• Gıdada taklit, tağşiş ve bilgi kirliliğine karşı yeni yasal düzenlemeler yolda

  MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Tarım ve Orman Bakanlığı, gıdada taklit, tağşiş ve bilgi kirliliğine karşı yeni yasal düzenlemeler için harekete geçti. Meslekten men ve hapis gibi cezalar gündemde. Gıda kirliliğine ilişkin komisyon devreye girecek, bilgi kirliliği yaratanlar kurula gidecek.  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Arkadaşlara acımayın talimatını verdim” dedi.

  Pakdemirli, Tarafsız Haber Ajansı’nın da aralarında bulunduğu bir grup gazeteciyle TBMM’de sohbet etti.

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, taklit ve tağşiş suçlarını işleyenlere yönelik yasal düzenleme hazırlıklarına ilişkin bilgi verdi.

  GIDADA TAKLİT, TAĞŞİŞ VE GIDADAKİ BİLGİ KİRLİLİĞİNE KARŞI YENİ DÜZENLEMELER GELİYOR

  Gıda tağşişiyle ilgili Salı günü Külliye’de bir toplantı yaptıklarını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı, son dönemde gündemde olan gıdada taklit, tağşiş ve özellikle gıdadaki bilgi kirliliğine karşı düzenlemeyi görüştüklerini belirterek şöyle dedi:

  “Orada grup başkanımız, ilgili bakanlıklar ve diğer tüm kamu kuruluşlarıyla beraber bu konuyu tartıştık. Ve görünen o ki herkes burada aşağı yukarı cezaların artırılması konusunda hem fikir.

  CEZALAR ARTACAK

  Gıdada taklit ve tağşiş yapanlarla alakalı cezaların mutlaka artırılması gerekiyor, çünkü taklit ve tağşiş yapanlar bu işten ciddi bir kazanç elde edebiliyorlar. Bugünkü bizim cezaların maksimum tavan olan 22 bin 500 lirayı dahi uygulasak ki bunu uyguluyoruz aşağı yukarı 1 aydır bunu uyguluyoruz.  Buna rağmen ticareten daha fazla kazanç sağlayan bu taklit ve tağşişçiler bu cezayı ödemeyi ve akabinde tekraren bunu yapmayı aslında yapabiliyorlar.

  “ACIMAYIN TALİMATINI VERDİM”

  Ben arkadaşlara acımayın talimatını verdim. Çünkü burada eğer acıyıp biraz geriye durursak toplumun ve halkın sağlığını tehdit eden ürünleri üretmeye devam edenler ve bunu alışkanlık haline getirmiş olanlar var. Bunlarla alakalı bizim mutlaka tedbirler almamız gerekiyordu.

  “İCABINDA MESLEKTEN MEN VE HATTA HAPİS GİBİ CEZALARIN HEPSİ KONUŞULUYOR”

  İfşalar bence çok çok önemli bir tedbir. Cezalar caydırıcı anlamında yeterli olmayabiliyor. Hem bu tedbirlerin daha sertleştirilmesi hem de bu caydırıcılıkların artırılması ve icabında meslekten men ve hatta hapis gibi cezaların hepsi bu yasa tasarısında konuşuluyor. Ama en nihayetinde nihai karar tabii ki yüce Meclis’in.”

  BİLGİ KİRLİLİĞİNE KARŞI YASAL DÜZENLEME DEVREYE GİRECEK

  Gıdada bilgi kirlilikleri olduğunun altını çizen Tarım ve Orman Bakanı, şöyle devam etti:

  “Birçok kişi çıkıyor televizyonlara medyaya veya dijital iletişim kaynaklarına, ‘bunu yiyin, bunu yemeyin, şunu yiyin, bunu yiyin, bunu tüketin, bunu az tüketin, bunu çok tüketin, bu kansere iyi gelir, bu hastalıklara iyi gelir’ gibi açıklamalarda bulunuyor. Zaman zaman da tabii ki ısmarlama haberler de görebiliyoruz.

  DÖNERE ÇAMAŞIR SUYU KATILDIĞI İDDİALARINA NE DEDİ?

  Geçen hafta Döner Üreticiler Derneğinin bir açıklaması oldu. Dediler ki ‘çamaşır suyuyla dönerler yıkanıyor’. Yaaa böyle bir şey var mı, Gıda Kontrol Genel Müdürümüz hemen şey yaptı, bir telefon, dedi ki ‘bize nerede bu iş yapılıyorsa söyle, biz hemen oraya bir baskın düzenleyelim’. O da ‘hayır böyle bir örnek gösteremem’ dedi. Zaman zaman da ne yazık ki böyle bilgi kirlilikleri de olabiliyor.

  GIDADA BİLGİ KİRLİLİĞİNE KARŞI KOMİSYON GELİYOR

  Bununla alakalı biz şöyle bir yasa tasarısı düşündük, kim ne söylüyorsa söylediği şeyin bilimsel veya gerçeklik değeri var mı, bu bir araştırılacak bir komisyon tarafından.

  KOMİSYON NASIL ÇALIŞACAK, NE YAPACAK?

  Bu komisyonda konunun önde gelenleri ve bilim adamları tarafından, üniversite mensupları, akademisyenler tarafından oluşturulacak ve bunlar konunun şeyine bakacaklar, evet siz böyle dediniz ama ‘domates çok yiyin kansere iyi gelir’ mesela dediniz ama bunu hangi bilimsel gerçekliklere dayanarak hangi bilimsel araştırmaya dayanarak bunları söylüyorsunuz gibi bir şey sorma hakkı olacak. Böylelikle buradaki bilgi kirliliğinden biraz daha kurtulabileceğiz diye düşünüyorum.

  Bu gıda taklit ve tağşiş yasasıyla beraber bu bilgi kirliliği de birlikte yasalaşacak diye umuyoruz.”

  “İkisi aynı düzenleme içerisinde mi olacak?” sorusuna Tarım Bakanı, “Aynı düzenlemenin içerisinde, aynı paketin içerisinde” ifadesini kullandı.

  “KİMİN SÖYLEDİĞİNDEN ÇOK GERİSİNDE BİR BİLİMSEL ÇALIŞMA VAR MI, BU SON DERECE ÖNEMLİ”

  “Bunu bilim adamı söylediği zaman da mı bilimselliği araştırılacak? Mesela Canan Karatay ya da başka bir profesör?” sözüne de Tarım Bakanı, şöyle dedi:

  “İsimler üzerinde durmuyorum. Ancak kimin söylediğinden çok gerisinde bir bilimsel çalışma var mı, bu son derece önemli, her şeyi söyleyebilirsiniz, bize dediler ki zamanında ‘yumurta yemeyin kolesterol yapar’ ve senelerce yumurta yemedik, hâlbuki kolesterol yapmıyormuş.

  Bu ve bunun gibi yanlış anlaşılmalara ve yanlış yönlendirmeleri bir şekilde engellememiz lazım.”

  “MEDYADA VE TELEVİZYONLARDA KONUŞANLARIN BİRÇOĞU KENDİLERİNE RANT DEVŞİRMEK MAKSADIYLA”

  Tarım Bakanı şöyle devam etti:

  “Konuşanların bunu konuşurken bir defa bu işin eksperi mi, değil mi ona bakmak lazım doktor oradan çıkıyor gıdanın çok çok derinine inip bir şeyler söyleyebiliyor kalp cerrahı şimdi bakıyorsunuz ihtisası o alanda değil. Doktor bir şey söyleyebilir mi tabii ki söyleyebilir ama en azından geri planında demelidir ki şu araştırmayla da şunu söylüyorum. Bunların hepsini bir düzene getirmemiz lazım. Tabii ki ülkede konuşma hürriyeti de olacak ama toplumu yanlış yönlendirmeye, bilmeden konuşmaya kimsenin hakkı yok. Buradaki ne yazık ki üzülerek de söylüyorum medyada ve televizyonlarda konuşanların birçoğu kendilerine rant devşirebilmek maksadıyla kötü haberleri satmak ondan sonra yanlış şeyleri söylemek ve bunların da hem medya hem de toplum tarafından satın aldığını görmekten hem haz duyup hem de bundan para kazanan insanlar ne yazık ki.

  “BİLGİ KİRLİLİĞİ YARATAN HER KİM VARSA ONLARA DA DİYECEĞİZ Kİ BU KURULA BİR GİDİN”

  Bu anlamda da biz toplumun yanlış yönlendirilmesine müsaade edemeyiz. Bilgi kirliliği yaratan her kim varsa onlara da diyeceğiz ki bu kurula bir gidin bakalım bir anlatın derdinizi neden bu bilgi kirliliğini ortaya çıkardınız.”

  AT VE DOMUZ ETİ TARTIŞMASI

  Tarım Bakanı, at ve domuz eti tartışmasına ilişkin de şunları ifade etti:

  “Türkiye’de at etinden domuz etinden ondan sonra herhangi bir şeyin gıda maddesi üretmek Türk Gıda Kodeksine uygun değil.

  Bizim gördüğümüz kadarıyla da son dönemde yapmış olduğumuz ifşalarda da içinde domuz karışıklığı çıkan etlerin birçoğunun da aslında domuz eti karışıklığından değil sonradan protein oranı tutturulması için konulan katkı maddelerin domuz kaynaklı olmasından olduğu görülüyor.”