• Berkin Elvan davası: Jandarma’ya göre Berkin kendi güvenliğine gerekli özeni göstermedi

  Jandarma bilirkişilerin verdiği raporda Gezi Eylemleri sırasında kafasına polis fişeği isabet etmesi sonucu yaşamını kaybeden Berkin Elvan ‘kendi güvenliğine özen göstermediği’ gerekçesiyle tali kusurlu sayıldı.

  Gezi Parkı eylemlerinde polisin attığı gaz fişeğinin başına
  isabet etmesi sonucu yaralanan Berkin Elvan 29 gün yoğun bakımda tedavi gördükten hayatını kaybetmişti. Elvan’ın ölümüyle ilgili dava sürerken sanık polis Fatih Dalgalı ‘olası kastla öldürme’ suçundan yargılanıyor. Son olarak sanık polis Dalgalı’nın ‘olası kastla öldürme’ suçundan yargılandığı davayı yürüten İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Aralık 2019’da sanığın kusurunun tespit edilebilmesi için Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’ndan bilirkişi raporu istemişti. 24 Ocak 2020’de mahkemeye dört sayfalık bir rapor gönderilen raporda jandarma bilirkişisi kendi güvenliğine özen göstermediği’ gerekçesiyle Berkin Elvan’ı tali kusurlu buldu.

  Jandarma bilirkişilere göre Berkin Elvan, barışçıl gösteri yapmayan bir grubun bulunduğu yerde yaralandı. Eylemciler ‘saldırgan grup’, polisin müdahalesi ise ‘yasal mevzuata uygundu’.

  Diken’den Canan Coşkun’un haberine göre polislere ara sokaklarda taş, havai fişek, molotof kokteyli ve parça tesirli el bombası atıldığını eden bilirkişiler, yolun barikatla trafiğe kapatıldığını, göstericilerin çevreye ve işyerlerine zarar verdiğini öne sürdü. Raporun büyük kısmında sanığın kusurunun tespitine yönelik incelemeler yerine Berkin Elvan’ın eylemci grupla hareket edip etmediği, hastanede üzerinden çıktığı iddia edilen torpillerden bahsedildi.

  KENDİ GÜVENLİĞİNE ÖZEN GÖSTERMEDİ

  Bilirkişiler dosyadaki görüntüleri izleyip Berkin Elvan’ın gösterici grupla hareket edip etmediğini de tespit etmeye çalışmış. Görüntüler net olmadığı için tespit edemediklerini belirten bilirkişiler, Elvan’ın ‘yasadışı eylemlerde bulunan gösterici grubun olduğu alanda bulunarak kendi güvenliğine gerekli özeni göstermediği için’ tali kusurlu olduğunu öne sürdü.

  SANIK POLİS BERKİN’İ İSTEM DIŞI VURMUŞ

  Raporda, gaz tüfeği ile gaz fişeklerinin kullanımında bölgesel olarak atış yapıldığı, noktasal olarak bir hedefi vurmaya yönelik kullanımının olmadığı anlatıldı.

  Gaz fişeğinin namlu çıkış hızının 75 m/sn olduğu hatırlatılarak, Berkin’in vurulmasının istem dışı ve anlık olarak gerçekleştiği öne sürüldü.

  “POLİSİN HANGİ İRADEYLE HAREKET ETTİĞİNE İLİŞKİN BEYAN YOK”

  Raporda sanık Fatih Dalgalı’nın olayın meydana gelmesinde hangi irade ile hareket ettiğine ilişkin herhangi bir bilgi ve beyanının olmadığı aktarıldı. Ancak ortaya çıkan sonuç itibariyle asli kusurlu olduğu belirtildi.

  KRİMİNAL BÜRO: POLİSE MUKAVEMET EDEN DE YOKTU

  Davanın soruşturma aşamasında dosyaya Ulusal Kriminal Büro’nun TOMA görüntülerinden yola çıkarak hazırladığı bir bilirkişi raporu girmişti. Buna göre jandarma raporunun aksine polisin müdahalesi sonucu göstericiler sokak aralarına dağılmıştı ve ortam sakindi. Polise mukavemet eden de yoktu.

  Rapora göre, Berkin’in olduğu sokağın girişinde 3-4 kişi slogan atıyordu, daha sonra caddeye gelen polislerden ikisi uzun uzun ve dikkatle nişan alarak yere paralel olarak ateş açtı. Sokağın başı gazdan görülmez hale geldikten sonra polisler aniden geri çekildi. Gaz bulutunun ardından 8-10 gösterici, sarsılmış bir halde ellerinde silah, molotof kokteyli veya maytap olmadan polislere doğru geldi. Gelenler Berkin’in vurulması nedeniyle polisleri protesto ediyordu. Ancak polisler bu kişilere de gaz fişeğiyle karşılık verdi.