• Dakika dakika İdlib’de yaşananlar…

  Suriye’nin İdlib kentinde, Suriye ordusuyla yapılan yoğun topçu atışında 5 asker ve 8 kişi şehit oldu.

  Milli Savunma Bakanlığı şehit sayısını ilk önce 4 olarak duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada şunlar yer aldı:

  “Yoğun topçu atışı neticesinde 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır. Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir. Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz.”

  “CEVAP VERİLDİ”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti öncesi yaptığı açıklamada İdlib’deki saldırı ile ilgili olarak ”Türkiye bu saldırının cevabını vermiş durumda, vermeye devam ediyor” dedi.

  Türkiye’nin saldırıya misliyle karşılık verdiğini söyleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

  “Gerek fırtına obüsleriyle gerekse ’larımızla belirlenen noktalara vuruşlar devam ediyor.

  “30-35 SURİYELİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

  Şu anda harekat devam ediyor. Tespit edilen 40’a yakın nokta operasyonun hedefleri arasında. İlk belirlemelere göre 30-35 karşı taraftan Suriyeli bu ekibin içerisinde etkisiz hale getirilmiş vaziyette. Rus yetkili makamlara da muhatabımız siz değilsiniz, rejimdir. Bizim önümüzü kesme gibi bir durum söz konusu olmasın. MİT’in belirlediği noktaları atış altında tutuyoruz.

  “MUHATAPLARIMIZLA GÖRÜŞECEĞİZ”

  Rus yetkililere muhataplarının kendilerinin değil, Suriye’nin olduğunu söylediklerini ifade eden Erdoğan, “Bu konuyla ilgili muhatabımla görüşmek suretiyle işin ciddiyetini kendisine ifade edeceğiz. Arazide bizim generallerimiz ve Rus generaller var.” dedi.

  AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: ÖNCEDEN BİLİNİYORDU

  AK Sözcüsü Ömer Çelik de, Suriye rejiminin Türk askerinin yerinin önceden koordine edilmesine rağmen saldırı gerçekleştirdiğini” söyledi.

  Çelik’in açıklamaları şu şekilde:

  “İdlib mutabakatı rejim tarafından bir kere daha ihlal edildi. Rejim bunun karşılığını daha sert şekilde görecektir. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri çatışmaların önlenmesi, terörle mücadele ve sivil halkın korunması için gayret gösterirken rejim terör faaliyeti gerçekleştirmeye devam ediyor. Rejimin bir terör örgütü gibi davranması tüm bölge için tehdittir.

  Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri yapılan her saldırıya en ağır bedeli ödetecek güçtedir. Terörle mücadelemiz kararlılıkla sürmektedir. TSK milli çıkarlarımızı ve insani değerleri korumak için insanlık düşmanlarıyla mücadele etmektedir. Milletimizin başı sağ olsun. Kahramanlarımıza rahmet olsun. Bu saldırıyı gerçekleştirenler bunun bedelini ödeyecektir.”

  RUSYA: BİZE BİLGİ VERİLMEDİ

  Rusya’nın Suriye’deki tarafları uzlaştırma merkezinden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye hükümet güçlerinin atışlarının hedefi olduğu sırada İdlib’deki eylemleri konusunda kendilerine bilgi vermediği belirtildi.

  Sputnik’in aktarımına göre, açıklamada “Türk birlikleri 2 Şubat’ı 3 Şubat’a bağlandığı akşam saatlerinde Rusya tarafına bilgi vermeden İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde hareket ettiler ve Suriye hükümet güçlerinin Serakib yerleşim biriminin batısındaki teröristlere yönelik saldırısının hedefi oldu” ifadeleri kullanıldı.

  Tass Haber Ajansı’na göre açıklamada ayrıca, “Türk Hava Kuvvetleri uçaklarının Suriye sınırını ihlal etmedikleri ve Suriye hükümeti güçlerine yönelik bir saldırı da olmadığını” belirtti.

  ŞENTOP: AZİZ MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, şehit askerler için başsağlığı diledi. Şentop, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada, “İdlib’de şehit olan kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Aziz milletimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

  KILIÇDAROĞLU: MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, yaralı askerlere ise acil şifalar diledi.

  Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İdlib’de şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

  İBRAHİM KALIN: ASKERLERİMİZİN KANI YERDE KALMAYACAK

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada “Rejimin açtığı ateş sonucu İdlib’te şehit olan dört askerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum. İdlib mutabakatı hilafına yapılan bu saldırıya derhal karşılık verilmiştir. Askerlerimizin kanı yerde kalmayacak, failler hesap verecektir.” dedi.

  FAHRETTİN ALTUN: KALLEŞ SALDIRININ HESABI SORULACAK

  İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İdlib’de gerçekleştirilen hain saldırıya ilişkin olarak Twitter’dan açıklama yaptı. Altun “Milletimizin başı sağolsun. Kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Devletimiz bu kalleş saldırının hesabını soracaktır!” mesajını paylaştı.

  ÇAVUŞOĞLU: ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE KALMAYACAK

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Şehitlerin kanının yerde kalmayacak” dedi.

  DEVLET BAHÇELİ: ASTANA, SOÇİ VE CENEVRE SÜREÇLERİNİN ANLAM VE İNANDIRICILIĞI ARTIK KALMAMIŞTIR.

  Devlet Bahçeli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  ”Esad rejimi yıkılmadan, bu zorba cezasını bulmadan Suriye’ye huzur ve güvenlik kesinlikle gelmeyecektir
  Astana, Soçi ve Cenevre süreçlerinin anlam ve inandırıcılığı artık kalmamıştır. Rusya bir yanda masalarda uzlaşma pozları verirken, diğer yanda Suriye rejimini kışkırtmış, askeri operasyonlara teşvik etmiştir.”

  ORTAK DEVRİYE İPTAL EDİLDİ

  Türkiye’nin Rusya ile birlikte Ayn el Arab’da bugün yapılması planlanan devriye iptal edildi.

  KREMLİN SÖZCÜSÜ DMİTRİY PESKOV: PUTİN VE ERDOĞAN TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPMADI

  Rusya ve Türkiye ordularının Suriye konusunda sürekli iletişim halinde olduğunu söyleyen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İdlib’deki gelişmelerin ardından telefon görüşmesi yapmadığını ancak bunun hızlı şekilde organize edilebileceğini belirtti.

  AKAR KOMUTA KADEMESİYLE SURİYE’YE GİTTİ

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’ya yaptığı ziyaret kapsamındaki heyette yer alan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib’deki saldırının ardından heyetten ayrılarak Ankara’ya döndü.

  Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarıyla Karargah’ta yapılan kısa durum değerlendirmesinin ardından Suriye sınırına hareket etti.

  ŞEHİT SAYISI 6’YA YÜKSELDİ

  İdlib’deki şehit sayısı 6’ya yükseldi. Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada, 5 asker ve 1 sivilin şehit olduğu dile getirildi. Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde:

  ”İdlip’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza rejim tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı ile gerçekleştirilen saldırıda yaralananlardan bir silah arkadaşımız ile bir sivil personelimiz daha yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Meydana gelen olayda şehit sayımız 6’ya yükselmiştir. Hâlihazırda meşru müdafaa kapsamında hedefler ateş altına alınmaya devam edilmektedir.

  Şehit ve yaralı silah arkadaşlarımızın kanı yerde bırakılmayacak, bu menfur saldırıyı yapanlardan hesap sorulacak ve benzeri saldırılara karşı meşru müdafaa hakkımız en sert şekilde kullanılacaktır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz.”

  ÇELİK’TEN RUSYA’NIN AÇIKLAMASINA YALANLAMA

  Rusya’nın İdlib’deki saldırıyla ilgili, “Türk ordusu bize bilgi vermediği için İdlib’de Suriye hükümeti tarafından ateş altına alındı” açıklamasına AK Sözcüsü Ömer Çelik’ten yanıt geldi.

  Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya’ya bilgi verilmediği şeklindeki açıklama doğru değil. Türkiye Rusya’ya düzenli ve anlık bilgi vermektedir. Bu son olayda da bilgi verilmiştir. Bilgi verilmediğinin söylenmesi doğru değildir. Yürürlükteki mekanizmalar her zamanki gibi çalıştırılmıştır” ifadelerini kullandı.

  AKŞENER: TBMM’Yİ ACİL OLARAK TOPLANMAYA ÇAĞIRIYORUM

  İYİ Genel Başkanı Meral Akşener, yaptığı açıklamada, TBMM’yi kapalı oturumla acil olarak toplanmaya çağırdı. Akşener açıklamasında şunları belirtti:

  “Kahraman ordumuz üzerinden, ülkemize ve milletimize yönelen bu alçak saldırı karşısında, milli bir görev çağrısını yapmak ihtiyacı hissediyorum. Milli siyaset, iktidar ve muhalefetin birlikte, ortak tavırla sergileyeceği siyasettir. Suriye’de oluşan yeni ve ağır şartları değerlendirmek üzere; Büyük Millet Meclisimizi kapalı bir oturumla ve acil olarak toplanmaya iktidarı da milli duruşa katkı sunacak şekilde, aziz milletimizin vekillerini bilgilendirmeye ve tarihi sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyorum.”

  Öte yandan İdlib’de şehit düşen askerlerin isimleri belli olmaya başladı:

  Piyade Uzman Çavuş Serkan Deprem, Piyade Uzman Onbaşı Gökhan Orhan, Piyade Uzman Onbaşı Onur Şükrü Özler, Piyade Uzman Çavuş Uğur Kurt, Piyade Uzman Çavuş Halil Demir.

  Evli ve bir çocuk babası Piyade Uzman Çavuş Serkan Deprem‘in şehadeti, Osmaniye‘nin Düziçi ilçesinde ikameden eden babası Cemal Deprem’e verildi. 27 yaşındaki şehidin evi Türk bayraklarıyla donatılırken, ailesi ve yakınları gözyaşlarına boğuldu.

  26 yaşındaki Piyade Uzman Onbaşı Gökhan Orhan‘ın şehadet haberi ise Afyonkarahisar‘ın Sandıklı ilçesinde oturan annesine verildi. Şehidin babasının ise kamyon şoförü olduğu ve kent dışında bulunduğu öğrenildi.

  Saldırıda şehit düşen 22 yaşındaki Piyade Uzman Onbaşı Onur Şükrü Özler’in Gaziantep’te baba evine acı haber ulaştı. Askeri yetkililerden oğlunun şehit düştüğü haberini alan Canan Abo, uzun süre gözyaşı döktü.

  Gaziantep Özler’in ardından ikinci şehit haberiyle sarsıldı. 26 yaşında evli ve iki çocuk babası olan Piyade Uzman Çavuş Uğur Kurt’un 3 yıl önce göreve başladığı ve geçici görevle Suriye’ye gittiği öğrenildi. Şehidin Şahinbey ilçesindeki baba evine Türk bayrağı asıldı.

  Uzman Çavuş Halil Demir‘in şehadet haberi, İstanbul’da yaşayan ailesine askeri yetkililer tarafından verildi. Tuzla’da 31 yaşındaki şehidin ailesinin yaşadığı evin sokağına Türk bayrakları asılırken, ağabeyi Mücahit Demir taziyeleri kabul etti.

  BAKAN AKAR İDLİB GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİNDE

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesi, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki faaliyetlerin yönetildiği Harekat Merkezi’nde birlik komutanlarıyla toplandı.

  TBMM BAŞKANI ŞENTOP: BÖLGEDEKİ VARLIĞIMIZIN MEŞRUİYETİ TARTIŞMASIZDIR

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, yaptığı açıklamada, saldırıya sert tepki gösterdi.

  Şentop, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

  “Bugün İdlib’de çatışmaları önlemek üzere bölgede bulunan askerlerimize yönelik rejim saldırısı sonucunda şehitlerimiz ve yaralılarımız oldu; fevkalade müteessir olduk. Şehitlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.‬

  Türkiye, komşularının toprak bütünlüğüne saygılıdır. Fakat güneyimizdeki istikrarsızlıktan beslenen terör odaklarının ülkemize ve vatandaşlarımıza yönelik saldırılarına kayıtsız kalamayız. Uluslararası hukuka dayalı adımların ve bölgedeki varlığımızın meşruiyeti tartışmasızdır.

  Türkiye, ittifaklarına ve sözlerine daima riayet eden; insanlık düşmanı saydığı terörle mücadeleyi esas sayan bir ülkedir. Terörle mücadele konusunda kararlılığımız kesindir ve kudretimiz tamdır. Terörü mücadele ve müzakere yöntemi olarak görenlere karşı tavrımız değişmeyecektir.‬

  Terörle mücadeleyi milletimize karşı sorumluluğumuz, şehitlerimize borcumuz ve gelecek nesiller için aslî vazifemiz olarak görüyoruz. Türkiye’yi alan saldırılar misli misline mukabele görecek ve püskürtülecektir. Aziz milletimizin başı sağ, şehitlerimizin ruhu şad olsun.”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’da yaptığı açıklamada, saldırıda 5’i asker 8 kişinin şehit olduğunu açıkladı.

  HULUSİ AKAR: 76 REJİM MENSUBU ASKER ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

  Milli Savunma Bakanlığı, İdlib’de 5 asker ve 3 sivilin hayatını kaybettiği saldırıya Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yanıt verildiğini duyurdu. Akar, “76 rejim mensubu asker etkisiz hale getirildi” dedi.

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve ilgili kurum temsilcileri Suriye sınırının sıfır noktasında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ‘İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki faaliyetlerinin yönetildiği Harekat Merkezi’nde birlik komutanları ile bir araya geldi.

  Akar buradaki kritik toplantının ardından yaptığı açıklamada, Soçi ve Astana’da belirlenen mutabakatlar kapsamında başlatılan sürecin devam ettiğini belirtti. Bu çerçevede bugüne kadar çeşitli ateşkeslerin ilan edildiğini hatırlatan Akar, “Ancak her seferinde rejim tarafından bu ateşkesler bozulmuş, bu ateşkeslerin sürekliliği sağlanamamıştır” diye konuştu.

  Mutabakatlara uygun olarak faaliyetlerini yerine getirdiklerini ifade eden Akar, şunları söyledi:

  “Bu çerçevede ateşkeslerin sürekliliğini sağlamak, birliklerin güvenliğini sağlamak, diğer taraftan da göçün önlenmesine ve buradaki insanların zor arazi ve iklim şartlarında yaşadıkları insanlık dramına son vermek maksadıyla bu konudaki çalışmalarımızı sürdürmekte ve ilave tedbirler almaktayız. Bu nedenle arazideki unsurlarımıza gerekli desteği sağlamak, takviyeleri yapmak bakımından bazı intikaller planlandı ve icra edildi. Bu intikaller önceden kurulan düzen çerçevesinde muhatabımız olan Ruslarla koordine edildi onlara hem yer hem zaman bakımından gerekli bilgiler verildi.

  Son olayda da intikalimiz bir gün öncesinden yani dün saat 16.13 ve teyiden saat 22.27’de buradaki ilgili arkadaşlarımız tarafından Rusya tarafındaki ilgili personele bildirildi. Bu iletişim ve bilgilendirmelere rağmen, tüm bu önlemlere rağmen, rejim tarafından gece saat 01.13’te unsurlarımıza karşı ateş açılmıştır. Talimatlar doğrultusunda ve meşru müdafaa çerçevesinde oradaki unsurlarımız tarafından rejim hedeflerine karşı anında gerekli mukabele misliyle gösterilmiştir. Şu ana kadar 54 rejim hedefi ateş altına alınmış, çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgilere göre şu ana kadar 76 rejim mensubu, askeri etkisiz hale getirilmiştir. Diğer taraftan da bizim şehit ve yaralılarımız var.”

  “MİLLETİMİZ RAHAT OLSUN”

  Şehitlere rahmet yaralılara acil şifalarını ileten Bakan Akar, şunları kaydetti:

  “Astana ve Soçi mutabakatları çerçevesinde bir önce ateşkesin sürekliliğini, birliklerimizin güvenliğini, göçün önlenmesini ve zor arazi ve mevsim koşullarında büyük bir insanlık dramı yaşayan Suriyeli kardeşlerimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla gerekli her türlü tedbir alınmıştır, alınmaktadır. TSK, bu konuda üzerine düşen her türlü sorumluluğu eksiksiz, aksaksız yerine getirmektedir. Asil milletimiz bundan emin ve rahat olsun.”

  Toplantının ardından Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi’nin bölgedeki incelemeleri devam ediyor.