• Altı yıldır erkek şiddetinden kaçıyor: Mahkeme öldürülmemi bekliyor

  Altı yıldır adaletin yetersiz kaldığı Tuncay Kaltar’ın taciz ve tehditlerine maruz kalan, şehir değiştiren Melike Canlı “Sanırım mahkeme öldürülmemi bekliyor” diyor. Canlı, kadın haklarını savunan örgütlerinden yardım bekliyor.

  Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Tuncay Kaltar tarafından altı yıldır tehdit ve taciz edilen Melike Canlı, 10 kez polise, 10 kez de savcılığa başvurdu. Açılan ilk dava takipsizlik, ikincisiyse sekiz ay hapisle sonuçlandı. Kadın kurumlarına çağrıda bulunan Melike Canlı, “Sanırım mahkeme öldürülmemi bekliyor” dedi.

  İzmir’de yaşadığı sırada gördüğü psikolojik şiddet ve uğradığı tacizlere dayanamayıp Diyarbakır’a yerleşen 28 yaşındaki Melike Canlı, her türlü şiddete maruz kaldığını belirterek, kadın kurumlarından yardım istedi.

  Melike Canlı, sürekli taciz ve tehditlerine maruz kaldığı üç çocuk babası evli Tuncay Kaltar’ı 10 defa karakola, 10 defa da savcılığa şikayet etmesine rağmen, kişinin cezalandırılmaması nedeniyle hayatının kabusa döndüğünü anlattı. 42 yaşındaki Kaltar’ın evli olduğunu öğrendikten sonra 2014’te başladığı ilişkiyi bir süre sonra bitirdiğini ifade eden Canlı, o günden bu yana tehdit ve tacizlerin kesilmediğini söyledi.,

  Geçen yıl Gaziemir Seydiköy Kulübü bünyesinde kurulan Bayanlar Futbol Takımı’nın başkanlığı yapan Kaltar’ın, tacizle gündeme gelmesi üzerine başkanlığı iki yıl süreyle düşürüldü.  Kaltar’ın tacizleri nedeniyle ailesinden şiddet gördüğünü, nişanlısı ve nişanlısının ailesi tarafından ölümle tehdit edildiğini belirten Melike Canlı, 4 Şubat’ta görülecek mahkemede Kaltar’ın cezalandırılmaması halinde daha da cesaretleneceğini söyledi. 

  KURTULMAK İÇİN İZMİR’DEN DİYARBAKIR’A

  Canlı, yaşadıklarını şöyle aktardı:

  “Ondan ayrıldım. İş yerinde çalışırken tüm evraklarım çekmecemdeydi. Diplomam, pasaportum, hepsine el koymuştu. Gaziemir ilçesi polis karakoluna gidip polisler eşliğinde evraklarımı aldım. Orada ilk şikayetimi yaptım. 2014’te ilk mahkememiz görüldü. Beş aylık görüşmemizi dikkate alan mahkeme, beni sürekli taciz ve tehdit etmesini dikkate almadı. Mahkemeden bir sonuç çıkmadı. Takipsizlik verildi. 2015’te İzmir’den ayrılıp, Bergama’ya gittim. Bergama’ya geldi.  Bergama’da onu şikayet ettim. Gelip ailemi tehdit ediyor, ona dönmemi istiyordu. Artık olacak gibi değildi. İzmir’de de şikayet ettim. Aileme bir zarar gelir diye birlikte Diyarbakır’a göç ettik.”

  TEHDİTLERİNE TELEFON VE SOYAL MEDYADAN DA DEVAM ETMİŞ

  Canlı’nın suç duyurusuyla Kaltar hakkında İzmir’de açılan ikinci bir davada ise Kaltar’a 8 ay hapis cezası verilirken, taciz ve tehditlerin devam ettiği belirtildi. Diyarbakır’a yerleştikten sonra Kaltar’ın bu sefer de telefon ve sosyal medya üzerinden tacizlerinin devam ettiğini ifade eden Canlı, Diyarbakır’da da Kalter hakkında suç duyurusunda bulundu. 

  20’DEN FAZLA ŞİKAYET

  “Her şikayetimde süreç yavaş işliyordu. Duruşma tarihi iki ay sonra olarak belirleniyordu. Bu süre içinde beni rahatsız etmeye devam ediyordu. Her şikayetimden sonra ya ‘Kovuşturmaya yer yok’ ya da beş yıl içinde aynı suçu işlemesi durumunda ceza verileceği yazıyordu. Ancak aynı suçu defalarca işledi. 20’den fazla şikayetim oldu” diyen Canlı, son olarak mahkemenin koruma kararı verdiğini söyledi. Mahkemenin bir aylık koruma kararı verdiğini belirten Canlı, Kaltar’ın cinsel içerikli mesajlarının devam ettiğini ve bu mesajlara benzer mesajları da ailesine ve nişanlısına da attığını ifade etti. 

  “KADINLAR BENİ SAHİPLENİR DİYE BİR UMUDUM OLUŞTU”

  Bir buçuk ay önce Diyarbakır Adliyesi’ne gidip tekrar şikayette bulunan Canlı, mahkemenin bir aylık koruma kararı verdiğini, bu süre zarfında açılan davada iki kez duruşmanın ertelendiğini, son duruşmanın 4 Şubat olarak belirlendiğini dile getirerek sözlerine şöyle devam etti:

  “Elimde sayısız ses kaydı, tehdit mesajları olmasına rağmen bir sonuç çıkmıyor. Beni de dolaylı olarak ölümle tehdit ediyor. Tehditleri, ‘sen evlenirsen başına gelecekleri kendin belirlemiş olursun. Sonucuna katlanırsın’ şeklinde. Açık açık seni öldürürüm demiyor. Sanırım mahkeme öldürülmemi bekliyor. Nişanlımdan tutun anneme, babama, ağabeyime hakaret ve tehditlerine devam ediyor. Düne kadar bir umudum yoktu. Şimdi kadınlar beni sahiplenir diye bir umudum oluştu.” 

  “AİLEM TARAFINDAN DA HIRPALANDIM”

  Tek isteğinin Kaltar’ın tacizlerinden bir an önce kurtulmak olduğunu belirten Canlı şöyle konuştu:

  “Okulumu bırakmak zorunda kaldım. Üniversiteler arası geçiş yapacaktım. Sınav günü sınavlara gidemedim. İzmir’de doğup büyüdüm. Yaşadığım kenti terk ettim. Üniversite mezunu olmama rağmen, şu an bir fabrikada işçi olarak çalışıyorum. Bunlar benden hem maddi hem çok şey götürdü. Bir de toplumda da çok farklı gördüm. ‘Namusumuzu kirlettin’ gözüyle baktılar. Ailem tarafından da hırpalandım, çevrem tarafından da dışlandım.”