• Sırrı Süreyya Önder: Yeni bir çözüm süreci için en az 2012’deki kadar umutluyum

  Eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder yeni bir ‘çözüm süreci’ için eskisi kadar umutlu olduğunu belirtirken, AK Parti’nin siyasi hayatının sona erdiğini vurgulayarak “Bir okey tabiriyle söyleyeyim, çift joker çekse bile bu eli bitiremeyecekler” dedi.

  AK Parti hükümeti Kürt meselesini çözmek amacıyla ‘çözüm süreci’ adında bir dizi adım atmıştı, daha sonraysa sürecin ‘rafa kaldırıldığını’ açıklamıştı. 16 Aralık 2012’de MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ’la görüşmesiyle başlayan süreç, 22 Temmuz 2015’te, Urfa’da iki polisin suikasta uğramasıyla sona ermişti.

  Önder, Diken yazarı Kemal Göktaş’la yaptığı “Sırrı Süreyya Önder Anlatıyor” podcast dizisinin son bölümünde yeni bir ‘çözüm süreci’ için en az 2012’deki kadar umutlu olduğunu ifade etti. Önder, AK Parti’nin siyaset sahnesinden silinmesinin de artık kaçınılmaz olduğunu söyledi.

  “BU MESELE TAM DA HALLOLMASI GEREKTİĞİ GİBİ…”

  Önder’in, Diken yazarı Kemal Göktaş ile birlikte yaptığı “Sırrı Süreyya Önder Anlatıyor” podcast dizisinin dördüncü ve son bölümü kisadalga.net ve Kısa Dalga’nın podcast platformlarında yayınlandı. Önder,  Önder, ‘çözüm süreci’nin yeniden başlatılmasına ilişkin şöyle konuştu:

  “Demokrasiyi talep edenler, artık insanların ulusal demokratik taleplerini, kendilerinin yaşama arzularını, kendi kaderlerini tayin hakkı gibi özetleyebileceğimiz birçok başlıkta eskisi kadar iğne değmiş gibi zıplamıyorlar. Bunu bir anlamaya çalışma çabası var. Çünkü Kürt siyasi hareketi uzunca yıllar ya da girdiği birçok seçimde iktidara güç verme, iktidarın gizli ortağı olma gibi aslında bir sürü hurafeyle boğuşmak zorunda kaldı. Derdini de anlatamadı. Ama bakın geldiğimiz derelere, geçtiğimiz derelere, herkesi mahcup edecek bir politik duruş ve bilinç sahibi olduğunu gösterdi. Dünyada hiçbir şey olup geçmez malum, bir sürü sonuç üretir. Bu sonuçları da genellikle önceden kestiremeyiz. Çok budaklıdır, çok karmaşıktır. Hatta murat ettiğimiz şeylerin ürettiği sonuçlar, genellikle ümit ettiklerimizden çok daha fazla ve farklı olur. Burada da böyle oldu. Onun için umudum var. Yoksa ben AKP – MHP blokunun bir barış süreci yeniden başlatacağını ya da demokratikleşme yönelimine gireceklerini ihtimal dahilinde görmüyorum ama bu mesele tam da hallolması gerektiği gibi bir hal yoluna bilinç düzeyinde giriyor.”

  “AKP ÇİFT JOKER ÇEKSE BİLE BU ELİ BİTİREMEYECEK”

  Önder, AKP’nin bölünmesi ve kurulan yeni partilerle ilgili olaraksa şunları söyledi:

  “AKP gidici. Bunun için kâhin olmaya gerek yok. Yani bir okey tabiriyle söyleyeyim, çift joker çekse bile bu eli bitiremeyecekler. Ama beni orası ilgilendirmiyor, hani AKP cenahı üçe bölünmüş, 13’e bölünmüş, bunun bizi birinci dereceden ilgilendirmemesi gerektiğini düşünüyorum. İki sütun halinde düşünceler oluşmuş, bloklar oluşmuş ve birbirine geçişgenliği az. evliliği ile yürüyeceğimiz bir yol yok, melezleşmesi lazım Türkiye’de sol muhalefetin. AKP’ye veren seçmenlerden ne kadarını ikna edebileceğimizle yakından alakalı. Bu da onları kandırmaktan geçmiyor, onlara kendimizi doğru ve yeterli anlatmaktan geçiyor.

  <>