• CHP’den Kızılay Başkanı’na: Altı iştirakten hangi ücretleri aldığını açıkla

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, maaş almadan çalıştığını söyleyen Kızılay ’na, “Kızılay’ın altı tane iştirakinin kurulu üyeliği görevlerinden alınan huzur haklarının ve sair ödentilerin yurt dışı gezileri sırasında alınan harcırahlarının teker teker dökümünü resmi kanaldan da istiyoruz” diye seslendi.

   TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Sayıştay Başkanlığı’nın henüz Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’nda görüşülmemiş bir raporu olduğunu belirterek, “Dünkü uçak bu yorgun piste inmemesi ya da bu yeni piste inmesi ya da aradaki sürede bu yorgun pistin gerçek bir rehabilitasyona alınıp yenilenmesinin mümkün olacağı çok açık” dedi.

  AK PARTİ’Lİ ELİTAŞ’A YANIT VERDİ

  Eski Genelkurmay İlker Başbuğ’un açıklamalarıyla başlayan tartışmaya işaret eden Özel, şunları söyledi:

  “Özellikle Mustafa Elitaş’ın kendisine dava açacağını söylemesini son derece sorunlu, son derece ayıplı bir durum olarak tarif ediyoruz.

  Elitaş, İlker Başbuğ’a dava açıyorsa o şu demek: ‘Biz haksızlık yaptığımız birisine bunu dile getirdiği için yine elimizdeki yargı gücünü kullanarak baskı, şantaj ve onu zorla susturma yoluna gidiyoruz.

  “ÖNERGE FETÖ’NÜN ÖNERGESİ”

  2009’daki önerge sahipsiz. Önergeyi FETÖ’nün yararına verilmiş. İmza atanlar dönemin başbakanının grup başkanvekilleri ama önerge sahipsiz. Önerge FETÖ’nün önergesi ama sanki önergeyi grup başkanvekilleri 6 milletvekili değil sanki o 3 tane halen milletvekili olan değil, inler cinler getirmiş bu önergeyi vermiş de FETÖ askerlere bu hukuki operasyonu yapıp bu davalarla onları içeri atıp kendi adamlarının önünü açmamış gibi…

  Elitaş açıklayacaksa bu önerge hangi mekanizmayla iletildi, kimden geldi, nasıl oldu bunları açıklaması kendisinden beklenir.”

  29 Haziran 2009 tarihli Hürriyet Gazetesi’nin manşetini gösteren Özel, “Buna Baykal’ın sert tepkisini, Tayyip Erdoğan’ın da hani darbelere karşıydın niye samimi değilsin bu darbeye karşı bir maddedir, demiş CHP 13 Temmuz 2009 günü Anayasa Mahkemesi’ne gitmiş, maddenin iptalini istemiş” dedi.

  KIZILAY BAŞKANI’NA MAAŞ YANIT

  Kızılay tartışmasına değinen Özel, şöyle dedi:

  “Kızılay vergiden kaçmanın, vergi kaçırmanın, devlete verilecek vergiyi başka yerlere vermenin paravanı olmuş.

  Diyor ki Kerem Kınık ‘bu işten para almıyorum’ diyor.

  Kerem Kınık’a soruyoruz. Sen Kızılay Başkanlığı görevinden para almıyorsun. Kızılay İçecek Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin Kurulu’ndan, Kızılay Gayrimenkul Şirketi’nin Yönetim Kurulu’ndan, Kızılay Sağlık Anonim Şirketi’nin Yönetim Kurulu’ndan, Kızılay Kültür Sanat Ticaret Anonim Şirketi’nin Yönetim Kurulundan, Kızılay Çadır ve Tekstil Anonim Şirketin’in Yönetim Kurulu’ndan, Kızılay Sistem Yapı Anonim Şirketi’nin Yönetim Kurulu’ndan alınan huzur haklarını, bu yönetim kurullarında görev yapma karşılığında hangi ücretleri aldığını kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz.

  ‘Kızılay’dan maaş almıyorum’ deyip de Kızılay’ın altı tane iştirakinin kurulu üyeliği görevlerinden alınan huzur haklarının ve sair ödentilerin yurt dışı gezileri sırasında alınan harcırahlarının teker teker dökümünü resmi kanaldan da istiyoruz.”

  MHP’NİN SUÇ DUYURUSU

  Bir basın mensubunun, “MHP suç duyurusunda bulundu ne diyorsunuz?” sorusuna Özel, şu yanıtı verdi:

  Böyle büyük acılar sırasında İmar Kanunu konuşmak gerçekten zul.
  Bir çocuk çıkacak ‘reis çıplak’ diye bağıracak. Başka çare yok. O bağırdıktan sonra herkes bağıracak. Bu durumda da miting yapılır mı diyecek birisi.
  O sırada MHP de büyük ortaktan aldığı talimatın gereğini, partisinin liderini itibarsızlaştırma görevini yerine getiriyordu.

  “MHP SARAY REJİMİNİN MUHAFIZIDIR”

  Bu bir tahkikat komisyonu, 1950’lerin tahkikat komisyonunun utancına ortak olmuştur MHP. MHP saray rejiminin muhafızıdır. O muhafız alayının üç tane çavuşu da dün üzerlerine düşen verilen emri yerine getirmişlerdir.

  “KAPIMIZDAN AYRILMIYORLARDI”

  Kapımızdan ayrılmıyorlardı. Çayımızı içiyorlardı. Ortak cumhurbaşkanı adayı çıkartıyorlardı. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi 7 Haziran gecesi tek başına iktidarı kaybedince MHP’ye talimat verildi. AK Parti iktidardan gitmesin diye ne yapman gerekiyorsa yap dendi.”

  “Sayın bölgesinde Kızılay çadırı görmedim demişti, ne diyorsunuz?” sorusuna Özel, “Kızılay çadırının önündeki fotoğraf bir AFAD çadırına Kızılay damgasının vurulduğu ve Kızılay ile ortak logo taşıyan bir çadırdan bahsediyoruz. Sayın Genel Başkan da şunu söylüyor, geliri bu kadar artmış olan Kızılay’ın, ilk giden, ilk müdahale eden, orada yaraları sarma, çadırları kurma, üç öğün sıcak yemek verme gibi Kızılay’dan beklenen bu işleri yapması Kızılay’ın aktivitesinin ön planda olması lazım” dedi.

  ‘FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI

  “Kılıçdaroğlu, FETÖ’nün ayağını açıklayacağını söylemişti, ne zaman açıklayacak?” sorusuna Özel, “Bu hafta da içinde bulunduğumuz bu ağır tablodan dolayı gelecek haftaya bıraktı” yanıtını verdi.

  Bir soru üzerine Özel, “MYK’ya 40 Ergenekon ve Balyoz şehidinin ismi sunuldu ve bu şehitlerin doğum yerleri ya da ölüm yerleri ya da emekli olduğu yer gibi kriterlerden bir ya da birkaçıyla CHP’li bir belediyeyle ilişkilenebiliyorsa o belediyelerimiz belediye meclislerine bu Ergenekon ve Balyoz şehitlerinin isimlerinin yaşatılmasını önerme kararı aldı” dedi.