• Ensar ‘bağış ABD’ye gönderildi’ demişti: Resmi kayıtlara göre para transferi yokmuş

  CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Kızılay bağış skandalının merkezindeki Ensar Vakfı’nın, ABD’deki yurt inşaatında kullanıldığını ileri sürdüğü paranın ABD’ye transfer dahi edilmediğini ileri sürdü.

  Torunlar Grubu bünyesindeki Başkentgaz A.Ş.’nin Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na 8 milyon dolarlık (8 milyon lira) bağış yaptığı ortaya çıkmıştı. Şirketin devlete ödediği vergiden düşürülen söz konusu bağış için konuşan Kızılay Başkanı Kerem Kınık ise “Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır” demişti. Son olarak dün, Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, paranın TÜRGEV ile Ensar Vakfı’nın ABD’de ortaklaşa kurduğu TÜRKEN Vakfı’na aktarıldığını açıkladı. Ensar Genel Müdürü söz konusu parayla New York’un en gözde muhiti Manhattan’da öğrenci yurdu inşaa edildiğini duyurdu.

  Buna karşın sosyal medyadan bir açıklama yapan CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan,  Kader’in ABD’deki Türken Vakfı’na aktarıldığı öne sürülen 8 milyon dolarlık bağışın kayıtlarda bulunmadığını savunarak, böyle bir bağışın hiç yapılmamış olabileceğine dikkat çekti.

  CHP TEMSİLCİSİ KALEM KALEM PAYLAŞTI: PARA YOK

  ABD Hazine Bakanlığı’nın bağışçıların kimliğini açıklamadan, yapılan bağış miktarlarını kalem kalem paylaştığını belirten CHP’li Yurter Özcan, yazılı açıklamasında şunları aktardı:

  “Türgev ve Ensar Vakfı’nın Amerika’da 201 yılında ortaklaşa kurdukları Türken isimli vakıfa kurulduğundan itibaren yaklaşık 330 milyon TL (54 milyon dolar) para yollandığını ABD Hazine Bakanlığından aldığımız belgelerle ispat etmiştik.

  O zamandan bugüne bağışçıların kimler olduğu ile alakalı çalışmalarımız sürmektedir. ABD kanunlarına göre, özel veri ve kişisel hakları korumak adına ABD Hazine Bakanlığı bağışçıların kimliğini açıklamadan, yapılan bağış miktarlarını kalem kalem paylaşmaktadır.

  Bu çerçevede, Türken Vakfı’nın 2015 ve 2018 mali yılı raporlarında yer alan detaylı bağış tarafımıza henüz iletilmemiştir.

  Ancak Türken vakfına 20 ve 2017 yıllarında yapılan her bir bağış miktarını ekteki listede paylaşıyoruz. Bu kalemlere bakıldığında, Ensar Vakfı ABD‘nin Kızılay üzerinden aldığını iddia ettiği yaklaşık 8 milyon dolarlık bağış, New York’taki Türken Vakfının Hazine Bakanlığına tebliğ ettiği rakamlar arasında yer almamaktadır.”

  ABD HAZİNE BAKANLIĞINA VERİLEN MALİ RAPOR

  Türken Vakfının ABD Hazine Bakanlığına verdiği mali raporlara göre bağışlar şöyle:

  – Türken’e 20’da gelen toplam bağış yaklaşık 7.2 milyon dolar; 2017’de ise yaklaşık 2.2 milyon dolardır.

  – 2017’de gelen en büyük bağış 1.2 milyon dolar; 20’da ise . dolardır.

  CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan açıklamasını şöyle sonlandırdı:

  “2015 yılı Türken Vakfının en çok bağış topladığı senedir. O seneye ait bağışçı listesini temin etmek için ABD Hazine Bakanlığında avukatlarımızın aracılığı ile başlattığımız süreç devam etmektedir. Eğer kamuoyunu aydınlatmak amacıyla yaptığımız bu girişimler sonuçsuz kalırsa, CHP ABD Temsilciliği olarak ABD’de konuyla alakalı ABD Hazine Bakanlığı ve Vergi Dairesi (IRS)’e dava açarak, bu bağışların kalemlerini öğreneceğimizi kamuoyunun bilgisine arz ederiz.”

  İşte belgeler: