• Cumhurbaşkanı söyledi, Ak Parti’li vekiller dava açmaya hazırlanıyor

  MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekillerine yaptığı çağrının ardından gözler AK Parti’li vekillere çevrildi. 2009’da söz konusu önergelerin altında imzası olan AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, “kanuni yollarımızı kullanacağız” dedi.

  CUMHURBAKANI NE DEMİŞTİ?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında şöyle dedi:

  “Dönemin Meclis tutanaklarına, komisyon ve Genel Kurul görüntülerine, gazete haberlerine verilen demeçlere baktığımızda CHP’liler başta olmak üzere tüm Meclisin bu düzenlemeyi desteklediğini görüyoruz.

  Meclis’te 2009’da görev yapan tüm arkadaşlarımız başta olmak üzere, tüm milletvekillerimizin bu tür ithamları dile getirenlere karşı hemen dava açarak, parlamentonun ve yasama dokunulmazlığının onurunu savunacaklarına inanıyorum.”

  AK PARTİ VE CHP ARASINDA ÖNERGE POLEMİĞİ ÇIKTI

  Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un açıklamalarının ardından başlayan tartışmada AK Parti ve CHP karşı karşıya geldi.

  “CHP BİR HAFIZA KAYBI YAŞIYOR”

  CHP ile AK Parti arasında yaşanan “önerge” polemiğine ilişkin AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Tarafsız Haber Ajansına konuştu. Aydın, CHP’den gelen  “CHP’nin böyle bir mutabakatı yok” itirazına ilişkin şunları söyledi:

  “CHP bir hafıza kaybı yaşıyor ve arada sırada yapmış olduğu doğru işleri nadiren de olsa yaptığı doğru işleri daha sonra tekrardan baltalıyor kendileri. Çünkü yapılmış çok ciddi bir demokratik reform bu aslında. Askeri yargıdan şikayetleri hepimiz çok çok iyi biliyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi defalarca Türkiye’yi bu konuda mahkum etti. Bütün demokratikleşme paketlerinde bütün partilerin askeri yargıdan sivil yargıya geçişi öneriyor ve neticesinde zaten ilk adımı biz 2009 o önergeyle attık ama asıl 16 referandumda tümden askeri yargıyı ortadan kaldırdık, o zaman o yanlışsa, bu da yanlıştır. Şimdi kalkıp da askeri vesayetin yoğun olduğu bir dönemde yapılan bu demokratik adımı ‘şimdi ya bizim mutabakatımız yoktu da’ işte Başbuğ’a gönderme yaparak siyasi ayağı noktasında böyle hedef göstermesi hakikaten akla ziyan açıklamalar.

  “CHP’NİN BİR AKIL TUTULMASI İÇİNDE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

  Ben CHP’nin bir akıl tutulması içinde olduğunu düşünüyorum. Bir hafıza kaybı yaşadığını düşünüyorum.

  “İMZAMIZIN DA ARKASINDAYIZ”

  Bari arada bir yapmış olduğu doğru işe sahip çıksınlar. Yani biz yeniden askeri yargıya mı dönelim?

  Bundan niye gocunuyorlar. Bir asker bu suçu işlerse niye askeri yargıda yargılansın, yani bunun askerlik hizmetiyle ne alakası var? Bundan daha demokratik bir şey olamazdı, biz de onu yaptık ve imzamızın da arkasındayız.

  “TEK BİR İTİRAZLARI YOKTUR ÇÜNKÜ BU MUTABAKATLA ÇIKMIŞTIR”

  Kaldı ki Meclis görüntüleri çok açık ortada, o günün Meclis televizyonu görüntülerine baksınlar, kanunun tümünün oylamasında çok açık bir şekilde CHP’de destek veriyor, Meclis tutanakları açıktır. Bunlar görüşülürken tek bir itirazları yoktur. Çünkü bu mutabakatla çıkmıştır.

  “CHP GENE ESKİ STATÜKOCU YAPIYA DÖNÜYOR”

  O gün bu işe katılan bu demokratik açılım sürecine katkı sunan CHP gene eski statükocu yapıya dönüyor ve gerçekten çok ciddi kendi yapmış olduğu siyasete de Meclis’in iradesine de saygısızlık ve haksızlık yapmakta.”

  AYDIN, DAVA AÇACAK MI?

  Peki Aydın, dava açacak mı, açarsa kim için açacak? Bu soruya Aydın şu yanıtı verdi:

  “Muhakkak. Açıkça bu önergeyi getirenlere ilişkin böyle hedef gösterenlere ilişkin bizler de kanuni yollarımızı kullanacağız.

  Bakacağız, bu konuyla ilgili tabii ki bütün dokümanları toplayacağız, görüntüleri alacağız, kim bu konuyla ilgili açıkça hedef gösteriyorsa terör örgütüyle bir şekilde bağ kurup ilintilendirmeye çalışıyorsa onlara ilişkin mutlaka haklarımızı kullanacağız.”