• Yerine kayyum atanan Sur Belediye Eşbaşkanı Buluttekin hakkında iddianame hazırlandı

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “silahlı terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla yürütülen soruşturma gerekçe gösterilerek İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak tutuklanan Diyarbakır merkez Sur Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin’e 7 yıl ile 15 yıl arası değişen hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  KİTAPLAR SUÇLAMA KONUSU

  Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, Buluttekin’in evinde yapılan aramada toplatma kararı bulunan 7 kitabın “ele geçirildiği” belirtildi. İddianamede, Buluttekin’in hiçbir konuşmanın yapılmadığı 3 cenazenin defin işlemine ve bir taziyeye katılması suçlamalar arasında yer aldı. İddianamede, Buluttekin’e yönelik suçlamalardan 57;i cenazelere katılmasını oluştururken, 37 suçlama ise HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı olduğu sırada, partisinin düzenlediği ve etkinliklere katılması ve bazı etkinliklerde yaptığı konuşma suçlama konusu oldu.

  42 VE ETKİNLİKLE SUÇLANIYOR

  İddianamede, Buluttekin’in 2017 ve 2019 tarihleri arasında 42 eyleme katılması “örgüt üyesi olmak” suçuna delil olarak gösterildi.

  SLOGAN ATILAN MİTİNGE KATILMIŞ

  İddianamede, Buluttekin’in partisinin 24 Haziran’da Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği mitingde bir grubun PKK ve Abdullah Öcalan lehine slogan attığının, Buluttekin’in de mitinge katıldığına dair tutulan tutanakta isminin geçtiği kaydedildi. İddianamede söz konusu suçlamaya şu şekilde yer verildi: “HDP’nin 20.06.2018 günü Diyarbakır ili Yenişehir İlçesi İstasyon meydanında seçim mitingi gerçekleştirilmiştir….. Mitinge katıldığına dair 20/06/2018 tarihli olay tutanağında isminin geçtiği…”

  VEDAT AYDIN7;I ANMAK SUÇLAMA KONUSU

  İddianamede Buluttekin’e yöneltilen bir başka suçlama ise Yeni Özgür Politika adlı internet sitesinde, JİTEM tarafından kaçırılarak işkence ile öldürülen Halkın Emek Partisi Diyarbakır İl Vedat Aydın’ın anmasına ilişkin haber oldu. Buluttekin’in Aydın’ın anmasına katılması şu ifadelerle suçlamaya dayanak yapıldı: “…Vedat Aydın’ı ölümünün yıl dönümünde, ilimiz Yenişehir ilçesinde bulunan Mardin Kapı mezarlığında anma etkinliği gerçekleştirilmiştir. Söz konusu anma etkinliğinde suç unsuru olduğu değerlendirilen açıklamalar yapıldığı ve –sözde- şehitler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldığı şüphelinin de bu anma etkinliğine katıldığına dair görüntü tespitinin bulunduğu…”

  “ANLAŞILMAYAN KONUŞMA” SUÇLAMA KONUSU OLDU

  Buluttekin’e yöneltilen suçlamalar arasında partisinin seçim irtibat bürosuna katılarak burada yaptığı konuşma oldu.

  Çoğunluğu “anlaşılmadı” denilerek iddianameye geçirilen konuşma şu şekilde yer aldı: “Merhaba arkadaşlar. Hepiniz hoş geldiniz. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Başkan bir çok şeyi dile getirdi bende öncelikle sayın Leyla GÜVEN şahsında bu ( anlaşılmadı) arkadaşlarımızın bu açlık grevindeki mücadelelerini selamlamak isliyorum ( Anlaşılmadı akabinde alkış tutuldu ) ( Anlaşılmadı ) yani yüzde yüzük bütün bir cevabımız onlara oldu ama gerçekten şu an 31 Mart seçimi ile birlikte bu talana ve kayyumcu zihniyete bir cevabımız olacaktır ( Anlaşılmadı) gerçekten gelip böyle enselerine kaşıyarak tekrardan göndereceğimizden çok çok eminim. Kayyumlar geldi ne yaptı, kayyumlar geldi Sur7;u yaktı, yıktı ve (anlaşılmadı) ve bunu yapmak dışında başka bir şeye erinmedi ve bu yetmezmiş gibi de kayyumlara kayyum atadılar. Buda onların ayıbı olarak herkesin bilmesi gereken bir durumdur ve buradan diyoruz ki Sur’da yaşanan hiçbir şeyi kabul etmeyeceğiz, bu yıkımlara alışmayacağız ve bu yapılanlara müsaade etmeyeceğiz, mücadelemizi devam ettireceğiz ve diyoruz Kürtçe olarak devam ediyor Sur Bizim Surumuzdur, belediyeler bizim belediyelerimizdir. Arkadaşlar biz kazanacağız biz kazanacağız’ şeklinde konuşma yaptığına dair görüntü tespitinin bulunduğu…”

  KAYYUM PROTESTOSUNA KATILDI

  Buluttekin’e yöneltilen diğer suçlamalar arasında,belediyelere kayyum atanmasına karşı yapılan eylemlerde yer aldı.

  İddianamede yapılan değerlendirmede, Buluttekin’in gösteri ve yürüyüşlere katıldığı, KHK ile kapatılan TJA içerisinde faaliyet yürüttüğü, çeşitlilik, yoğunluk arz eden faaliyetlerde bulunduğu, örgütle organik bağ kurduğu, bu suretle örgütünün hiyerarşik yapısına dahil olduğu ve üzerine atılı suçunu işlediği öne sürüldü.