indirim verebilir. O yüzden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasından başka bir seçenek görünmüyor. Bu ceza ile bile adalet tecelli etmeyecek” ifadelerine yer verdi.

  SANIK AVUKATI’NDAN 4 TANIK ÇIKIŞI: DİNLENMELERİNİ İSTİYORUZ

  Sanık Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak, şu ana kadar kamuoyu baskısından dolayı tanık dinletemediklerini belirterek, 4 tanıklarının olduğunu, 3 tanesinin duruşmada 1 tanesinin ise tanık koruma programı kapsamında dinlenmesini talep etti.

  SANIĞIN ANNESİ: EŞİME ‘SİLAHI TEMİZLE’ DEDİM

  Bu kapsamda sanık Hikmet’in annesi Hatice Hikmet ifade verdi. Sanık Hikmet’in olay sonrası ilk olarak kendisini aradığını ifade eden Hikmet, “Anne çok kötü bir olay oldu, gelip beni alır mısın?” dedi. Sonra Taurus AVM’de buluştuk. Eşime hemen silahı temizle dedim. Eşim oğlumun üzerinde bulunan silahı ve bıçağı aldı. da ben de kaldı. Sonra da hemen emniyete giderek oğlumuzu teslim ettik. Benden çamaşır istendi. Ben de Gölbaşına gittim. Telefon da benimle birlikte gitti geldi. O sırada oğlumun telefonu cebimde kalmış. Gece 2’de ifaden alınırken alırız dediler emniyetten” dedi.

  HAKİMDEN SANIĞA EMEĞİNİ ANLATAN ANNEYE: TEKNİK KONULARI ANLATIN

  Sanık avukatı Vahit Bıçak’ın “Çocuğunuza verdiğiniz emeği anlatır mısınız?” sorusuna hakim gösterdi ve “Teknik konuları anlatın” dedi. Anne Hikmet’in ağlayarak, “Hiçbir şey yapmadıysam bile dağlarda 9 ay karnımda taşıdım” dedi. Hakim, anne Hikmet’in sözlerinin dava ile ilgisi olmadığı söyledi. Bu esnada araya giren Vahit Bıçak, “Mustafa Damar’ın şov yapmasına izin veriyorsunuz” demesi üzerine salondan tepkiler yükseldi.

  ‘MEKTUP DÜŞEN KİTAPLARIN ARASINDAN ÇIKTI’

  Ceren Damar’ın avukatı Çetin Arslan’ın “Oğlunuzun intihar mektubunu neden ertesi gün teslim ettiniz, o gün etmediniz?” sorusuna Hatice Hikmet, “Mektubu sonradan gördüm. Ertesi gün aradaki kitaplar yere düştü, mektup da arasındaydı” dedi.

  ‘BU DAVADA BİR TEK SANIĞI YARGILAYAMADIK’

  Sanık müdafi Vahit Bıçak, Ceren Damar’ın avukatlarından Uraz Bulut’un olayın doğrudan tanığı olduğu gerekçesiyle bu davada avukatlık yapamayacağını kaydetti. Bıçak, “Biz kendisini tanık olarak dinlemek istiyoruz. O yüzden teknik olarak avukatlık yapamaz” dedi. Avukat Uraz Bulut, “Olay olduğunda ben üniversitede danışmanlık yapmıyordum. Avukat olarak mesleğe başlamıştım. Bu davada Ceren’i yargıladık, aileyi yargıladık. Sıra bana geldi. Bu davada bir tek sanığı yargılayamadık” dedi. Hakim, söz konusu talebin reddine karar verdi.

  MUSTAFA DAMAR: BAŞKA BİR KIZIN HAYATINI DAHA KARARTTI

  Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, sanığın annesi Hatice Hikmet’e soru yöneltti. Damar, “Katil 2015 yılında başka bir kızın hayatını karartıyor. Kızın mahrem fotoğraflarını yayınlıyorlar ve kız yurt dışına gitmek zorunda kalıyor. Böyle bir olaydan haberdar mısınız?” diye sordu. Anne Hikmet, sorunun bu dava ile ilgili olmadığı gerekçesiyle soruya cevap vermeyi reddetti.

  HİKMET’İN DEDESİ: TORUNUM CEREN’İN EVLENME TEKLİF ETTİĞİNİ SÖYLEDİ

  Sanık Hikmet’in dedesi İsmail Elçin, ifade verdi. Torununun sigara dahil kötü alışkanlığı olmadığını ifade eden Elçin, “Ben Afyon’da oturuyorum, olaya şahit değilim. Ama torunum ile haftada iki gün konuşurduk. Bu çocuk, bu olayı nasıl yaptı ben de anlamış değilim. Mutlaka bir nedeni vardır. Hiçbir şey nedensiz olmaz. Torunum bana, akademisyen kızımız için, “Bana evlenme teklifinde bulunuyor dede’ dedi.

  Hakim, dede Elçin’e, sanığın “Ceren ile ilişkimizden ailemin haberi yoktu’ diye beyanı var. Sana söyledi mi?” sorusuna, “Ben dedesiyim. Bana söyledi” dedi.

  ‘CEREN İLE İLİŞKİLERİNİ EYMİR GÖLÜ’NDE KOŞARKEN SÖYLEDİ’

  Hasan İsmail Hikmet ile 2008 yılından bu yana tanıştıklarını belirten Yiğit As ise şunları söyledi: “Ceren Damar ile arasındaki ilişkiyi 2 yıl önce Eymir Gölü’nde koşu yaparken dinlendiğimizde söyledi. Kız arkadaşından ayrıldığı için canının sıkkın olduğunu belirtti” dedi.

  ‘OLAY SONRASI BENİ ARADI’


  Çetin Arslan’ın, “ kayıtlarına göre olay günü yoğun bir trafiğiniz var. Olay günü seni neden aradı?” sorusuna As, “Olay sonrası beni aradı. Hocayı vurduğunu söyledi. Olay öncesi aramadı” dedi.

  GİZLİ TANIK TALEBİ REDDEDİLDİ

  Sanık müdafinin tanık koruma programı kapsamında dinlenmesini istediği tanık talebi mahkeme tarafından reddedildi.

  Savcı, bir önceki celse açıkladığı esas hakkındaki mütalaasını yineledi. Ceren Damar’ın avukatları, katil zanlısının cezalandırılmasını, hiçbir indirimin uygulanmamasını talep etti.

  ‘GİZLİ TANIK’ AÇIK İFADE VERDİ: AYRILDIKLARI İÇİN BASKI GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ

  Gizli tanık taleplerinin reddedilmesi üzerine sanık avukatı Vahit Bıçak, sanığın hayatını tehlikeye atarak tanıklık yapacağını söyledi. Bunun üzerine ismi okunan ‘gizli tanık’ Hasan Aktemir,
  “Ben yakın arkadaşıyım. Olay yaşanmadan bir ay önce kahve içerken, bana kız arkadaşı olduğunu söyledi. Ayrıldıkları için sınavlarda Ceren hanımın kendisine baskı uyguladığını söyledi” dedi.

  ’20 KEZ KATİL, 3 KEZ LAN DEDİ, YARGILAMADINIZ’

  Tanıkların dinlenmesinin sona ermesinin ardından Vahit Bıçak, savunmaya yaptı. Bıçak, “Mustafa Damar, sanığın gözaltında korunduğunu belirterek kamu görevlilerini zan altında bırakmıştır. Şahsıma yönelik tehdit, hakaret var. Çok sayıda akademisyen ve kişiler dosyadan çekilmem için özel ziyaretlerde bulunuldu. Şu an da bu sebeple devlet koruması altındayım. Mustafa Damar, 20 kez katil, 3 kez lan dedi. Mahkemeniz, Damar’ın yargılanmasına ilişkin suç duyurusunda bulunmadı. Levent Şenel’in tuttuğu katiller tarafından müvekkilim, ‘Levent’in selamı var’ diyerek tehdit edilmiştir” dedi.

  DURUŞMAYI ÇOK SAYIDA KİŞİ İZLİYOR

  Kararın açıklanması beklenen üçüncü duruşmada tutuklu sanık Hikmet, takım elbiseli ve kıravatlı olarak hazır bulundu. Ayrıca Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, eşi Levent Şenel, taraf avukatları ve sanık avukatları katıldı. Duruşmayı Çankaya Üniversitesi’nden çok sayıda öğrenci ve akademisyenin yanı sıra bazı milletvekillerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izliyor.