• Kobe Bryant’ın ölümüne ilişkin yeni detaylar

  NBA’in efsane yıldızlarından Kobe Bryant’ı taşıyan helikopterin pilotu kazadan hemen önce bir tabakasına girmemek için helikopterin irtifasını artırdığı açıklandı.

  Kobe Bryant, kızı Gianna ve beraberindeki yedi kişinin hayatını kaybetmesine yol açan helikopter kazasının nedenini araştıran Amerikalı yetkililer, pilotun kazadan hemen önce bir tabakasına girmemek için helikopterin irtifasını artırdığını açıkladılar.

  ABD Ulusal Ulaştırma Emniyet Dairesi bunun ardından, hava trafik kontrolörlerinin daha fazla bilgi istediklerinde pilottan yanıt alamadıklarını ve radar verilerine göre helikopterin 2300 ft’e (701 metre) çıktığını ve sonra da sola doğru alçalmaya başladığını gösterdiğini açıkladılar.

  HAVA DURUMU VE DİĞER ETKENLER ARAŞTIRILIYOR

  ABD Ulusal Ulaştırma Emniyet Dairesi yetkilisi Jennifer Homendy düzenlediği basın toplantısında, kazanın nedeniyle ilgili olarak hava koşullarının yanı sıra diğer ihtimalleri de araştırdıklarını söyledi.

  Homendy, “İnsan hatası, arıza, çevre gibi ihtimallere bakıyoruz. Hava durumu bunun sadece küçük bir parçası” dedi.

  Yetkili, pilotun meteorolojik koşullar nedeniyle alçaktan uçuş yapılmasını mümkün kılan ‘görerek uçuş kuralları’ izni talep ettiğini de söyledi.

  Kazadan sağ kurtulma ihtimalinin olup olmadığı sorusuna, “Kaza alanı oldukça harap bir halde” şeklinde yanıt verdi ve uçağın enkazının yaklaşık 200 metrelik bir alana yayıldığını, helikopterin kuyruğunun ve motorunun gövdeden ayrıldığını kaydetti.

  KAZANIN NEDENİNİ BELİRLEMEK AYLAR SÜREBİLİR

  Soruşturmayı yürütenlerin bir kanıt bulma amacıyla alanı 5 gün boyunca araştıracaklarını söyleyen yetkili, kazanın nedeninin belirlenmesinin aylar süreceğini kaydetti.

  Basın toplantısında helikopterin kara kutusunun ya da kokpit ses kayıt cihazının olmadığı ve bunları bulundurmanın bir zorunluluk olmadığı da açıklandı.

  ABD Ulusal Ulaştırma Emniyet Dairesi halka, olay günü bölgeden çekilen hava fotoğraflarını yollamaları çağrısı yaptı. 

  Los Angeles Bölge Savcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, enkazdan 3 kişinin cesedinin çıkarıldığı ve incelenmesi için adli tıp kurumuna gönderildikleri belirtildi.

  9 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  Helikopter kazasındaki kişilerin kimlikleri polis tarafından duyurulmamasına karşın, aileleri tarafından kimlikleri açıklandı. 

  Kaza sırasında helikopterde bulunan kişilerin, Orange Coast College beyzbol takımının koçu John Altobelli (56), kızı Alyssa Altobelli, eşi Keri Altobelli, Orange County basketbol takımının asistan koçu Christiana Mauser, Sarah Chester ve kızı Payton Chester olduğu ifade edildi.

  ZAMAN KAZANMAK İÇİN HELİKOPTER KULLANIYORDU

  Bryant’ın özel helikopter kullanmaya 2006 yılında başladığı biliniyor. 

  Fransız haber ajansı AFP’ye göre, Bryant sabahları kızlarını arabayla okula bıraktıktan sonra, antrenman için yaklaşık 65 kilometre uzaklıktaki LA Lakers’ın stadyumuna helikopterle uçuyor ve ardından onları okuldan almak için yaşadığı Newport Beach’e dönüyordu. Yolculuk helikopterle 15 dakika sürüyordu, aynı yolu yoğun saatlerde arabayla gitmek istediğinde bu 2 saati buluyordu. 

  Bryant bir keresinde, “Bu meslekte ailemle geçirdiğim vakitten vazgeçmeden gelişmenin bir yolunu bulmalıyım” demişti.